Psichologijos mitai, kuriais iki šiol tikime

JEI IŠLIESIME PYKTĮ, PASIDARYS GERIAU

Neretai tenka išgirsti, kad „reikia duoti valią jausmams” – išsirėkti, „užmušti” pagalvę, prilupti antistresinę lėlę ar suspardyti sofą. Atvirai kalbant, yra speciali terapija prieš depresiją, pagrįsta būtent tokiu metodu. Atseit, geriau jau ištaškyti krūvą lėkščių, nei smogti į veidą bosui (sunku būtų ginčytis). Tik, štai, emocijų lygmenyje visos tokios gudrybės mažai kuo skiriasi nuo banalios agresijos, nukreiptos į tikrąjį pykčio šaltinį. Naudos iš to kaip ir nėra.

TIESIOG TIKĖK SAVIMI IR VISKAS GAUSIS

Pasitikėjimas savimi – dalykas, apie kurį kalbama seniai ir daug. Remiantis šia teorija, žmonės, kurie labiau save vertina ir tiki savo jėgomis, geriau mokosi mokykloje, turi daug draugų ir apskritai klesti. Atvirai kalbant, tam tikra prasme toks požiūris į save išties naudingas. Bet ir labai pavojingas. Apie naudą visi prisimena, o pavojų, deja, užmiršta.

O realybė tokia: nepaliaujamas „tikėjimo savimi” kultivavimas (ypač kai tam nėra pagrindo) daugeliu atveju veda į agresiją ir savo pranašumo jausmo išpūtimą iki neįsivaizduojamų aukštumų. Tai patvirtinti gali didelio masto tyrimas, kuris įrodė: kasdieniniai seminarai apie tai, kaip pasiekti sėkmę ir kaip tikėti savimi galiausiai paverčia žmogų agresyviu narcizu. Tai nereiškia, kad savimi tikėti nereikia. Tiktai šitas tikėjimas naudingas protingais kiekiais, kaip ir bet koks vaistas. O ir paties tikėjimo čia per mažai: atkaklaus darbo dar niekas nepanaikino.

Į SEKTAS PATENKA TIK SILPNI IR BEVALIAI ŽMONĖS

Tai dar vienas mitas, kuriuo tikriausiai norėtųsi tikėti visiems, kurie laiko save protingu ir valingu. Tiktai užsispyrusi statistika tvirtina visai ką kita: 95% įvairiausių destruktyvių kultų narių yra nė kiek nekvailesni už vidutinį statistinį išsilavinusį pilietį. Su valios jėga jiems irgi viskas gerai, o kartais pasitaiko ir itin protingų, talentingų, disciplinuotų ir pasiekusių gyvenime sėkmę. Kitaip sakant, tai absoliučiai tradicinis bet kokios visuomenės pjūvis. Ir dėl to tiktai dar baisiau, kadangi tai reiškia, kad patekti į destruktyvią sektą rizikuoja kiekvienas. Pasak psichologų, rizika padidėja emocinių sukrėtimų momentais: atleido iš darbo, susipyko su geriausiu draugu, išsiskyrė su mylimu žmogumi – bet kokia panaši situacija gali būti sumaniai išnaudota sektų verbuotojų.

TURITE PROBLEMŲ? ĮSIVAIZDUOKITE SITUACIJĄ, KAD VISKAS GERAI

Čionai iš karto reikia patikslinti: yra konkrečių dvasinių ir psichologinių praktikų, kurios naudoja įvairių malonių situacijų vizualizaciją. Tačiau tai – būtent praktika, metodas, ir tokių yra nemažai. O jeigu pasikliausime šia gudrybe pačia savaime – nieko, išskyrus kognityvaus disonanso neužsidirbsime. Smegenys kaip ir anksčiau signalizuos, kad žmogus turi vienokią ar kitokią problemą, lygiagrečiai prisimindamos poilsį paplūdimyje ar linksmą vakarėlį. Prieštaringų vaizdiniu susidūrimas gali tiktai komplikuoti psichologijoje nepasikausčiusio žmogaus būseną. Tokia specialistų nuomonė.

MELO DETEKTORIAUS NEAPGAUSI

Meluoja visi, ir melo detektorius ne išimtis. Poligrafas išėjo į pasaulinę areną antrojoje XX amžiaus pusėje ir nuo to laiko apie jį nesiliaunama kalbėti. Tačiau toli gražu ne visi ir šiandien supranta, kad melo detektorius iš tikrųjų nežino tiesos, jis paprasčiausiai matuoja organizmo rodiklius, o su juo dirbantis žmogus sugretina duomenis su standartinėmis reakcijomis į melą ir teisybę. O pasaulyje, laimei, įvairovė vyrauja monotoniškumo atžvilgiu. Taip kad visi tie rodikliai – sąlyginiai.

MOTERYS LENGVIAU ĮSIMYLI NEI VYRAI

Anekdotai ir paskalos skelbia: moterys įsimyli kur kas paprasčiau, iš pirmo žvilgsnio paskęsdamos patikusio vyro akyse. Dar daugiau – jos praktiškai iš karto pradeda mąstyti apie pastovumą ir santuoką, sukuria „teritorijos užgrobimo” planą. Tik štai mokslas į tai žvelgia kitaip: pagal neseniai atliktus tyrimus, būtent vyrai įsimyli greičiau. O moterys kaip tik atsargesnės, vis stebėdamos ir svarstydamos. Be to, paaiškėjo, kad vyrai yra praktiškai tokie pat mėgėjai „papletkinti”, kaip ir damos.

.



Naujienos iš interneto

Dvi užuojautos rūšys

Užuojauta - puikus dalykas. Tačiau užuojauta gali būti dvejopa. Dviejų rūšių. Pirmas…

Trys priežastys, kodėl tinginiai pasiekia daugiau

Jie meistriškai naudoja technologijas Norint optimizuoti procesus, visai nebūtina išrasti kažką naujo,…

Apie meilę sau

Pakankamai dažnai tenka skaityti ar girdėti raginimą „pamilk save“ arba „išmok mylėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *