Manipuliavimas meile
Viena klastingiausių ir žiauriausių manipuliacijų, kurios dažniausiai naudojamos šeimose. Vaikas, pripratęs prie tokio elgesio, pradeda suprasti, kad artimiausi žmonės jo nepriima iki galo, kad myli ne už tai, kad jis yra, o už tai, ką jis daro ar nedaro. Partnerystėse tokie pokalbiai taip pat nieko gero neduoda. Juk šiuo atveju meilė padedama ant vienos svarstyklių lėkštės, o ant kitos – kokios nors sąlygos. Gaunasi, kad meilė tampa savotiška preke, kurią, prireikus, galima išmainyti į pinigus ar paslaugas.
Manipuliavimas baime
Naudojimasis žmonių baimėmis – vienas mėgstamiausių visų rūšių ir pakraipų manipuliatorių triukų. Labai dažnai jie pasinaudoja tuo, kad žmogus nepakankamai informuotas vienoje ar kitoje srityje. Dėl to, jei jums reguliariai plaunamos smegenys dėl kokių nors mitinių grėsmių, jeigu jus ragina padaryti štai tą ar aną, kad tų grėsmių išvengtumėte – pirmiausiai susirinkite informaciją ir išsiaiškinkite, apie ką eina kalba.
Manipuliavimas nepasitikėjimu savimi
Manipuliavimas visada susijęs su valdžia aukos atžvilgiu, o šiuo atveju ši tema itin aštri. „Aš – viršininkas, tu – kvailys“. Galima, žinoma, jam nusileisti, netgi pataikauti. Tačiau šio meilikavimo jam niekada nebus gana. Jis neilgam nurims, o paskui vėl ir vėl ieškos savo autoriteto patvirtinimo kitų žmonių trūkumų sąskaita. Tačiau manipuliuoti jumis jis galės tik tuo atveju, jei patys pergyvenate dėl savo trūkumų. Priimkite save ir savo silpnybes arba atsikratykite jų.
Manipuliavimas kaltės jausmu
Labai paplitęs reiškinys šeimos gyvenime, dažnas jo naudojimas veda į tai, kad vyras ir žmona pradeda žaisti labai patrauklų žaidimą – kolekcionuoti vienas kito padarytas klaidas ir nusižengimus. Kas daugiau surinko, tas ir laimėjo, t.y. gavo teisę įgyvendinti savo slapčiausius troškimus (juk kaltininkas, kad išpirktų „kaltę”, bus pasiryžęs kalnus nuversti). Nors visiškai nesuprantama, kodėl ši savaime suprantama teisė turi būti iškovota tokiu keistu ir nemaloniu būdu?
Manipuliavimas išdidumu
Tuštybė yra pakelta į pamatinės mūsų civilizacijos idėjos rangą. Kuo greičiau, kuo aukščiau, kuo stipriau ir kuo toliau iki pat galutinės stotelės. Svarbiausia nesustoti ir nepradėti galvoti. Nors psichologas, filosofas ir apskritai labai nekvailas žmogus Carlas Jungas teigė, kad pirmoji gyvenimo pusė – tai studijos, darbas, santuoka – nuolatinis bėgiojimas, kalbant paprasčiau, tačiau tai – pateisinamas bėgiojimas. Jeigu antroje gyvenimo pusėje žmogus nenusiramina, jis suserga.
Manipuliavimas gailesčio jausmu
Esama labai klastingų ir subtilių manipuliatorių, žaidžiančių su gailesčio jausmu – „aukų“, kurios nuolat skundžiasi gyvenimu ir renka dividendus – padrąsinimo ir paguodos žodžius. Jie gali be galo ir be krašto su jumis aptarinėti savo apverktiną gyvenimo situaciją, tačiau nė piršto nepajudins, kad ką nors pakeistų. Todėl kad jie – labai laimingos aukos.