Tikriausiai esate girdėję posakį „mane slegia kaltės jausmas“. Naujausių tyrimų duomenimis, tai gali turėti tiesioginę reikšmę – kai žmogus dėl ko nors kaltina save, tai atsispindi jo paties kūno suvokime. Ekspertai iš JAV ir Kanados išsiaiškino, kad kalti žmonės jaučiasi taip, lyg būtų priaugę svorio.
Norėdami suprasti, kaip „slegianti kaltė“ veikia žmogaus savijautą, tyrėjai paprašė savanorių prisiminti savo gyvenimo epizodą, dėl kurio jiems buvo gėda. Dažniausiai žmonės prisiminė melo, vagystės ar sukčiavimo atvejus.
Kitame etape tyrinėtojai paprašė dalyvių įvertinti savo svorį: jis padidėjo, liko nepakitęs ar šiek tiek sumažėjo. Paaiškėjo, kad savanoriai, kurie prisiminė netinkamus faktus iš savo biografijų, buvo linkę laikyti save papilnėjusiais, priešingai nei tie, kurie galvojo apie savo gerą elgesį, ir tie, kurie galvojo apie neteisingus kitų žmonių veiksmus.
Mokslininkai pabrėžia, kad „papildomų kilogramų” pojūtis siejamas tik su kaltės jausmu ir nekyla, jei žmogus patiria, pavyzdžiui, liūdesį ar pasibjaurėjimą. Norėdami patvirtinti rezultatus, mokslininkai atliko dar kelis eksperimentus, kurių metu buvo nustatyta, kad amoralūs poelgiai priverčia žmogų jaustis papilnėjusiu, nepriklausomai nuo lyties ir amžiaus, o prisiminimai apie gerus darbus niekaip neįtakoja dalyvių požiūrio į savo svorį.