Nereikalingi patarimai

Mūsų artimieji, draugai, kolegos, pažįstami – visi be išimties mėgsta dalinti patarimus, iš serijos „kaip tau bus geriausia“ ir „kaip reikia“. Dažnai mums tie patarimai visiškai nereikalingi, mes net nenorime jų klausytis. Netaktiškos ir ne laiku bei ne vietoje išsakytos pastabos, kaip taisyklė, sugadina nuotaiką ir žmonių santykius.

Kad ir su kokiais kilniais ketinimais būtų duodamas patarimas, visada kyla įtampa. Tai lemia santykiuose atsiradęs iškraipymas – pašnekovai pasijaučia nelygūs. Dalinantis patarimus pateikia save kaip žinovą ir ekspertą, o pašnekovas nusmukdomas iki konsultuojamo neišmanėlio lygio. Natūralu, kad žmonėms nepatinka toks per prievartą primetamas žemesnis lygmuo.

Dauguma pradeda kovoti su patarinėjančiais, bandydami uždrausti jiems tai daryti. Bet koks pasipriešinimas išprovokuoja didesnį pasipriešinimą. Štai jau ir patarėjas ima tvirčiau reikalauti teisės dalinti patarimus ir ataskaitų apie nurodymų vykdymo eigą.

Mes, žinoma, galime grubiai užkirsti visiems tiems nurodymams kelią, pareiškę, kad to žmogaus patarimai mums nereikalingi, tačiau tai gali išprovokuoti konfliktą. Kaip išsisukti iš šios situacijos, išlaikant draugišką nusiteikimą ir išsaugant nervus? Būtina suvokti, kad pačiam patarėjui trūksta kažko tokio, kas skatina jį visur kištis ir visus mokyti.

Tai kas gi skatina žmones svaidytis neprašytais patarimais?

Pranašumo jausmas

Patarimų dalintojas gali siekti pripažinimo, kad jis labiau nei pašnekovas išmano situaciją ir turi daugiau patirties. Toks žmogus savo nepilnavertiškumo kompleksą bando kompensuoti pranašumo prieš aplinkinius jausmu.

Jis dalija patarimus, kad įtvirtintų ir paaukštintų savo statusą. Norėdami sustabdyti nurodymų srautą, šiuo atveju turėtumėte aiškiai duoti asmeniui suprasti, kad suvokiate jo statusą ir nepretenduojate į jį.

Baimių kontrolė

Žmogus gali kabinėtis prie jūsų su visais tais patarimais, siekdamas kontroliuoti situaciją. Šiuo atveju jis patiria gilų nerimą dėl jūsų ir/arba dėl savęs. Tokiam žmogui galima padėti, aptariant jo baimes, kurias lemia turtinga jo vaizduotė ir parodant, pasinaudojus logika ir pavyzdžiais iš gyvenimo, kad situacija yra kontroliuojama.

Valdžia

Patarimų dalintojas gali vertinti pašnekovą kaip neatsiejamą savo dalį arba nuosavybę. Tokiu atveju jis nekalbės su atskiru asmenybe, o bandys valdyti, kaip kad valdoma bet kuri kita nuosavybė. Tokiam žmogui kopriklausomybė nėra užgaida, jam tai – problema. Pokalbyje su juo kiekvieną kartą reikėtų pabrėžti savo „atskirumą“ nuo jo: tu esi tu, o aš – visai kitas žmogus, ir tai normalu.

Pripažinimas

Žmogui gali labai trūkti jo vertės (gyvenimiškos patirties, kvalifikacijos, gabumų ir t.t.) pripažinimo. Norint sustabdyti tokių žmonių patarimų srautą, pokalbyje reikėtų pripažinti jų vertę.

Aktyvumas

Patarėjas gali būti labai iniciatyvus žmogus ir dabartinę situaciją vertinti kaip eilinę jam iškilusią problemą, užduotį, iššūkį. Paprastai tokių žmonių patarimai būna ganėtinai naudingi, pagrįsti jų gyvenimo patirtimi. Norėdami sustabdyti tokio tipo žmonių patarimų srautą, turėtumėte aiškiai duoti suprasti, kad šiuo metu jums yra svarbesnė emocinė būsena, o ne problemos sprendimas.

Emocijos

Yra tokių žmonių, kurie nemoka išreikšti savo jausmų. Jie gali pamanyti, kad jaučiatės blogai, ir pradeda jaustis lygiai taip pat. Norėdami išsilaisvinti iš tokios būsenos, šie žmonės prigalvoja įvairių išeities iš susidariusios situacijos variantų ir pateikia juos patarimų pavidalu.

Šiuo atveju visus tuos pamokslavimus lemia baimė dėl jūsų ir troškimas padėti. Tokio tipo žmogui galima pagelbėti reikšti emocijas ir tuo pačiu sustabdyti patarimų srautą, pasiteiraujant apie jo jausmus.



Naujienos iš interneto

Dvi užuojautos rūšys

Užuojauta - puikus dalykas. Tačiau užuojauta gali būti dvejopa. Dviejų rūšių. Pirmas…

Trys priežastys, kodėl tinginiai pasiekia daugiau

Jie meistriškai naudoja technologijas Norint optimizuoti procesus, visai nebūtina išrasti kažką naujo,…

Apie meilę sau

Pakankamai dažnai tenka skaityti ar girdėti raginimą „pamilk save“ arba „išmok mylėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *