Kas yra atsakomybė?

Atsakomybė – labai populiarus žodis psichologijoje ir įvairiuose dvasiniuose mokymuose. Žmones įtikinėja, kad reikia prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą. Ir niekas niekada normaliai nepaaiškina, kas gi tai per daiktas toji atsakomybė. Dėl to nutariau galiausiai apibūdinti šį reiškinį.

Atsakomybė – tai galvoti apie savus veiksmus, o ne apie svetimus.

Pateiksiu pavyzdžių.

  1. Neatsakingas mąstymas: „Žmogus su manimi ginčijasi”;
  2. Atsakingas mąstymas: „Aš ginčijuosi su žmogumi”.

Pirmuoju atveju akivaizdu, kad jūs negalite nieko padaryti. Žmogus su jumis ginčijasi, o jūs priverstas paprasčiausiai kęsti ši faktą. Antruoju atveju, kai su žmogumi ginčijatės jūs, galite liautis ginčytis arba pakeisti pokalbio temą.

Kitaip sakant, atsakomybė ir neatsakingumas – tai viso labo skirtingi mąstymo būdai. Tačiau šie skirtingi tipai kardinaliai keičia jūsų elgesį.

Jeigu galvojate, jog iš jūsų vagia, iš jūsų vogs visada – juk jūs šiame procese nedalyvaujate. Jeigu galvojate, jog padarėte kažką tokio, dėl ko jus apvogė – galite pakeisti elgesį ir vogti iš jūsų daugiau negalės.

Kitaip sakant, jeigu galvojate apie savo veiksmus – jūs galite juos pakeisti, o jeigu apie svetimus – jų pakeisti neįmanoma, vadinasi ir padaryti šioje situacijoje nieko negalėsite. Dėl to galvoti apie svetimus veiksmus yra paprasčiausiai beprasmiška, tokios mintys nieko nepakeis, tai tik tuščias laiko švaistymas.

Ar kada susimąstėte, kiek laiko švaistote svetimų poelgių ir veiksmų apmąstymui? Jis pasielgė taip, paskui padarė anaip, o ji elgiasi šitaip… Na, taip. Jie būtent taip ir elgiasi. Ir kas iš to? Kas toliau?

Ir priešingai. Jei visada galvosite tik apie savus veiksmus – kiek daug visko galėsite pakeisti savo gyvenime! Juk jūs pastoviai kažką darote. Štai ir dabar – skaitote šį tekstą. Ir jeigu pradėsite galvoti apie tai, ką darote, turėsite galimybę pagerinti tuos savo veiksmus.

Mes visą laiką galvojame apie svetimus veiksmus ir apie tai, kaip būtų gerai, jeigu jie pasikeistų. Kaip komfortiška būtų gyventi tarp žmonių! Tačiau žmonių veiksmai taip ir nesikeičia. Bet jei pradėsime galvoti apie savus veiksmus ir imsime juos keisti, tai reaguodami į mūsų poelgius, žmonės irgi ims keistis. Nes jiems juk reikia kažkaip raguoti į jūsų elgesio pasikeitimą, tiesa? Kitaip sakant, norint pakeisti kitų elgesį, reikia pakeisti saviškį.

Apskritai, kai geriau pagalvoji, gaunasi, kad visą savo subjektyvų pasaulį mes kuriame savo veiksmais. Bent jau realybė mums egzistuoja tik dėl to, kad mes ją matome, girdime ir jaučiame. Žinoma, mintis, kad mes patys kuriame savo realybę, nebūtinai privers akimirksniu pasikeisti, tačiau ji bent jau suteiks pasitikėjimo savo jėgomis. Taip pat šis faktas aiškiai parodo, kaip stipriai esame atsakingi už savo gyvenimą.

Pradėkite treniruotis. Treniruokitės galvoti apie savo veiksmus ir negalvoti apie svetimus. Galvokite apie tai, ką dabar darote, o ne apie tai, kuo dabar užsiima kiti. Jeigu suprasite, kad jūsų veiksmai jūsų netenkina, galėsite juos pakeisti. Ko neįmanoma padaryti su kitų žmonių poelgiais ir darbais.

Tiesiog pastoviai galvokite: „Aš darau tą, darau aną, darau šitą…” Pastoviai formuluokite kiekvieną savo veiksmą. Ir tada suprasite, kiek daug visko padarote kiekvieną minutę ir kaip stipriai jūsų veiksmai įtakoja viską aplinkui. Ir tada galėsite savo veiksmus pakeisti. Vadinasi, pakeisti ir savo gyvenimą.

O tai ir yra atsakomybė.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Paslaptinga civilizacija: pirminių Antarktidos žemėlapių šaltinių paslaptys

Antarktida - vienas paslaptingiausių mūsų planetos žemynų. Šis sniegu padengtas kontinentas vis…

Nesistenkite įtikti niekam, išskyrus save

Savo žmogui būsite brangūs ir vertingi tokie, kokie esate. Ir jums neteks…

Negatyvių žmonių požymiai

Negatyvūs žmonės niekam nenaudingi - jie tik sukelia nereikalingą stresą. Jie atima…

One thought on “Kas yra atsakomybė?”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *