Pasitikėjimas – trapus dalykas, kurį sunku įgyti, nusipelnyti, bet labai lengva prarasti. Kaip krištolinė vaza, kurią sudaužius galima suklijuoti šukes, tačiau neįmanoma paslėpti įtrūkimų.
Pagal kokius netiesioginius požymius galima atskirti ištikimus žmones nuo tų, kuriais negalima pasitikėti? Ar realu demaskuoti vilką avies kailyje, kol jis jums dar neįkando?
Pateikiame kelis žmonių tipus, kurie, pasitaikius pirmai progai, pasinaudos savo padėtimi ir išduos visas jūsų paslaptis.
Kuo negalima pasitikėti?
Žaviais paskalų platintojais
Neapsigaukite dėl jų dėmesingumo ir mandagumo pokalbyje – tie, kurie nori kur nors jus „patūrėti”, visada maskuojasi labai mielų žmonių kaukėmis. Paprastai paskalų platintojo gyvenimas yra nuobodus ir tuščias, todėl jie maitinasi kitų problemomis, karštai reikalaudami išpasakoti visas smulkias ir nemalonias detales. Tokie žmonės išklauso mus labai atidžiai, gaudo kiekvieną mūsų žodį ir reakciją, ir visa tai paskui su dideliu entuziazmu išpasakoja kitiems svetimų paslapčių mėgėjams. Realiai ištikimi draugai nemėgsta kolekcionuoti svetimų paslapčių, nes saugoti svetimą paslaptį – didžiulė atsakomybė.
Naivių prastuolių
Šio tipo žmonės yra nuoširdūs ir sąžiningi, išties labai trokšta išsaugoti paslaptį, tačiau yra vienas „bet“ – jų nuomonę labai lengva pakeisti. Jie dažnai yra vaikiškai naivūs, romantiški ir patiklūs, netiki kitų žmonių gudravimais ar netgi niekšiškumu, jie iš nieko nelaukia jokių kiaulysčių. Pikto linkintys žmonės gali lengvai įgyti jų pasitikėjimą, iškamantinėti paslaptį, apvynioti apie pirštą. Tokiais žmonėmis negalima pasitikėti, juk jie patys džiaugiasi, kad yra apgauti. Todėl nepasikliaukite jų tyrais ketinimais ir gera širdimi.
Impulsyvių asmenybių
Šie žmonės vadovaujasi širdimi, o ne protu, plepa greičiau, nei galvoja. Su jais linksma ir įdomu, bet galima lengvai įsivelti į kokį nors pavojingą nuotykį: šiandien jie nori vieno, rytoj – kito. Į priekį juos veda įspūdžiai ir aistra, jie nekankina savęs nuobodžiais, banaliais įsipareigojimais. Apimti šio momento nuotaikos, jie gali lengvai išpliurpti ir tai, ko nereikia, arba padaryti tą patį, kai būna stipriai įžeisti, išgėrę ar pikti. Vėliau jie smarkiai dėl to gailėsis, prašys atleidimo, tačiau ištartų žodžių nesugrąžinsi.
Visiškų egoistų
Išskirtinis tokių žmonių bruožas yra tai, kad jie yra tiesiog apsėsti savo valdžios ir sėkmės. Jie galvoja tik apie savo interesus, niekada nepastato savęs į kitų vietą. Narcizai nesugeba užjausti ir neturi jokios empatijos. Jie turi vartotojišką požiūrį į pasaulį, dėl to būtini pasistengs iš jūsų paslapties išspausti sau kokios nors naudos. Apskritai, tokie žmonės mėgsta manipuliuoti, įteigti kitiems kaltės jausmą, sumindyti žmogui savivertę. Jeigu šalia žmogaus jaučiatės nekomfortiškai, jeigu jis bando jus nuvertinti, iškilti aukščiau kitų jūsų sąskaita – pasitikėti juo negalima. Nesidalinkite su juo paslaptimis, pasitelkite savisaugos jausmą.
Silpnų, infantilių žmonių
Čia viskas paprasta – jie pernelyg bijo atsakomybės, kurią jiems užkrauna jūsų atviravimas. Jie nesugebės išlaikyti paslapties, kadangi bijo pasekmių, nemoka valdyti savo gyvenimo, jiems paprasčiau sprendimus užkrauti kitiems. Apie ką tai byloja? Tokie žmonės nėra savarankiški, gyvena atsižvelgdami į daugumos nuomonę. Šiandien jie garbina vieną dievą, rytoj – kitą, nes neturi savo vertybių sistemos ir vidinio stuburo. Jie išduos jus jau vien dėl to, kad atsikratytų bet kokios atsakomybės, atseit, dabar aš jau ne vienas šioje valtyje.
Mėgėjų būti dėmesio centre
Tai – isteriškų charakterio bruožų turintys žmonės, dievinantys meilikavimą, pataikavimą ir pagyras. Jie yra giliai įsitikinę savo išskirtinumu ir nepanašumu į kitus, apdovanoti aktoriniu talentu, yra dideli garbėtroškos, greitai įsižeidžia. Jie gali demonstratyviai griebtis už širdies, vaizduoti auką, dramatizuoti, pagražinti tikrovę. Jei patikėsite jiems paslaptį, jie ją išduos pačiu netinkamiausiu momentu, kad išplėštų sau visuotinės šlovės ir dėmesio akimirką. Tuo pačiu jie būtinai papildys jūsų paslaptį neegzistuojančiomis detalėmis, kad ji turėtų „pribloškiantį efektą“.
Rūsčių teisuolių ir moralistų
Šio tipo žmonės daug ir su skoniu postringauja apie tai, kas yra gerai, o kas blogai. Tai tikri veidmainiai, kuriais jokiu būdu negalima pasikliauti, kadangi jie nepastebi rąsto savo akyse. Jie garsiai šaukia apie ištikimybę ir atsidavimą, o patys be jokių problemų apgaudinėja ir meluoja. Jie mėgsta teisti kitus, vertinti, klijuoti etiketes, prigalvoti bausmių, tačiau pačius save laiko neklystančiais. Jeigu jūsų draugas atitinka šį apibūdinimą, jeigu pasaulį jis griežtai skirsto į juodą ir baltą be jokių pustonių – neskubėkite patikėti jam paslapties, kad vėliau netektų gailėtis.
Tai kuo gi tada tikėti? Greičiausiai jūs jau žinote atsakymą. O jeigu ne, pasilikite paslaptis sau, kad apsaugotumėte žmones nuo pagundų. Juk ne veltui sakoma, kad paslaptis, kurią žino dviese – jau ne paslaptis.