Kaipgi sunku būna parodyti savo nepasitenkinimą! Ar tiesiog išdėstyti savo požiūrį, kai jis skiriasi nuo to, kurio iš tavęs laukia. Baisu sulaukti reakcijos: o ką jeigu jis/ji supyks? Vaizduotėje iškyla baisūs paveikslai – atstūmimas, tavo poreikio ar problemos nuvertinimas ir sumenkinimas. Viduje – toks sunkus jausmas, lauki, kad tave tuojau sugėdins ar apkaltins. Už viską iš karto: už tavo įžūlumą, už tai, kad esi toks nepatogus, už tai, kad apskritai drįsti kažko norėti…
Linkėjimai iš vaikystės, tiesa? Instaliuotos, iki automatizmo ištreniruotos „išauklėtų” vaikų reakcijos. Juk koks būna išauklėtas vaikas? Jis nelenda į akis su savo norais, nerodo kaprizų, paklusniai ir nuolankiai kažko laukia. Tikriausiai to, ką suaugusieji laiko teisingu. Ir štai mes suaugome, sugebėdami kantriai laukti. Vietoje to, kad paprasčiausiai banaliai pasirūpintume savimi.
Kaip tai pakeisti?
Pirmiausiai derėtų atkreipti dėmesį į savo baimę, leisti jai būti, bet neleisti, kad ji jums kaišiotų pagalius į ratus. Būtina suprasti, ko būtent bijai, kokių pasekmių. Ir čia staiga paaiškės, kad nepriklausomai nuo rezultato, mirtimi mūsų poelgis negresia.
Antra – svarbu adekvačiai vertinti realybę. Ką ruošiatės padaryti, kokiu būdu ir kaip, kokiais išsireiškimais pareikšite savo pretenzijas. Jeigu nesiruošiate rėkti, įžeidinėti ar mojuoti kumščiais, pašnekovas neturi jokių objektyvių priežasčių nuo jūsų gintis ar demonstruoti atsakomosios agresijos.
Jeigu sugebate pagarbia forma ir konkrečiai suformuluoti tai, kas jums nepatinka šiame pokalbyje, jei nesugebate pagarbiai ir konkrečiai paaiškinti, kas jums nepatinka ir ką norėtumėte pakeisti, jūs oponentui nepavojingi, nepažeidžiate jo ribų, o kviečiate jį dialogui. Šiuo atveju jo reakcija į jūsų nepasitenkinimą suteiks jums puikios informacijos, kiek rimtai oponentas į jus žiūri, kiek jam rūpi jūsų interesai.
Nuo šito priklauso, ar galėsite juo pasitikėti, ar duoda santykiai su juo jums bent kokios naudos.
O jeigu oponentas jus atstumia ar stengiasi įrodyti, kad esate neteisus, verta susimąstyti, ar reikalingi jums tokie santykiai ir tokia partnerystė. Ir tada ateina jūsų eilė rinktis ir spręsti.
Taip kad išdėstyti savo poziciją labai naudinga. Ir tam, kad nuimtume įtampą, ir tam, kad išsiaiškintume santykių kokybę.