Savikontrolė daro jus protingesniais

Rotmano universiteto Toronte mokslininkai padarė išvadą, kad žmonių, turinčių stiprią savikontrolę, smegenys veikia efektyviau. Viskas dėl to, kad žmonėms, kurie moka gerai save kontroliuoti, tenka dėti mažiau pastangų, kad pasiektų norimą rezultatą.

Darbo autorius Markas Bermanas su kolegomis išanalizavo garsiojo „zefyrų testo”, atlikto to paties tyrimo rėmuose prieš maždaug 40 metų, rezultatus. Tada keturmečiams vaikams buvo suteikta galimybė rinktis: gauti vieną saldų zefyrą tiesiog dabar arba palaukti 15 minučių ir gauti du. Mažam vaikui tai gana sunki užduotis. Tačiau paaiškėjo, kad tie, kurie ankstyvame amžiuje sugebėjo vardan savo naudos palaukti, vėliau žymiai dažniau gavo aukštesnius įvertinimus mokykloje ir koledže, susilaikė nuo narkotikų, buvo geresnės fizinės formos, turėjo daugiau pinigų banko sąskaitose, ir buvo laimingesni šeimyniniame gyvenime.

Tolesniems tyrimams mokslininkai pakvietė kai kuriuos iš šių žmonių – ir tuos, kurie zefyrus paėmė iš karto, ir tuos, kurie nusprendė palaukti. Smegenims nuskaityti nuspręsta naudoti funkcinį magnetinio rezonanso tomografiją (MRT). Tiriamieji atliko užduotis, kad patikrintų darbinę atmintį – dalyviams buvo trumpam parodomi 6 žodžiai, o tada buvo paprašyta nustatyti, kuris iš žodžių buvo parodytas anksčiau, o kuris ne.

Tie, kurie prieš 40 metų susilaikė nuo zefyrų valgymo nedelsiant, pademonstravo geresnius rezultatus. Magnetinio rezonanso tomografija parodė didesnį kraujo atitekėjimą priekinėse smegenų skiltyse, o tai reiškia didelį smegenų aktyvumą. Be to, šie žmonės, skirtingai nei antroji grupė, naudojo paprastus ir intuityviai suprantamus įsiminimo algoritmus ir sugebėjo juos paaiškinti. Jiems prireikia mažiau pastangų, kad susikauptų ties atliekama užduotimi.

Deja, gauti duomenys negali tiksliai atsakyti į klausimą, ar padidėjęs gebėjimas save kontroliuoti yra gamtos dovana, ar tai yra auklėjimo rezultatas. Markas Bermanas ir jo kolegos mano, kad norint tai nustatyti, reikia atlikti daugiau testų.

Pagal



Naujienos iš interneto

Dvi užuojautos rūšys

Užuojauta - puikus dalykas. Tačiau užuojauta gali būti dvejopa. Dviejų rūšių. Pirmas…

Trys priežastys, kodėl tinginiai pasiekia daugiau

Jie meistriškai naudoja technologijas Norint optimizuoti procesus, visai nebūtina išrasti kažką naujo,…

Apie meilę sau

Pakankamai dažnai tenka skaityti ar girdėti raginimą „pamilk save“ arba „išmok mylėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *