Apie psichologines ribas

Per pastaruosius kelis metus šia tema nekalbėjo tik visiški tinginiai. Ir, kaip rodo praktika, į konsultaciją žmonės ateina ne tam, kad išmoktų korektiškai ir be pasekmių nubrėžti ribas, o jau konkrečiai priskaldę malkų, susikivirčiję su šeima ir draugais ir galutinai susigadinę visus santykius.

Kaipgi čia atsispirsi pagundai, jeigu žymių psichologų rekomendacijose vis gausėja variantų, ką ir kaip reikėtų uždrausti daryti kitiems žmonėms su manimi. Ir gali pasirodyti, kad problema labai apleista ir jums skubiai reikia ręsti galingas sienas, statyti užtvaras, gintis nuo nuolatinio kėsinimosi į laisvalaikį, asmeninį gyvenimą ir pan.

Ir kas galiausiai gaunasi? Turėdami gerą motyvaciją ir pozityvų užtaisą pokyčiams, žmonės ima griauti tai, ką patys kūrė ilgus metus. Ir rezultatas lyg ir yra, bet ne toks, kokio norėtume. Ir jei vienais atvejais viskas gali baigtis pakankamai sėkmingai, tai kitais atvejais baigtis gali būti kaip toje pasakoje apie suskilusią geldą.

Bet koks mokymasis, ypač kai kalba eina apie tokį sudėtingą procesą, kaip ribų kūrimas, turėtų prasidėti nuo teorijos… Teorijos, kuri atspindi esmę.

Ką reikėtų įsisavinti prieš pradedant praktikuoti ribų nusibrėžimą?

Dauguma šių ribų (išskyrus, galbūt, kūniškas) yra dirbtinės. Tai reiškia, kad jos išgalvotos. Šių ribų jus arba išmokė, arba patys jas sugalvojote. Bet kokiu atveju į jūsų gyvenimą jos atėjo iš išorės, todėl nederėtų jų traktuoti kaip absoliučios tiesos.

Kad kiti žmonės į šias ribas atsižvelgtų, pirmiausia reikia apie jas pasakyti. Norėdami apie jas pasakyti, turite aiškiai suprasti, kas jūsų požiūriu yra leistina, o kas ne. Ir tai reiškia, kad jūs turite suprasti, kas jūs esate. Todėl pageidautina pirmiausia užduoti sau klausimą: kokios jos yra, tos mano ribos? Čia viskas absoliučiai individualu. O kai išsiaiškinsite – laikas jas nusibrėžti.

Nusibrėžti ribą, skiriančią jus nuo žmogaus, nėra sunku. O štai atšaukti/susilpninti/pašalinti – kur kas sudėtingiau. Pavyzdžiui, jei sutikote žmogų ir nusibrėžėte ribą: „Tarp mūsų tik darbiniai santykiai“, – jūs patys iš savęs atimsite galimybę plėtoti šiuos santykius. Ir jei jūsų noras pasikeis, kai pažinsite žmogų artimiau, tai tapti tam žmogui kažkuo daugiau nei bendradarbiu bus sunkoka.

Reikia mokėti teisingai nubrėžti ribas. Svarbu suprasti, kad be tyčinio pažeidimo atvejų, ribos gali būti pažeistos nesąmoningai, o kartais net atsitiktinai. Pavyzdžiui, dėl išsilavinimo spragų ar nežinojimo. Jūsų pašnekovas gali nežinoti apie kai kurių ribų egzistavimą. Ginkite ribas mandagiai ir, pagal galimybes, iš anksto. Čia gali padėti etiketo taisyklės. Etiketas irgi žmonių sugalvotas ir dažnai pažeidžiamas, tačiau yra plačiai paplitęs ir aktyviai naudojamas tiek verslo aplinkoje, tiek kasdieniame gyvenime.

Bet kokiame procese, ypač tame, kurį tik pradedate, svarbu kantrybė. Ir jei staiga suprasite, kad pažeidžiamos jūsų ribos, visiškai nebūtina kirsti iš peties. Jei turite laiko, neskubėkite. Ne veltui sakoma: „Septynis kartus atmatuok ir tik tada kirpk“.

ŠaltinisNaujienos iš interneto

Jūs neatsakingas už kieno nors laimę

Supraskite tai tiesiog dabar. Jūs nesate atsakingas už kieno nors laimę. Jūs…

Atleisti – nereiškia nustoti reikalauti

Kai mus kas nors įskaudina, ši patirtis užgula mus kaip sunki našta.…

Išsipildžiusi svajonė – tai Blogis

Pasaulyje yra tik du tikri skausmai ir kančios. Kai jūsų noras niekaip…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.