Degradacija gali prasidėti ne tik dėl psichiatrinių sutrikimų.
Neretai degradacija – tai pasyvios pozicijos saviugdos atžvilgiu pasekmė. Ekspertai teigia, kad puikia profilaktika šioje srityje gali tapti pavyzdžiui aktorystės kursai ar užsienio kalbų mokymasis. įdomiausia, kad pirmasis metodas yra pats efektyviausias. Ne tik naudinga, bet ir labai įdomu lankyti vaidybos kursus, tobulėjant morališkai, dvasiškai ir estetiškai.
Degradaciją galima pastebėti netgi visiškai sveikame žmoguje. Štai keletas iš šalies pastebimų degradacijos požymių: abejingumas, vidinė baimė, netvarkingumas, antsvoris, neadekvačios reakcijos. Bet kokia priklausomybės forma – taip pat asmenybės degradacijos požymis.
Juk visi žino, kad jei nesirūpinsite savimi, jūs tiesiog pradėsite degraduoti. Žinoma, norint tobulėti, reikia investicijų, laiko ir pastangų. Tačiau pagalvokite, kas su jumis bus, jei nesivystysite ir imsite paprasčiausiai ristis žemyn, degraduosite?
Psichologai įsitikinę, kad jeigu žmogus nenori vystytis ir pasiduoda degradacijai, jis paprasčiausiai miršta – tiek fiziškai, tiek dvasiškai.
Degradacijos priežastys
Psichologai iš pradžių susidurdavo su asmenybės degradacija, kuri prasidėdavo sulig amžiumi, tačiau labai greitai pastebėjo, kad yra daugybė vyresnio amžiaus žmonių, kurių degradacija visiškai nepalietė.
O štai, pavyzdžiui, vieniši žmonės ir tie, kurie jaučia, jog gyvenimas nesąžiningas jų atžvilgiu – visi jie pradeda užsiimti savęs naikinimu. Kažkas sielvartą užlieja alkoholiu, kažkas – narkotikais, ir taip atsiranda priklausomybė, o paskui ją ateina degradacija. O kai žmogus atsipeikės (galbūt), dažniausiai jau bus per vėlu.
Žmonės, kurie laikosi pakankamai aktyvaus gyvenimo būdo, stengiasi tobulėti, užsiima kūryba ar tiesiog mylimu darbu, niekada nesusiduria su degradacija.