Šiuolaikiniame pasaulyje vis aktualesnės tampa psichologinės žmogaus brandos problemos.
Psichologinė branda neateina spragtelėjus pirštais, pamakalavus burtų lazdele ar tam tikru suplanuotu laiko momentu. Tai nereiškia, kad laikrodis išmuš konkrečią valandą ir tu staiga tapsi subrendęs ir suaugęs. Konsultacijos metu psichologo kabinete net ir pagyvenusiam žmogui gali išryškėti vaikiškas infantilumas, trukdantis gyventi ir tobulėti.
Ką gi daryti? Kokie apskritai yra brandos kriterijai?
Žmogus tampa suaugęs ir subrendęs, kai pradeda rimčiau žiūrėti į savo ateitį ir poreikius.
Kol turite ką nors, kas už jus, kaip už mažą vaiką, išspręs eilines, kasdienes problemas, o jūs tam žmogui paklūstate, sunku kalbėti apie brandą.
Pirmiausia įvertinkite savo mąstymo būdą ir įpročius. Subrendęs žmogus nepriklausomai nuo kitų gali išspręsti savo gyvenimo užduotis.
Sutinku, tai sunku ir sudėtinga. Tačiau čia padės sekantis brandumo kriterijus.
Subrendęs žmogus yra nekonfliktiškas, išklauso kitus ir atsižvelgia į jų nuomonę, neatsisako pagalbos ir yra pasiruošęs ją suteikti pats, jeigu reikia ir jei jo paprašo. Kai savivertė yra pakankamo lygio, rekomendacijos ir kritika yra suvokiami ramiai ir adekvačiai, siekiant gauti iš to naudos. Ir visai nebūtina griežtai laikytis kitų žmonių patarimų – juk yra sava galva ant savo pečių! Tačiau net ir subrendę, nepriklausomi žmonės kreipiasi patarimo į specialistus ir patys tampa savo veiklos srities žinovais.
Taip, būtent taip – būti savo srities ekspertu, turėti savo individualumą ir mokėti jį apginti. Būti savimi, tačiau harmonijoje su aplinkiniu pasauliu – vienas pagrindinių brandaus žmogaus bruožų.
Visi žmonės skirtingi ir tai būtina turėti galvoje. Dažnai tai, kas būdinga kitiems žmonėms, gali būti jums visiškai nepriimtina dėl vienokių ar kitokių priežasčių. Subrendęs žmogus visada turi teisę rinktis.
O pagrindinė brandaus žmogaus charakteristika – atsakomybė už savo veiksmus, už savo žodžius ir poelgius.