Kontroliuoti savo mintis – atsakingas užsiėmimas. Tai padaryti nėra taip paprasta. Taip ir gaunasi, kad ne mes jas valdome, o mintys mumis manipuliuoja. Mintys kartojasi kaip užstrigusi plokštelė.
Kaip nustoti būti savo minčių auka ir tapti tik stebėtoju?
Trumpai išsireiškus, mintis yra „proto sugeneruota ar staiga galvoje kylanti idėja arba nuomonė”. Daugelis iš mūsų pataikauja ir paklūsta savo mintims ir žiūri į jas be galo rimtai.
Kad ir ką mums sakytų mūsų mintys, mes jomis visiškai pasitikime ir priimame jas kaip absoliučią tiesą.
Tai reiškia, jog patikėję neigiamomis mintimis, patiriame pačias skaudžiausias emocijas. Pavyzdžiai:
-
Man reikia numesti svorio;
-
Aš melagis;
-
Aš viską sugadinau;
-
Man nieko nesigaus;
-
Jie mane ignoruoja;
-
Man nuolat nesiseka;
-
Jie mano, kad aš kvailas;
-
Tai pernelyg sunku, teks pasiduoti;
-
Diena bus siaubinga;
-
ir t.t.
Bėda ta, kad mes neišmokome atsiriboti nuo savo minčių. Mes – tai ne mūsų mintys. Tai kas mes tada esame? Mes – stebėtojai; tie, kurie kontroliuoja situaciją.
Kontroliuoti savo mintis yra mūsų atsakomybė
Tai svarbu, kadangi dauguma iš mūsų nekontroliuoja minčių, kurios kasdien sukasi mūsų galvoje. Ne mes jas valdome, o jos mumismanipuliuoja. Kai taip nutinka, mintys ima kartotis. Mes pradedame pernelyg daug galvoti.
Kaip pasakė Thomas Oppongas: „Per daug galvojantys žmonės mintyse nuolat suka savo galvose tai, ką pasakė ir padarė vakar, ir nerimauja dėl baisios ateities, kuri jų gali laukti”.
Nustokite būti savo minčių auka, tapkite stebėtoju. Kai stebite savo mintis, jūs prie jų neprisirišate; jūs tiesiog stebite, kaip jos ateina ir išeina. Jūs nesusitapatinate su mintimis. Jūs laužote šablonus. Galų gale jūs pradedate keisti savo gyvenimą.
„Stebėkite savo mintis, tačiau netikėkite jomis”. – Eckhartas Tolle
Ką reiškia „stebėti mintis”?
Atlikime paprastą pratimą. Ištuštinkite galvą. Dabar leiskite joje atsirasti šiems objektams: lėktuvas, plati ir srauni upė, mėlynas ratas. Paleiskite juos.
Pamoka, kurią reikia iš to įsisavinti, yra tai, kad žvelgti į lėktuvą, plačią upę su stipria srove ir mėlyną apskritimą yra tas pats, kas stebėti kiekvieną mintį, kuri dienos bėgyje ateina į galvą.
Jei galite valdyti lėktuvo, upės ir rato atsiradimą bei dingimą savo galvoje, tuomet galite valdyti ir kitas mintis.
Jūs ne lėktuvas. Jūs ne upė. Jūs ne mėlynas ratas. Lygiai taip pat jūs nesate mintys, kurios ateina į galvą. Jūs nesate jų belaisvis – galite jas sustabdyti ir tapti kuo tik norite.
Jūs – tai ne jūsų mintys.
Tačiau jos gali jus užvaldyti, imti kontroliuoti, jeigu patys tai leisite.
Kaip to neleisti?
Bėda ta, kad dauguma iš mūsų nestebi savo minčių. Didžiąją laiko dalį jūs paprasčiausiai nežinote, ką galvojate; lygiai taip pat dabar nesąmoningai kvėpuojate.
Štai keli paprasti, bet praktiški būdai, kaip pradėti pastebėti savo mintis:
-
Pasakykite sau: „Tai viso labo tik mintis”;
-
Pereikite nuo vienos minties prie kitos tiesiog pasakydami: „sekanti”;
-
Kuriam laikui sukoncentruokite dėmesį į kvėpavimą;
-
Paklauskite savęs: „Kas yra šios minties priešingybė?”;
-
Įsivaizduokite, kad patalpinate mintį ant lapelio, kurį nuneša upė.
Šių pratimų tikslas – išmokti stebėti savo mintis. Pasirinkite tas, kurios jums labiausiai patinka. Svarbiausia – reguliariai praktikuoti.
Kai tik išmoksite sekti mintis savo galvoje, pradėsite atskirti save nuo istorijos, kurią jos pasakoja. Kodėl tai taip svarbu? Kad ir ką pasakotų ši istorija, žinokite, kad tai daro įtaką jūsų lūkesčiams. Tai lemia jūsų pasaulio suvokimą, jūsų idėjas apie tai, kas yra gyvenimas, jūsų įsitikinimus apie tai, kas jūs esate, jūsų jausmus, nuotaiką.
Jūs – tai ne jūsų mintys. Jūs ne lėktuvas ir ne mėlynas ratas. Iš aukos pozicijos jūs dabar jau galite pereiti į savo gyvenimo autoriaus vaidmenį.