Savaime išsipildanti pranašystė

Ar pastebėjote, kad jeigu pasąmoningai esame kažkuo tikri, šis įvykis galiausiai įvyksta būtent taip, kaip tikėjomės? Pavyzdžiui, jeigu labai bijome pavėluoti į darbą, visada atvykstame vėliau, nei viršininkas; jei esame įsitikinę, kad partneris mums meluoja, tai vieną dieną tikrai jį pagausime meluojant.

Ir dar daugybė kitų pavyzdžių, kuriuos kiekvienas galime prisiminti iš savo praeities. Kaip yra iš tikrųjų: likimas tai, ar savaime išsipildanti pranašystė, kurią mes patys įsitraukėme į savo gyvenimą?

Kaip gi veikia ši magija ir ką reikėtų padaryti, kad ji vis dėlto mums padėtų, o ne trukdytų įgyvendinti norus?

Sąvoką „savaime išsipildančios pranašystės“ pirmą kartą 1948 metais pavartojo amerikiečių sociologas Robertas K. Mertonas savo straipsnyje „The Self-Fulfilling Prophecy”. Ten jis šį reiškinį apibūdino taip: „… tai klaidingas situacijos apibrėžimas, suformuojantis naują elgesį, kuris pirminę klaidingą idėją paverčia tikrove“. Kitaip tariant, tai, kaip vertinate tikrovę, formuoja jūsų veiksmus ir veda prie atitinkamo rezultato.

Psichologijos mokslų daktarė Carolyn Kaufman ir knygos „The Writer’s Guide to Psychology: How to Write Accurately About Psychological Disorders, Clinical Treatment and Human Behavior” autorė pateikia paprastą pavyzdį, kaip tai veikia.

Įsivaizduokite, kad esate pakviesti į vakarėlį, kuriame bus daug nepažįstamų žmonių. Jūs žinote, kad jums sunku greitai užmegzti kontaktą ir padaryti gerą pirmąjį įspūdį. Dėl to atėję į vakarėlį elgsitės santūriai. Pastebėsite, kad pašaliniams asmenims irgi nekilo didelio noro su jumis bendrauti, jie jūsų netgi privengė. Ir toks įvykis tik dar labiau sustiprins jūsų įsitikinimą, kad turite problemų su bendravimu.

O dabar – atvirkštinė situacija: jūs žinote, kad visada buvote kompanijos siela. Su malonumu einate į šį vakarėlį susitikti su nepažįstamais žmonėmis ir susirasti naujų draugų. Renginyje daug bendraujate, šypsotės ir apskritai pozityviai žiūrite į aplinkinius. Dėl to renginys praėjo puikiai, o jūs susiradote keletą naujų draugų.

Kur gi čia slypi problema? Abiejuose pavyzdžiuose nepažįstami žmonės vakarėlyje buvo tie patys. Tačiau jūsų vidinis požiūris į situaciją paveikė pašalinių žmonių bendravimą su jumis ir dramatiškai pakeitė viso vakaro rezultatą.

Kitaip sakant, nėra jokios magijos tame, kad, pavyzdžiui, kažką pasamdo dirbti jūsų svajonių darbo, o jūsų nepasamdė. Tiesiog lūkesčiai ir rezultatas, kurį įsivaizduojame, yra tokie stiprūs, kad mes patys to nesuvokdami pradedame keisti savo elgesį ir šitokiu būdu susiformuojame konkretų vaizdą savo galvoje. Savo ruožtu kiti žmonės tiesiog užtikrins grįžtamąjį ryšį, kuriam mes jau esame pasiruošę.

Daugeliu atvejų įvykis iš pradžių prasukamas jūsų galvoje, prieš jam įvykstant. Jūsų pagrindinė užduotis – paversti tas mintis pozityviomis. Kitaip tariant, užprogramuokite save sėkmei. Kaip tai padaryti:

  • Stabdykite kylantį negatyvą. Pavyzdžiui, jei buvote pakviestas į pokalbį šaunioje kompanijoje, neturėtumėte galvoti apie tai, kiek daug visko dar nežinote ir nesuprantate. Kalbėkite sau apie savo privalumus ir pranašumus;
  • Įsivaizduokite, kad situacija jau įvyko: atsikvėpkite ir įsiminkite šį vidinį lengvumo jausmą;
  • Kiek galima dažniau įsivaizduoti pozityvią įvykių baigtį, ugdykitės gebėjimą visada tikėtis iš gyvenimo geriausio;
  • Panaudokite materialius dalykus, kad pritrauktumėte tai, ko norite. Pavyzdžiui, jei norite būti paaukštintas, pradėkite rengtis dalykinius kostiumus arba nusipirkite ką nors, ką, jūsų nuomone, turi turėti aukštas pareigas einantis asmuo. Tokiu būdu jūs tarsi apgaunate savo smegenis ir kiekvieną kartą, kai apsivilksite naują striukę ar pažvelgsite į naują pirkinį, pajusite savyje galią padaryti daugiau ir geriau.


Naujienos iš interneto

Psichologiškai brandūs ir save mylintys žmonės daugumai aplinkinių yra nemalonūs

Būtent tokį paradoksą mes stebime aplink save. Stiprūs, nepriklausomi ir savarankiški žmonės…

Atsitiktinumų nebūna

Pats pirmas dalykas, kurį būtina padaryti - priimkite situaciją tokią, kokia ji…

Žemė prieš tris milijardus metų

Mokslininkai surado įrodymų, kad Žemę daugiau nei prieš 3 mlrd. metų dengė…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *