„Aš esu nevykėlis“ arba „Šis bandymas buvo nesėkmingas“. Ar jaučiate skirtumą? Kiti variantai: „Aš kvailys“ arba „Aš suklydau“, „Aš stabdis“ arba „Man reikia laiko apie tai pagalvoti“. Kiekvienas pirmasis variantas – didelis smūgis savigarbai, kurį patys sau smogiame.
Taip atsitinka, kai neskiriame asmenybės nuo elgesio. Jei šio skirtumo nepastebi, tuomet savigarba remiasi tik elgesiu ir kaskart kyla aukštyn ir leidžiasi žemyn, priklausomai nuo mūsų sėkmių ir nesėkmių: šiandien sužavėjai kolegas šmaikščiu pokštu, jautiesi miela ir žavus; o rytoj visų akivaizdoje apsipylei kava ir dabar esi savo paties akyse nerangus kerėpla.
Ir taip visame kame: arba profesionalas – ir jūra iki kelių, arba nevykėlis – reikia keisti profesiją; tai seksualus gražuolis, tai baisus diedas – niekas tavęs tokio nemylės; tai šaunuolis, tai visiškas š…
Šie kalneliai profesinėje literatūroje apibūdinami kaip narcizinės sūpynės. Ir intuityviai mes stengiamės juos valdyti savo pasiekimais – naujais reikalavimais, naujomis aukštumomis, kad tik aukščiau, kad tik nenukrisčiau.
Bėda ta, kad jei savigarba paremta tik pakilimais ir nuosmukiais, tai ji ir toliau šokinės aukštyn ir žemyn, nes klaidų išvengti neįmanoma.
Todėl svarbu iššokti iš šių sūpynių: nustokite tapatinti veiksmų rezultatus su savo nuomone apie save. Išmokite bendrauti du savimi be asmeniškumų.
Vietoj „aš nevykėlis“ – „šį kartą nepavyko“; vietoj „manęs niekas nepamils“ – „šie santykiai nesusiklostė”; vietoj „aš blogas žmogus“ – „pasielgiau blogai“ ir pan.
Palyginti stabili savivertė – kaip ir namas, turi turėti stabilius pamatus. Šie pamatai – tai ir yra jūsų asmeninės savybės. O veiksmų rezultatai, kaip ir orai už lango, visada permainingi. Jei šiandien statysite namą atsižvelgdami į vėjo kryptį, rytoj, pasikeitus orams, jūsų namas sugrius. O jei jūsų namas stovi ant tvirto pagrindo, tada jis stabilus bet kokiu oru.
Kiekvienas išpuolis prieš asmenybę ardi ir klibina jūsų pastato pamatus. Todėl svarbu išmokti atskirti savo veiksmų ir elgesio rezultatus nuo asmenybės ir požiūrio į save.