Šilti ir šalti žmonės

„Jo jausmai atvėso“, „Jis šaltas žmogus“, „Mūsų santykiai atšalo“ – būtent taip priimta kalbėti apie jausmus ir santykius. Tarytum santykiai ir emocijos turėtų temperatūrą. O temperatūra išties yra – tiek metaforiška, tiek reali, fizinė. Ir pagal šilumos ar šalčio pojūčius galima suprasti, ar teigiami santykiai su šiuo žmogumi, ar jaučia jis mums pozityvius jausmus, simpatiją ir apskritai – ar sugeba jis jausti tokius jausmus.

Tai fizinė organizmo reakcija, apie juos rašė psichologas V. Raichas. Palankioje maitinančioje terpėje hidra, mikroskopinė vandens būtybė, atsipalaiduodavo ir padidėdavo. Nuodingame tirpale – susitraukdavo į kamuoliuką. Šilumoje ir šaltyje vyksta panašios reakcijos. Kai žmogus mums palankus, mes akimirksniu tai pajuntame, dar nespėję suvokti protu. Kraujagyslės išsiplečia, atsiranda malonus šilumos jausmas. Atsipalaiduojame, kraujas puikiausiai cirkuliuoja po organizmą ir aprūpina organus deguonimi. Kai šalia yra negatyvus žmogus, kraujagyslės susitraukia, atsiranda šalčio pojūtis. Norisi susigūžti, pasijaučiame nejaukiai ir nepatogiai, kaip ledinėje patalpoje.

Kai kurie eksperimentai rodė temperatūros patalpoje didėjimą ar mažėjimą, priklausomai nuo joje esančių konkrečių žmonių. Pakanka kokiam nors žmogui ateiti į linksmą gerų žmonių kompaniją, kai visi staiga nutyla, pajaučia ledinio vėjo dvelktelėjimą.

Gyvenime irgi sutinkame žmonių, nuo kurių dvelkia šaltis, nežiūrint į tai, kad jis šypsosi ir atrodo malonus. Mes pajaučiame kūniškai, pagal temperatūrą – tai ne „mūsų“ žmogus. Nežiūrint į jo ledinį mandagumą ir šaltą draugiškumą.

Vienoje šeimoje atsisakė slaugės paslaugų, nors ji puikiausiai susidorodavo su savo pareigomis. Su ledine ramybe ir šaltu mandagumu. Ligoniui darėsi vis blogiau ir blogiau. Kai pasamdė švelnią, gerą, šiltą moterį, šiek tiek išsiblaškiusią ir plepią, tačiau labai nuoširdžiai prisirišusią prie kliento, ligonis pradėjo po truputėlį sveikti. O „šaltą“ damą šeimos galva pasikvietė dirbti savo firmoje, kur ji puikiausiai atliko savo pareigas, baisiai tiko jai toji rūsti verslo aplinka.

Šitokiu būdu galima suprasti, kad kažkas negerai santykiuose su artimaisiais: mums darosi šalta greta to žmogaus. Vis šalčiau ir šalčiau, nors niekas lyg ir nepasikeitė, viskas liko kaip anksčiau. Tačiau šalta, nors tu ką. Ir tada suprantame, kad mylimas žmogus ar senas draugas nutolo nuo mūsų širdimi, pakeitė požiūrį į mus, kad mes jam jau nebe taip reikalingi, kaip anksčiau. Jis daugiau nenori ar negali mūsų sušildyti.

Jei jaučiame žmogaus šilumą – jis mums naudingas ir reikalingas. Mes atsigręžiame į jį kaip į šiltą saulės spindulį, tai – teigiama energija pasikrovęs žmogus, be to, teigiama – būtent mums. Toks šilumos ar šalčio pojūtis gali parodyti, ką mąsto ir jaučia taisai, su kuriuo mus suvedė likimas. Kas jo širdyje. Ar gerai susiklostys tolimesni santykiai. Jei parausvėjo skruostai, jei pajutote šilumą ir komfortą, atsipalaidavote šioje šilumoje – puiku. O jei „muša karštis“ ar pajuntate „elektros iškrovą“ – tai, ko  gero, ypatingai reikšmingas mums žmogus. Kartais taip prasideda meilė iš pirmo žvilgsnio, ne veltui prancūzai vadina šį jausmą „saulės smūgiu“.

Pagal iš nuotraukos sklindančią šilumą ypatingai jautrūs žmonės gali netgi nustatyti gyvas žmogus, ar jau miręs. Šį dalyką sunku įrodyti, pojūčiai juk subjektyvūs – kaip galima įrodyti, jog jums linksma, liūdna, kad jums vėsoka ar pernelyg karšta, jei kalba eina apie grynai asmeninius pojūčius? Tačiau apie tai kalba labai daug žmonių. Ir neretai nuo žmogaus, kuris rimtai susirgo ar pasinėrė į depresiją, irgi sklinda šaltukas. Šaltis ir tuštuma, simbolizuojantys nebūtį, susiję vienas su kitu. Dėl to į savo pojūčius reikia atkreipti rimtą dėmesį.

Santykių „temperatūra“ keičiasi, ją galima pakelti, įmetus malkų į ugnį, parodžius dėmesį, pademonstravus gerumą, geraširdiškumą, nuoširdumą. Kartais galima priversti augti ir itin „šaltą“ žmogų. Šaltume nieko nebeatitaisomo, kaip taisyklė, nebūna. O štai šaltis, sklindantis nuo žmogaus, kuriam gresia pavojus – visai kitas reikalas. Jei šis žmogus jums brangus, reikia kuo greičiau ieškoti to šalčio priežasčių. Nes toks pojūtis – tai signalas. Šiuo atveju šaltis – nepastebimo žmogaus irimo signalas.

.Naujienos iš interneto

Jūs neatsakingas už kieno nors laimę

Supraskite tai tiesiog dabar. Jūs nesate atsakingas už kieno nors laimę. Jūs…

Atleisti – nereiškia nustoti reikalauti

Kai mus kas nors įskaudina, ši patirtis užgula mus kaip sunki našta.…

Išsipildžiusi svajonė – tai Blogis

Pasaulyje yra tik du tikri skausmai ir kančios. Kai jūsų noras niekaip…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.