Ar buvo pasitaikę, kad po pokalbio su kokiu nors žmogumi, užplūsdavo nemalonus svetimos naštos jausmas? Tartum žmogus nešiojasi savo sunkius išgyvenimus bei problemas, o paskui kažkuriuo momentu nusprendė, kad jam vienam visa tai tempti pernelyg sunku, reikia su kuo nors ta našta pasidalinti. Pavyzdžiui, su jumis…
Ar pasitaiko situacijų, kai per vieną vienintelį telefono pokalbį gaunate vos ne savaitinę negatyvo dozę? Pavyzdžiui, paskambino draugė ir dvi valandas pasakojo apie visas vakarykščio kivirčo su savo vyruku detales, pagardindama savo kalbą kandžiais epitetais apie jo vyriškus ypatumus. Arba vakare vyras susijaudinęs pasakoja, kaip jį užkniso kolegos, viršininkai ir apskritai viskas, kas susiję su darbu.
Situacijos skirtingos, o pojūčiai po kiekvienos iš jų išlieka daugmaž tie patys. Tarsi artimi ir nelabai artimi žmonės, neatsiklausę nei leidimo, nei jūsų sutikimo, išpylė jums ant galvos savo gyvenimo bėdas, panaudojo jus kaip emocinį unitazą savam negatyvui nuleisti.
Žinoma, labai svarbu padėti žmonėms, užjausti esančius šalia. Galima išklausyti, pasiūlyti savo sprendimo variantus, pagalbą. Tačiau dažnai žmonės nelaukia, kad išspręsite jų problemas (jie net nepasiruošę svarstyti jūsų siūlomų variantų, apimti audringų emocijų srauto). Jiems tereikia išlieti savo emocijas, atsikratyti negatyvo. Ir jie nerado tam geresnio objekto už jus.
Galbūt jums komfortiška tokia situacija, galbūt laikote tai savo pašaukimu – išklausyti visas svetimas problemas. Arba turite sudarę garsiai neišsakytą susitarimą: draugas išlieja ant jūsų savo negatyvą, o mainais priima jūsiškį. Tokiu atveju balansas „duoti-imti” lieka nepažeistas. Tada laimi abi pusės.
Bet jeigu jums tai nepatinka, jei norite situaciją pakeisti, galite padaryti štai ką:
1. Išmokite nusibrėžti savo ribas. Jūsų laikas – irgi vertybė, ne mažesnė, nei kitų žmonių laikas! Švelnia forma paaiškinkite, kad neturite tokiam pokalbiui laiko, turite daug reikalų ir apskritai esate linkę užsiimti visų pirma savo gyvenimu.
2. Atminkite, kad svetimos emocijos – ne jūsų atsakomybė. Emocijos kyla kaip atsakas į kokią nors situaciją ar mintį, o kaip žmogus su jomis elgiasi toliau, jis renkasi pats. Ir tik jis pats yra atsakingas už negatyvumo kurstymą savyje. Jūs neprivalote tapti kitų žmonių negatyvo sąvartynu.
3. Sufokusuokite dėmesį į save, imkite pasakoti pašnekovui apie tai, kaip praėjo jūsų diena ir kaip jūs jaučiatės. Ar bent jau pabandykite nukreipti pokalbį į neutralią temą.
4. Parekomenduokite apsilankyti pas psichologą. Specialistas už protingą mokestį išklausys ir padės išsiaiškinti.