Ar žinote, kaip atpažinti psichologą mėgėją? Jis ims jums pasakoti apie pozityvaus mąstymo svarbą ir pats nuoširdžiai tikės šita beviltiška nesąmone. Kai tik kas nors pradės jums aiškinti, kad reikia mąstyti pozityviai, vykite žmogų šalin – jis gali būti labai malonus asmuo ir geras draugas, tačiau jis nieko neišmano apie gyvenimą ir niekada nieko jūsų neišmokys.
Tikėjimas pozityviu mąstymu – dar viena taip vadinamo „kargo kulto” apraiška – kai vežimas pastatomas priešais arklį. Santaiką su pačiais savimi radusių ir savo vietą gyvenime atradusių žmonių bendras išoriškas pozityvumas tėra pasekmė, šalutinis poveikis, be to, dar ir ne visai teisingai interpretuojamas.
Į laimę ir ramybę šiuos žmones atvedė ne pozityvus mąstymas, o per kraują ir prakaitą pasiekta ramybė išmokė į gyvenimą žvelgti filosofiškai ir ramiai priimti pasaulį tokį, koks jis yra. Vadinti jų požiūrį į gyvenimą pozityviu, nors iš šalies žvelgiant, būtent taip gali atrodyti, yra didelė klaida.
O bandymas nukopijuoti jų tariamą „pozityvumą“ yra puikus magiško mąstymo pavyzdys arba primena minėtąjį kargo kultą, kai papuasai stato kažką panašaus į aerodromą, tikėdamiesi, kad dievai jiems atsiųs trokštamus lėktuvus su nuostabiais daiktais ir produktais. Lėktuvų garbinimas paprastai nekenksmingas. Daiktų ir produktų nepadaugėja, bet ir nesumažėja. O štai pozityvus mąstymas ir pastangos per prievartą prisitraukti gėrį arba visai nesuveikia, arba suveikia absoliučiai simetriškai ir pritraukia lygiai tiek pat blogio, kiek gėrio.
Neįmanoma gauti jokio gėrio, neužgriebus, jį gaunant, tiek pat blogio. Ir jeigu „pozityvus“ žmogus to nemato ir jam atrodo, kad savo pozityvumo pagalba jis sugeba sugriauti gėrio ir blogio pusiausvyrą pirmojo naudai, tai jis tai pasiekia vien tik saviapgaulės būdu ir šališkas faktų aiškinimas.
Gėris ir blogis niekada nevaikšto atskirai, visada eina koja kojon ir tarp jų yra nusistovėjusi tobula pusiausvyra. To nesuprasti ir nematyti – tiesioginis savo gyvenimiškos nekompetencijos pripažinimas. Ir jei paprastam žmogui tai yra daugmaž pateisinama, tai praktikuojančiam psichologui – atvira gėda.
Pozityvus mąstymas – tai klaidingas, nesuveikiantis algoritmas, kurį psichologai-diletantai pardavinėja naivuoliams kaip sėkmės ir laimės receptą. Maža to, kad tai neveikia, tai dar ir sustiprina žmonėms infantilų tikėjimą, jog stebuklingų ritualų ir dar stebuklingesnių piliulių pagalba galima pagerinti savo gyvenimą ir išspręsti realias problemas.
Ne, taip nebūna. Norint sumažinti problemų skaičių ir palengvinti savo gyvenimą, reikia mąstyti ne pozityviai – reikia mąstyti blaiviai ir realistiškai. Tik tiesus ir sąžiningas žvilgsnis į pasaulį ir jo problemas pakylėja žmogų į naują būties lygį. O pozityvumas… palikite visas tas magiškas praktikas tiems, kurie nesiruošia bręsti ir tapti suaugusiais.