Noras kažką apmąstyti ir suplanuoti, kaip taisyklė, užeina prieš naujuosius metus ar kitą reikšmingą datą. Įkvėpimas pradėti „naują gyvenimą” ir energija trykšta fontanais: „Jau dabar tai tikrai viskas bus kitaip!” Ir tai puiku. Yra tik viena problema – daugelis pasižadėjimų pasimiršta jau po kelių savaičių nuo reikšmingos datos. Visi žinome, kaip retai pasiseka laikytis sau duoto žodžio. Tai kam apskritai keltis tikslus? Argi be to nebus jokių teigiamų pokyčių gyvenime?
Visų pirma reikia išsiaiškinti, kuo tikslas skiriasi nuo pasižadėjimo.
Pasižadėjimas: Noriu numesti svorio ir teisingai maitintis. Tikslas: Numesiu 15 kilogramų iki vasaros, planuosiu racioną. Nešiosiuos pietus į darbą vietoje to, kad maitinčiausi greitu maistu. Sversiuos kiekvieną savaitę ir fiksuosiu pasiektą pažangą.
Pasižadėjimas: Noriu daugiau laiko praleisti su vaikais. Tikslas: daugiau žaisiu ir skaitysiu su vaikais. Dėl to visus penktadienio vakarus praleisiu su jais. Be išimčių.
Trumpai tariant, reikia išsikelti realius tikslus su praktiškai įgyvendinamais sprendimais ir žingsniais, vedančiais į trokštamą rezultatą. Jeigu tiesiog norėsime, kad gyvenimas pasikeistų, galime niekada nesulaukti pokyčių. Ir būtina nuveikti truputėlį daugiau, nei numatyta susidarytame plane. Tokiu būdu išsikelti tikslai padės atskleisti užslėptą potencialą.
Esminis dalykas siekiant tikslo yra planavimas.
Planas būtinas siekiant tikslo, kitaip jis nebus pasiektas. Čia ir slypi skirtumas tarp svajojančio ir veikiančio žmogaus. Svajoti nuostabu, tačiau dar nuostabiau tas svajones įgyvendinti. Ir nesvarbu, jeigu iš karto nesigaus.
Gyventi reikia sąmoningai, kad atsigręžus po 20 metų atgal, nereikėtų dūsauti dėl pražiopsotų malonumų ir šansų. Apskritai įvertinti savo gyvenimą reikėtų ne vieną kartą į metus, prieš Naujuosius ar gimtadienį. Išgyvenę dieną, paklauskite savęs – ką nuveikiau ir ko pasiekiau? Ar padariau tai, kas mane traukė? Ar išmintingai eikvojau laiką?
Natūralu, kad kartais trūksta motyvacijos ir seno gero įkvėpimo. Kartais gyvenimas gali būti labai rūstus, energija paprasčiausiai išgaruoja. Ir visgi faktas, kad atsikelti ryte teks pavargusiam, su pernelyg ilgu numatytų darbų sąrašu, kur visi įsipareigojimai ir susitikimai suversti į krūvą, dėl ko tas užduotis teks vykdyti ne vieną dieną – visa tai neturėtų asocijuotis su troškimu siekti tikslo.
Kalendorius, analogiška kompiuterio programa ar tiesiog lapelis, priklijuotas ant šaldytuvo padės prisiminti pačius svarbiausius dalykus, užsimetusius kasdieninės rutinos sąvartyne, susitvarkyti mintis, susitikimus, idėjas ir planus. Parašyta daug knygų apie tai, kaip ir nuo ko reikėtų pradėti. Internete yra begalė tinklapių, kuriuose galima apsiginkluoti tikslo siekimo sprendimais ir įkvepiančiomis istorijomis.
Dėl to nereikia teisintis, kad esate klaikiai užimtas, pervargęs, persitempęs. Teisingai išsikėlus tikslą galima racionaliai, protingai planuoti jėgų, laiko ir finansų eikvojimą. Bet kokį, net sunkiausiai pasiekiamą tikslą galima įgyvendinti, jei surasime teisingą metodą.