Nepatogus ir laimingas

Ar teko patirti jausmą, kai mažai pažįstamas žmogus padeda jums ranką ant peties? Kaip galėtumėte jį apibūdinti? Aš pati pasakyčiau, kad tai kažkas panašaus į pykčio, baimės ir nuostabos kokteilį. Ir tai, beje – asmeninės erdvės pažeidimas.

Aš specialiai pateikiau tokį akivaizdų pavyzdį, kuris tikriausiai pažįstamas daugumai iš mūsų. Tačiau ribų pažeidimas gali būti ir ne toks akivaizdus.

-Ei, nebūk toks susiraukęs, tu neturi jokių priežasčių liūdėti!

Štai, kažkas už jus jau nusprendė ir netgi painformavo apie tariamą neatitikimą.

Kaip suprasti, kad ribos pažeistos?

Asmeninės psichologinės ribos – tai visų pirma pojūčiai. Pažeidimas jaučiamas kaip nesaugumo, pasikėsinimo pojūtis, kurį lydi impulsas gintis – pasišalinti, liautis, užkirsti kelią. Šitie pojūčiai gali turėti skirtingą intensyvumą, o kartais jie gali būti paprasčiausiai ignoruojami. Tačiau ten, kur ribos buvo vieną sykį pažeistos, bus ir antras kartas, ir trečias, visas tas negatyvių emocijų puodas kunkuliuos iki to laiko, kol neišmuš dangčio.

Akivaizdu, kad visiems norisi turėti tvirtas asmeninės erdvės ribas ir, pagal galimybę, nepažeidinėti svetimų – bent jau savo paties saugumo labui, kad svetimo puodo dangtis į kaktą neatlėktų. Tačiau kaip nusibrėžti savas ribas ir kaip suprasti, kur prasideda svetimos?

Kad ribos būtų apibrėžtos, apie jas reikia pasakyti. Kitaip sakant, žodis – tai ir yra tasai rašiklis, kuriuo mes apsibrėžiame aplink save ribas.

Pasakyti apie savo ribas – reiškia, pradėti derybas, su didele tikimybe pasirašyti taikos sutartį. Tai elementarus rūpinimasis savimi. Nutylėti – reiškia, išduoti save, įmesti malkų į savo pykčio laužą, kurio liepsna paskui svilins visu ir viską aplinkui.

Aiškiai savo psichologines ribas nusibrėžęs žmogus bus nepatogus aplinkiniams. Pas jį tikriausiai nesigaus įgriūti į svečius be išankstinio skambučio, o įžengus į jo namus, turbūt teks nusiauti batus. Tačiau tokio nepatogumo aplinkiniams kaina – asmeninė ramybė, psichologinis komfortas ir saugumas.

.



Naujienos iš interneto

Dvi užuojautos rūšys

Užuojauta - puikus dalykas. Tačiau užuojauta gali būti dvejopa. Dviejų rūšių. Pirmas…

Trys priežastys, kodėl tinginiai pasiekia daugiau

Jie meistriškai naudoja technologijas Norint optimizuoti procesus, visai nebūtina išrasti kažką naujo,…

Apie meilę sau

Pakankamai dažnai tenka skaityti ar girdėti raginimą „pamilk save“ arba „išmok mylėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *