Kai su savimi elgiesi blogiau, nei su kitais

Gaila, bet su savimi mes kartais elgiamės taip, kaip niekada nesielgtume su žmogumi, kurį gerbiame ir mylime. Kartais net su kolegomis darbe elgiamės geriau. Saviplaka lyg ir ne nuodėmė. Paauklėti ar nubausti save ne tik galima, bet ir reikia, kad galima būtų augti toliau. Tačiau kiek efektyvus toks būdas sąveikauti su savimi ir pasauliu? Ar pagerėja gyvenimas nuo to, kad be paliovos save terorizuojate?

Kaip sustabdyti prieš save nukreiptą agresiją? Pradžiai išsiaiškinkime su gausybe žiaurių būdų, kurių pagalba mes patys save skaudiname.

Negatyvūs vertinimai

Pirmasis agresijos tipas – savikritika. Nepasitenkinimą kelia išvaizda, elgesys. Dirbanti vieniša mama baigia save sugraužti: „Nekenčiu savęs už tai, kad palieku sūnų su aukle ir bėgu į darbą!” Kitaip sakant, net būtiniausi ir visiškai pateisinami sveiko proto požiūriu veiksmai laikomi baisiai smerktinais. Jūs kritikuojate savo norus, santykius, jausmus, emocijas. Ir tai – šimtaprocentinė agresija.

Prieš save nukreiptas smurtas

Gyvenate nekomfortišku ritmu ir pastoviai prievartaujate save kažką daryti, absoliučiai kontroliuojate savo impulsus. Pavyzdžiui, nesate alkanas, tačiau pagal tvarkaraštį ar pagal nusistovėjusį įprotį reikia būtinai pavalgyti. Arba atvirkščiai: norisi valgyti, bet jūs gi laikotės dietos. Organizmo signalai visiškai ignoruojami. Skubinate, raginate save, nepalikdami jokio šanso pajausti gyvenimo.

Tai pačiai kategorijai galima priskirti smurtą prieš kūną. Nepatogūs drabužiai, kiti nepatogumai – visa tai jūsų pasipriešinti negalintis kūnas turi iškęsti neprotestuodamas. Sėdite nepatogia poza darbo vietoje, miegate įdubusioje lovoje, gadinate akis, žvelgdami į seno modelio prieštvaninio kompiuterio monitorių.

Autoagresija

Šiuo terminu vadinamas pasąmoningas troškimas save bausti. Pavojinga stadija, kai psichologinės problemos išsiveržia į paviršių ir tampa realiai pastebimos. Kaip prisipažino viena mano klientė: „Buvau tokia įsiutusi, kad pati save apdaužiau!” Autoagresoriai siekia padaryti sau fizinę žalą. Jie traumuoja kūną, pjausto, degina jį. Raunasi plaukus, bado save adatomis. Tas pats pasakytina apie asmeninius daiktus. Jie laužomi ir naikinami.

Savo norų ir poreikių ignoravimas

Lyginant su ankstesniu punktu, šis atrodo pakankamai nekaltai. Baisaus čia daikto, kad norisi į tualetą! Pakentėsiu iki namų. Ne tokia jau didelė tragedija. Poreikių, tiek kūniškų, tiek dvasinių, ignoravimas gali tęstis be akivaizdžių pasekmių pakankamai ilgai. Kai kas įsigudrina šitaip nugyventi visą gyvenimą. Tiesa, vargu ar galima tai pavadinti gyvenimu.

Savęs bauginimas

Ateitis miglota ir nekonkreti. Yra kur įsisiautėti fantazijai, kad galėtum save pakankinti. Jūs abejojate dėl ateities, tikite blogomis pranašystėmis, bauginate save atpildu už trumpą laimės akimirką, esate įsitikinę, kad gero daug nebūna.

Kaip sustabdyti prieš save nukreiptą agresiją?

Reikia pripažinti paprastą faktą – jūs pats prieš save pradėjote karą. Pradžiai tiesiog tai pripažinkite.

Įsivaizduokite žmogų, kurį gerbiate ir vertinate, su kuriuo bijote sugadinti santykius. Ar imsite kritikuoti jo troškimus, jo santykius, jausmus, emocijas? Žinoma, ne. Ar kritikuosite jo išvaizdą? Vargu. Ar kaltinsite tuo, jog jis turi įvairių problemų? Vėlgi ne. Priešingai, kai kalba eina apie mylimą žmogų, sugalvosite 1000 pateisinimų jo poelgiams. O dabar įsivaizduokite, kad šis žmogus – tai jūs pats. Ir pradėkite su savimi elgtis atitinkamai. Svarbiausia, kad jums būtų gerai proceso metu, o rezultatas anksčiau ar vėliau ateis. Kiekvienas žmogus gyvena savu greičiu.

Kad pakeistumėte elgesį ir nustotumėte save puldinėti, galima patarti patikrintą ir efektyvią techniką. Pradėkite fiksuoti kiekvieną ataką prieš save, kiekvieną autoagresijos momentą. Galite žymėtis bloknote, kai vėl ir vėl save įskaudinote, nuvertinote, kažkuo išvadinote, iškoneveikėte. Mėnesį laiko gaudykite šiuos momentus ir registruokite kiekvieną agresijos faktą.

Kaip taisyklė, jau antrą savaitę pradeda mažėti tokių veiksmų skaičius. Siekite, kad jų liktų ne daugiau kaip po porą per dieną. Netgi toks paprastas agresijos prieš save stebėjimas leidžia nustoti vartoti ją tokiu dideliu mastu. Kai įprasite suvokti kiekvieną negatyvią mintį ar veiksmą, galima pereiti prie konkrečių pokyčių.

Susiplanuokite, kaip galima būtų sukurti sau labiau komfortišką aplinką. Atsikratykite nepatogių drabužių, avalynės. Išmeskite daiktus, kurie kelia nemalonias emocijas. Ir nepamirškite pagirti savęs už kiekvieną nedidelį rezultatą, už kiekvieną pergalę. Kaip sporte. Protingas treneris visada pažvalina ir pagiria naujoką. Nes žino, kaip tai paspartina įgūdžių tobulinimo procesą.

.



Naujienos iš interneto

Dvi užuojautos rūšys

Užuojauta - puikus dalykas. Tačiau užuojauta gali būti dvejopa. Dviejų rūšių. Pirmas…

Trys priežastys, kodėl tinginiai pasiekia daugiau

Jie meistriškai naudoja technologijas Norint optimizuoti procesus, visai nebūtina išrasti kažką naujo,…

Apie meilę sau

Pakankamai dažnai tenka skaityti ar girdėti raginimą „pamilk save“ arba „išmok mylėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *