Paskalos

Kaip žinia, paskalos neliečia tik tų, kurie niekam neįdomūs ir apie kuriuos nėra ko pasakyti. Jeigu apie jus kalba, galite būti tikras, kad esate bent jau ne pilka pelė, ne nyki substancija, o labai netgi įdomi asmenybė. Tačiau šis faktas toli gražu ne visada paguodžiantis. Kodėl?

Kokia gėda!

Daugeliui bus labai malonu, jei už nugaros kalbės tik gera, tačiau, kaip žinia, vien gerus dalykus kalba tik apie mirusius. Dėl to reikia susitaikyti su faktu, kad kažkam kils noras prišnekėti apie mus bjaurasčių ar pasišaipyti. Svarbiausia šioje situacijoje – kaip būtent jūs žvelgiate į aptariamą faktą. Jeigu dėl kažkokio poelgio jūs ir pats save pasirengęs pasmerkti, tai kitų žmonių smerkiančios pastabos tik pakurstys saviplakos ugnį.

„Prieš porą metų įkūriau verslą – nedidelę kavinę. – pasakoja moteris. – Planai buvo grandioziniai, investavau didelius pinigus, kad užeiga taptų populiari – rengiau teminius vakarėlius, kviečiausi žymius miesto žmones, kad paskui įdėčiau socialiniuose tinkluose nuotraukas – pasižiūrėkite, kas pas mane lankosi! Bandžiau draugauti su šiais žmonėmis, maitinau ir girdžiau nemokamai. Tačiau sumanymas neatsipirko, kavinę teko uždaryti, o man pačiai – samdytis į darbą. Pareigos, kurias man davė, ne itin prestižinės, jaučiausi pažeminta, kai tie, kurie su manimi taip „draugavo”, nustojo mane netgi pažinti. Man atrodė, kad visi aplinkui nieko daugiau neveikia, kaip tik juokiasi iš manęs, kol nematau. Norėčiau kada nors visgi įkurti sėkmingą verslą, tačiau po to, kas įvyko, net nežinau, kada galėsiu tam ryžtis”.

Situacija ne unikali. Kodėl gi vieni žmonės, kaip ši moteris, po nesėkmės praranda pasitikėjimą savimi, o kiti pasimoko iš klaidos ir su entuziazmu puola į naujus projektus?

Ką žmonės pagalvos?

Visa esmė – savivertėje. Ji susideda tiek iš savo paties nuomonės apie save, tiek iš aplinkinių nuomonių. Ir jeigu adekvati savivertė leidžia žvelgti į aplinkinių nuomones kritiškai, tai žemą savivertę turintis asmuo labiau pasikliauja kitų žmonių vertinimais, neleisdamas sau turėti savo požiūrio. Susidaro įspūdis, kad skirtingai nei kiti žmonės, šis asmuo nevertas galvoti apie save ir daryti išvadų, kadangi kiti žmonės – geresni, turi daugiau kompetencijos. Neretai mintys apie savo niekingumą slypi pasąmonėje ir žmogus nustebęs sužino apie jas tik per psichologo konsultaciją.

„Išsiskyriau su mergina po to, kai sužinojau, jog ji ilgą laiką buvo man neištikima. Be to, apie tai iškart sužinojo visi mūsų bendri pažįstami. – pasakoja vyriškis. – Gėdos jausmas užtemdė netgi išsiskyrimo skausmą. Man atrodo, tarytum būčiau kažkoks ne toks, tarytum visi laikytų mane nevykėliu. Paskui susimąsčiau: o kas sudaro tą visuomenę, kurios nuomonės aš šitaip bijau? Ar turi tie žmonės teisę mane teisti? Juk juos pačius išduodavo, ir ne vieną kartą, o ir patys jie neidealūs. Visi mes žmonės. Šita mintis labai man padėjo.”

Iš kur atsiranda baimė būti pasmerktam?

Savaime aišku – iš įgytos patirties. Skamba banaliai, tačiau – iš vaikystės. Aplinkinių nuomonių baimės priežasčių gali būti labai daug, tačiau kaip rodo praktika, ypatingai išsiskiria pasitikėjimo trauma. Kai, pavyzdžiui, patys artimiausi žmonės – tėvai – išduoda vaiko pasitikėjimą: muša, apgaudinėja ar žemina bendraamžių akyse. Visa tai sugriauna bazinį pasitikėjimą pasauliu ir žmogui atrodo, kad niekuo negalima tikėti, kad žmonės už nugaros kalba visiškai kitaip, nei į akis.

Kitas pavyzdys – hipergloba. Jeigu vaikystėje vaikas buvo apgaubtas tokiu rūpesčiu, kad visus jo norus atspėdavo dar prieš tai, kai jis pats juos suprasdavo, o visus sprendimus už jį priimdavo tėvai, suaugusiame gyvenime jis nesugebės pats priimti sprendimų ir įvertinti galimų jų pasekmių. O kaip gi kitaip, jei nuo mažų dienų įsisąmonino, kad tai už jį padarys kas nors kitas – iš pradžių tėvai, paskui – artimieji, visuomenė.

Pasitikėjimo klausimas

Ypač hipergloba pavojinga 12-13 metų paaugliams – jie išgyvena tą vystymosi stadiją, kai dėmesys persijungia nuo tėvų autoriteto į bendraamžius – vaikas lygina save su jais, vertina, pasirenka konkrečią socialinę grupę bendravimui. Kai dėl kokių nors priežasčių nepasiseka normaliai bendrauti su bendraamžiais, vėliau žmogus pradeda laikyti pasaulį priešišku, kuriame visi jį vertina negatyviai ir kuriame sunku megzti ilgalaikius santykius.

„Mūsų šeima dažnai kraustėsi iš vienos vietos į kitą, mokykloje nespėdavau normaliai susidraugauti, tačiau tada nelabai pergyvenau, maniau, kad geriausi mano draugai yra tėvai, jie tai jau tiksliai linki man gero. – pasakoja moteris. – Visus savo sprendimus aptardavau su mama ir man to pakako. Problemos prasidėjo, kai įstojau į universitetą ir teko daugiau bendrauti su bendraamžiais. Visi vienas kitą aptarinėja, man tai nepatinka, aš ne taip išauklėta. Jaučiuosi balta varna, o jie šaiposi iš manęs ir tyčiojasi. Mokytis nepakeliama, norisi iš ten išeiti”.

Pasidalinti paskalomis be žalos savo reputacijai galima, žinoma, anaiptol ne su kiekvienu. Ir jeigu jau išsakome pašnekovui savo požiūrį apie kitų žmonių gyvenimą, tai tokiu būdu pademonstruojame jam savo prielankumą ir simpatiją. Kitaip sakant, užmezgame glaudesnį neformalų kontaktą. O jei artimi santykiai nesiklosto, priežastis galbūt glūdi būtent pasitikėjimo stokoje.

Gauti iš paskalų naudos

Be artimesnių kontaktų, galima gauti ir kitos apčiuopiamos naudos.

„Mūsų kolektyve nepriimta tiesiai prašyti algos padidinimo, o ir viršininkai pastoviai aimanuoja, kad pinigų nėra, nors visi žino, kad tai netiesa.. – pasakoja vyriškis. – Ko tik nedariau, kad išmuščiau adekvačią algą, ir į prestižinius tinklapius savo CV talpinau, kad jie pamatytų ir kaip nors motyvuotų mane pasilikti. Tačiau išsiaiškinau tik viena – mano pasiekimai ir sugebėjimai niekam neįdomūs, o internete už personalą atsakingi viršininkai nesilanko. Ir tada paleidau gandą, kad susiruošiau išeiti, kadangi negaliu suvesti galo su galu. Būtent tokiu pavidalu informacija pagaliau pasiekė viršininkus, ir jie labai operatyviai padidino man algą”.

Neskubėkite smerkti pokalbių jums už nugaros, juk žmonių tarpusavio santykiai, pasisekimai ir nesėkmės – pati įdomiausia tema, kalbėti apie tai gali būti naudinga. Taip kad bendraukite su malonumu, o iš pokalbių už nugaros gaukite naudos.

.



Naujienos iš interneto

Dvi užuojautos rūšys

Užuojauta - puikus dalykas. Tačiau užuojauta gali būti dvejopa. Dviejų rūšių. Pirmas…

Trys priežastys, kodėl tinginiai pasiekia daugiau

Jie meistriškai naudoja technologijas Norint optimizuoti procesus, visai nebūtina išrasti kažką naujo,…

Apie meilę sau

Pakankamai dažnai tenka skaityti ar girdėti raginimą „pamilk save“ arba „išmok mylėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *