Pinigų psichologija

Ar žinote, kad pinigai – labai simbolinis dalykas? Mūsų psichika suteikia jiems įvairių paslėptų prasmių. O šias prasmes labai svarbu suvokti, kad suprastume, kas padeda, o kas trukdo užsidirbti. Panagrinėsime, kokia gali būti tokių geidžiamų, o kartais ir nekenčiamų pinigų reikšmė.

Pinigai, kaip žinia, yra darbo ekvivalentas. Jų dėka tampa įmanoma socialiai priimtinu būdu patenkinti poreikius. Pinigai atveria kelią ne tik pirminiams troškimams (maistas, seksas), bet ir prisideda prie taip vadinamų antrinių troškimų, tokių kaip meilė ir kitų pripažinimas, valdžia ir įtaka, įgyvendinimo.

Pinigai kupini paslėptų prasmių ir jausmų. Štai keletas tipiškų semantinių ir psichologinių pinigų ekvivalentų:

▪️ Pinigų gavimas = pripažinimas, pritarimas, galimybė įgyvendinti troškimus, įsipareigojimo jausmas tam, iš kurio tų pinigų gavote, gėda;

▪️ Pinigų turėjimas = suaugusio žmogaus požymis, stiprybė, našta ir noras jos atsikratyti, kitoniškumo jausmas (jeigu aplinkiniai neturi pinigų);

▪️ pinigų davimas = išsilaisvinimas, atpirkimas, resursų teikiančių patirčių įgijimas (pavyzdžiui, galimybė užsiimti labdara), smukusi savivertė, agresija;

▪️Pinigų trūkumas = bejėgiškumas, infantilumas, priklausomybė, laisvė, nuolatiniai aplinkinių priekaištai.

Tokiu būdu pinigai – jų turėjimas, perteklius, trūkumas, neturėjimas – kiekvienam žmogui visada reikš kažką savo. Skirtinguose kontekstuose pinigai tampa mūsų užslėptų psichinių konfliktų išraiška.

Atkreipkite dėmesį, kad pinigai mūsiškiame mentalitete yra gerokai „pagardinti” kaltės jausmu: darbuotojas retai gali adekvačiai įvertinti, kiek kainuoja jo darbas, o reikalavimas padidinti atlyginimą neretai priklauso nuo to, ar sugebės darbuotojas „įpiršti” kaltės jausmą vadovui.

Žodžiu, labai svarbu suvokti, kokią prasmę mes suteikiame pinigams, tiksliau – jų gavimui ir leidimui. Šios užslėptos prasmės veda tiesiai į mūsų vidinius psichologinius konfliktus, susijusius su pasąmoningu kaltės jausmu, agresija.

Būtent šie neišspręsti konfliktai lemia mūsų išgyvenimus, savijautą, gyvenimišką poziciją ir, galiausiai, mūsų vietą sociume. Žmogus gali išspręsti daugybę problemų, įskaitant ir finansines, kai suvokia, supranta savo giliausius išgyvenimus.



Naujienos iš interneto

Psichologiškai brandūs ir save mylintys žmonės daugumai aplinkinių yra nemalonūs

Būtent tokį paradoksą mes stebime aplink save. Stiprūs, nepriklausomi ir savarankiški žmonės…

Atsitiktinumų nebūna

Pats pirmas dalykas, kurį būtina padaryti - priimkite situaciją tokią, kokia ji…

Žemė prieš tris milijardus metų

Mokslininkai surado įrodymų, kad Žemę daugiau nei prieš 3 mlrd. metų dengė…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *