Vandens šaltinis

Kaip atsiranda šaltiniai

Šaltiniai, kurių vanduo toks ypatingai skaidrus ir švarus, susidaro įvairiose pasaulio vietose. Vandeniui, kuris gali puikiai numalšinti troškulį, daugelis žmonių suteikia gydomųjų savybių. Kaip atsiranda tokie šaltiniai?

Dideliame gylyje slūgso kietos uolienos, ten susidaro ertmės, kurios prisipildo vandens. Tai vadinamoji požeminio vandens zona. Vanduo po žeme prasiskverbia dėl ledo ir sniego tirpimo bei kritulių. Dalis jo maitina viršutinius dirvožemio sluoksnius, dalis paprasčiausiai išgaruoja, o didžioji dalis prasisunkia giliau ir užpildo natūralias ertmes.

Esame įpratę manyti, kad praktiškai visas vanduo yra susitelkęs vandenynuose, ledynuose ir jūrose. Tačiau beveik tiek pat vandens slypi po žeme. Kadangi Žemės pluta nėra vientisa ir turi išorinių atodangų, būtent per šias atodangas požeminio vandens atsargos prasiveržia į išorę.

Šie reiškiniai dažnai pastebimi žemumose: slėniai, žemumos ir tarpukalnių įdubos – tai vietos, kuriose gausu šaltinių. Paaiškinimas paprastas: požeminis vanduo gali iškilti į paviršių tik tada, kai jo lygis yra aukštesnis už ištakas, nes skystis gali tekėti tik žemyn.

Tokius būdu nepaprastai švaraus vandens šaltinis – tai požeminis vanduo, kuris į paviršių pateko per natūralią angą. Galbūt esate girdėję apie nuolatinius šaltinius. Dažnai aplink tokias vietas pastatomos tvoros ir apsauginės stoginės, kad šaltinis nebūtų užterštas ir juo būtų galima naudotis ištisus metus.

Tačiau yra ir tokių šaltinių, kurie gali atsirasti ir išnykti. Taip atsitinka dėl skirtingo „požeminio vandens zonos” lygio, t. y. kintančio jos gylio.

Nuolatiniame šaltinyje požeminis vanduo pakyla iš giliausių gylių, o laikiname – iš viršutinio sluoksnio. Štai kodėl vieni šaltiniai yra nuolat pripildyti, o kitiems tenka „laukti” tirpstančios sniego dangos arba gausaus lietaus. Retkarčiais pasirodantys šaltiniai vadinami „pulsuojančiais”.

Ne veltui šaltinių vandeniui priskiriamos gydomosios savybės. Požeminis vanduo praturtintas įvairiomis mineralinėmis druskomis, kurias jam suteikia uolienos. Šios medžiagos geriausiai veikia žmogaus sveikatą.

.



Naujienos iš interneto

Šių produktyvumo gudrybių verta pasimokyti iš vaikų: 5 paprasti būdai

Kai kuriems suaugusiems vertėtų pasimokyti iš vaikų, kaip spręsti neįprastas, nestandartines užduotis…

Tas, kuris su jumis negerai pasielgė – praras laimę

Neteisybė, niekšiškas poelgis, atliktas sąmoningai, visada sugrįžta žmogui, kuris taip pasielgė. Žinoma,…

Neįprasčiausi muzikos instrumentai istorijoje

Mus supantis pasaulis kupinas muzikos. Be to, melodingų garsų galima išgauti ne…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *