Su manimi taip negalima!

Ar žinojote, kad yra toks dalykas kaip asmeninė erdvė ir jos ribos? Kad žmogus turi teisę savaip galvoti, veikti, spręsti, pačiam rinktis. Ar žinojote, kad nėra jokių taisyklių, o tėra vien mitai, sistemos, įpročiai, stereotipai? Tačiau taisyklių – nėra!

Jūs patys. Tik jūs patys renkatės ir sprendžiate, kaip gyventi savo gyvenimą.

Sustokite minutėlei. Pažvelkite į save. Apsidairykite aplinkui. Jus tenkina dabartinis jūsų gyvenimas? Namai? Šeima? Darbas?

Ar turite asmeninio laiko, asmeninės erdvės? Ar gaunate tai, ko jums trūksta? Ar mokate pasakyti „Taip” sau pačiam ir „Ne” – kitiems? Ar gyvenate sau, o gal viską aukojate kito žmogaus labui?

Patinka taip gyventi?

Jeigu ne – paaiškinsiu, kodėl. Jūs turite problemų su asmeninės erdvės ribomis. Tos ribos – tai jūs. Ta jūsų paties ir jūsų gyvenimo dalis, kurią galite kontroliuoti.

Kas yra asmeninė erdvė:

  • Mano mintys, svajonės, tikslai, fantazijos;
  • Mano laikas, buities ir erdvės organizavimas;
  • Mano kūnas, išvaizda, sveikata;
  • Mano nuotaika, troškimai;
  • Mano religija, tikėjimas, įsitikinimai ir vertybės;
  • Mano jausmai ir poreikiai santykiuose;
  • Žmonių, su kuriais noriu bendrauti, pasirinkimas;
  • Aš pats renkuosi, kaip su manimi reikia elgtis ir ko man norisi.

Kas nėra asmeninė erdvė:

  • Kitų žmonių mintys, veiksmai, pasirinkimai ir sprendimai;
  • Kitų žmonių sprendimas priimti mane, ar nepriimti.

Ką reiškia nusibrėžti ribas?

Sudarykite viso to, ką aprėpia jūsų asmeninė erdvė, sąrašą

Visa tai, ką išvardinau aukščiau. Atsižvelkite į tai, kad asmeninė erdvė yra tai, ką galite realiai kontroliuoti.

Pavyzdžiui, jums norisi ištikimybės santykiuose. Tačiau jūs neturite teisės jos reikalauti. Tai – kito žmogaus erdvė. Jūs turite teisę nepakęsti savo santykiuose neištikimybės. Suformuluokite sau pačiam, ką jums reiškia neištikimybė, atsižvelgdami į savo ribas. Labai dažnai šiame punkte mes įsibrauname į partnerio asmeninę erdvę. Jūsų riba gali atrodyti taip – „aš esu vienintelė jo moteris, mes laikomės santuokos priesaikos, mes neflirtuojame ir nemiegame su kitais ir nemylime kitų”. Aptarkite su mylimu žmogumi visus terminus: ką jums ir jam reiškia neištikimybė, flirtas, draugiškas bučinys, apsikabinimai? Kur riba? Aptarkite tiksliai, su detalėmis.

Kalbėkite apie ribas

Žodžiais. Tiesiai. Aiškiai. Riba, kurios nenusibrėžėte – neegzistuoja.

Papasakokite, kaip įsivaizduojate neištikimybę. Įsitikinkite, kad mylimas žmogus jus išgirdo, suprato ir su jumis sutiko. Išsiaiškinkite, kaip jis pats tai įsivaizduoja. Jeigu požiūriai visiškai skirtingi, teks kažkaip tartis ir susitarti. Kitaip nieko nesigaus. Jeigu nuoširdžiai manote, kad moterų mušti negalima, o jūsų – taip pat, tačiau kitas žmogus taip negalvoja, jūsų kalbos nieko nepakeis. Paskui bus per vėlu sakyti: „Maniau, kad visi tai žino ir supranta”. Ne. Ne visi. Žmonės skirtingi. Ir tai normalu.

Išmokite užfiksuoti ribų pažeidimus

Gėdos, kaltės jausmai, susierzinimas, pyktis – visa tai signalai, bylojantys, jog kažkas kėsinasi į jūsų ribas.

Jūs ne visada teisūs. Jūs irgi tikriausiai peržengiate kitų žmonių ribas. Tačiau reikia išmokti pamatyti, jog lendama į jūsų teritoriją. Galbūt mylimas žmogus ėmė tardyti, su kuo šiandien buvote, reikalauja ataskaitos. Galbūt anyta švaistosi patarimais, kaip auklėti anūką. Galbūt draugė klausinėja: „kada gi pagaliau vaiką gimdysite?”

Erzina? Reiškia, ribos jau užkliudytos.

Jei ribos pažeistos, iškart apie tai pasakykite

Žmonės ne visada žino, kad egzistuoja asmeninė erdvė ir jos ribos. Jeigu jūs visą gyvenimą derinotės prie kitų, visiems sakėte „Taip”, kai norėjosi pasakyti „Ne”, aplinkiniai žmonės staigiai nepasikeis. Keistis turite jūs.

Priimkite sprendimą ir apgalvokite pasekmes

Negalima reikalauti, kad kitas žmogus pasikeistų. Galima to paprašyti, bet ne reikalauti. Jei kitas nesikeičia – jūsų teisė spręsti – išeiti ar priimti jį tokiu, koks jis yra. Ribas galima išplėsti. Tai ir vadinama – susitarimais, kompromisais. Tačiau visa tai turi daryti abu. Dviese. Visada.

Pavyzdžiui, nusprendėte, kad ant jūsų negalima rėkti. Artimas žmogus rėkia. Taip ir pasakykite: ant manęs negalima rėkti, man tai nemalonu ir bjauru. Aš to nenoriu. Jeigu rėksi toliau – išeisiu.

Sulaukite atgalinio ryšio. Įsitikinkite, kad jus išgirdo. Jei ir toliau rėks – išeikite. Tik nereikia dėl riksmų kaltinti rėksnio. Tiesiog priimkite jo elgesį. Jis rėkia, jam tai patinka. Jums nepatinka – jūs išeinate. Viskas banaliai paprasta.

Absoliuti ramybė ir absoliutus komfortas – utopija

Kai greta gyvena artimi ir svarbūs žmonės, kartais galima ir susiaurinti savo ribas. Jei darote tai iš meilės sau ir tiems žmonėms, procesas nebus skausmingas.

Taip, jūsų mama tikriausiai daro kažką ne taip. Patarinėja, smerkia… Tačiau jūs galite paprasčiausiai leisti jai būti tokiai.

Taip, jūsų vyras galbūt uždirba mažiau, negu jums norisi. Bet juk jūs jį mylite, visose kitose sferose – viskas gerai. Tiesiog imkite ir užsidirbkite pati.

Taip, vaikai reikalauja dėmesio, laiko, jėgų. Tačiau jūs juos jau turite. Sprendimas buvo priimtas. Ribos nusibrėžtos. Jei vaikai bendri, tai ir atsakomybė bendra. Deleguokite dalį įsipareigojimų.

Nereikalaukite. Priimkite sprendimą ir veikite.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Dvi užuojautos rūšys

Užuojauta - puikus dalykas. Tačiau užuojauta gali būti dvejopa. Dviejų rūšių. Pirmas…

Trys priežastys, kodėl tinginiai pasiekia daugiau

Jie meistriškai naudoja technologijas Norint optimizuoti procesus, visai nebūtina išrasti kažką naujo,…

Apie meilę sau

Pakankamai dažnai tenka skaityti ar girdėti raginimą „pamilk save“ arba „išmok mylėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *