Kai atliekame malonų veiksmą ar pavartojame psichoaktyvią medžiagą, mūsų smegenys specialioje savo dalyje, malonumo centre, pradeda gaminti neuromediatorių dopaminą. Tai savo ruožtu sukelia euforiją, pagerina nuotaiką ir sustiprina motyvaciją.
Kai dopamino veikimas baigiasi, mes arba grįžtame į normalų gyvenimą, arba ryžtamės veiksmą pakartoti. Ir kuo dažniau tai kartojame, tuo greičiau susiformuojame priklausomybę.
Yra ypatingų požymių, kurie gali parodyti, kad priklausomybė jau labai arti ir kad laikas kažko imtis.
Jūs neigiate priklausomybės faktą
Tai pirmas žingsnis, kai pradedate sau meluoti, nesate pasiruošę pripažinti, jog turite problemų. Esate įsitikinę, kad prireikus greitai atsisakysite blogo įpročio, tačiau visada surandate naujų pasiteisinimų.
Jūsų įprotis tapo problemų sprendimu
Stresas darbe – reiškia, reikia parūkyti, problemos asmeniniame gyvenime – ranka tiesiasi link bokalo. Nežiūrint į tai, kad kiekvieną kartą problemų mastas vis labiau mažėja, sprendimas išlieka tas pats.
Visos mintys ir pokalbiai tik apie vieną
Apie savo malonumo objektą galvojate daugiau nei įprastai. Tai, kuo domėjotės anksčiau, nublanko ir pasitraukė į antrą planą.
Apima bloga savijauta, jei atsisakote įpročio
Nutolę nuo malonumo šaltinio, pradedate jausti nerimą, baimę. Jums sunku susikoncentruoti ir išlikti susikaupusiam. Pykstate, jaučiatės vienišas ir nesaugus. Norėdami grįžti į normą, turite kuo greičiau grįžti prie savo įpročio.
Supykstate kiekvieną kartą, kai jums uždraudžiama vartoti
Arba kai už tai kritikuoja. Atsakydami galite rimtai įžeisti žmogų ar prikalbėti bjaurasčių. Esate tikri, kad jūsų įprotis – ne problema ir kad neverta taip stipriai jos akcentuoti.
Esate pasirengęs bet kam, kad tik pasiektumėte reikiamą būseną
Jeigu prireiks, vėlai vakare nusibelsite į kitą miesto galą arba praleisite darbo dieną. Galite meluoti ar netgi vogti, kad patenkintumėte savo poreikį. Tai jau kraštutinis ir galutinis etapas, jeigu pasiekėte šią stadiją, pats laikas sunerimti ir ieškoti pagalbos.
Norint atsikratyti priklausomybės, pirmiausia būtina patikėti, kad jūs ją išties turite. Jeigu esate tikri, kad su jumis viskas gerai, reiškia, nepajudėsite link sprendimo nė per žingsnį, ir tik dar labiau komplikuosite ir pagilinsite problemą.