Velnio karuselė – nepaaiškinamas reiškinys vandenyne

Mokslininkai ne be pagrindo teigia, kad kosmosas, bent jau artimasis, yra kur kas geriau ištirtas, nei pasaulinis vandenynas. Daugelio reiškinių, kuriuos jūreiviai stebėjo šimtmečius, mokslas vis dar negali paaiškinti. Vienas iš tokių, „velnio karuselė” – grandiozinis ir bauginantis reginys, žinomas įvairių epochų ir žemynų jūrininkams. Azijoje jis turėjo ne tokį grėsmingą pavadinimą – „Budos ratas”, tačiau žmones gąsdino ne mažiau.

Kas pirmasis susidūrė su „Velnio karusele” ir kada tiksliai tai įvyko, nėra tiksliai žinoma. Šio reiškinio aprašymų randama senovės šaltiniuose ir viduramžių kronikose. Ilgą laiką daugelis žmonių netikėjo besisukančių šviesos ratų ant vandens egzistavimu ir pasakojimus apie juos priskyrė jūrų legendoms.

Jūrų legenda ar gamtos reiškinys?

Pirmą kartą šis reiškinys užfiksuotas 1879 m. Britų karo laivo „Hawk” kapitonas, pavarde Evansas, savo laivo žurnale parašė apie keistą švytėjimą po vandens paviršiumi, kurį matė dešimtys įgulos narių. Jis net išsiuntė ataskaitą Admiralitetui, tačiau niekas juo nepatikėjo. Be to, Evansą buvo pažadėta nubausti, jei jis ir toliau skleis savo fantazijas, ir priminta, kad už „išdykavimus” laivo žurnale griežtai baudžiama.

Evansas daugiau niekada nebepaminėjo šių ratų, tačiau „Hawk” jūreiviai šią istoriją paviešino. Viskas įvyko bevėję naktį, kai burlaivis dreifavo Persijos įlankoje. Prie dešiniojo borto pasirodė du didžiuliai šviečiantys ratai, kurių skersmuo siekė mažiausiai 300 metrų. Visus juos pamačiusius apėmė paniškas siaubas. Kai kurie vėliau prisiminė, kad taip pat jautė stiprų spaudimą ausyse.

Kelias minutes apskritimai švietė ir sukosi, paskui ėmė blėsti ir išnyko. Iškart po to visi pajuto palengvėjimą. Kai apie Velnio karuselę buvo imta kalbėti angliškose uostuose, paaiškėjo, kad ją matė daugybė žmonių. 1902 m. laivas „Fort Salisbury” Gvinėjos įlankoje praplaukė tiesiai pro šiuos ratus. Tai darydama laivo įgula taip pat buvo apimta baimės. Kai kurie taip pat matė, kaip tam tikras objektas, apsuptas šviesų, pakilo iš vandens tolėliau nuo laivo, o po kelių akimirkų vėl panėrė.

1907 m. jūreiviai iš laivo „Delta” susidūrė su „karusele” Malakos sąsiauryje prie Kalimantano salos. Kapitono padėjėjas aiškiai laikėsi instrukcijų ir įvykį užregistravo laivo žurnale. Jis užfiksavo, kad vandenyno paviršiuje matė geltonos spalvos spindulius, kurie sukosi tarsi sraigtai. Kiekvienas spindulys buvo mažiausiai 300 metrų ilgio.

„Velnio karuselė” ir mokslas

Pasakoja apie „Velnio karuselę” ir šaltiniai, kuriuos sunku paneigti. Kažką panašaus aprašė anglų gamtininkas Čarlzas Darvinas savo garsiojoje „Beagle’o kelionėje”. O 1977 m. tokio rato, kurio spindulys 150-200 metrų, centre buvo sovietų mokslinių tyrimų laivas „Vladimiras Vorobjovas”. Tai įvyko naktį Bengalijos įlankoje. Ratas sukosi mažiausiai pusvalandį, po to ėmė mažėti ir išnyko.

Mokslininkai nutarė nepraleisti progos ir pabandė ištirti šį reiškinį. Jie išmatavo vandens temperatūrą apskritimo rajone ir paėmė mėginius. Paaiškėjo, kad vandenynas šioje vietoje prie paviršiaus, kaip ir kitose įlankos vietose, buvo įšilęs iki +26 laipsnių Celsijaus. Vandenyje nerasta jokių planktono ir kitų organizmų, galinčių sukelti vandens švytėjimą, pėdsakų. Taigi, nieko neįprasto nepastebėta. Anksčiau švytintys ratilai buvo aiškinami planktonu, kuris tam tikrose vietose susikaupia dėl povandeninių žemės drebėjimų.

Iki šiol iškelta daugiau kaip 100 „Velnio karuselės” atsiradimo hipotezių. Tačiau nė vienos iš jų negalima vadinti moksliškai pagrįsta, kad būtų galima teigti, jog paslaptis įminta.

.Naujienos iš interneto

Konfliktas – nuostabi santykių forma

Į žodį "konfliktas" dauguma mūsų reaguojame negatyviai - įžvelgiame jame agresiją, peštynes,…

Liaukitės kapstytis problemų priežastyse. Ieškokite sprendimų

30 metų stažą turintis psichiatras, knygos F*ck Feelings: One Shrink's Practical Advice…

Pasakyti „Man tai nepatinka” ir nesusibarti

Kaipgi sunku būna parodyti savo nepasitenkinimą! Ar tiesiog išdėstyti savo požiūrį, kai…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *