Kiekvienam iš mūsų pasitaiko momentų, kai esame nuliūdę ar netgi sielvartaujame. Norisi kam nors išsikalbėti, norisi, kad kas nors palaikytų, užjaustų. Deja, mūsų kultūroje palaikymu žmonės laiko tai, kas neturi su juo nieko bendro. Žemiau pateikiame kelis tokius pavyzdžius.
„Viskas tik į gera” – taip ir knieti paklausti: į kokį „gera”? Iš kur jūs žinote? Ir kaip tai gali paguosti žmogų?
Frazė „Laikykis” – ne pats geriausias palaikymas, kadangi žmogui siūloma susikišti savo pergyvenimus kur nors giliau. O jam dabar galbūt kaip tik norisi visiškai priešingo dalyko – atsipalaiduoti ir nustoti rūpintis, ką apie jį pagalvos aplinkiniai.
„Juk tai tokia smulkmena!„ – o čia jau tiesioginis svetimos problemos nuvertinimas ir sumenkinimas. Net jeigu kalba eina apie smulkmeną, negalima žmogui sakyti, jog tai niekai, kadangi mes supratimo neturime kiek jam tai svarbi bėda. Galbūt jis neturi pinigų naujai smulkmenai nusipirkti vietoje pražuvusios arba tai buvo vienintelė jo turėta smulkmena.
„Nepergyvenk, viskas susitvarkys” – tokia frazė yra ne kas kita, kaip tiesioginis draudimas jausti. Žmogui būtina pergyventi šitą patirtį, išsiverkti, paliūdėti. Ir šiuo konkrečiu momentu jo visiškai nejaudina, kas ten bus toliau, kadangi palaikymas jam būtinas būtent dabar.
„Koks košmaras! Ir ką dabar daryti?” Jeigu žmogui pavogė piniginę su atlyginimu ar kažkas nutiko jo artimiesiems, tada jam tiksliai nepadės aikčiojimai ir ištisa serija pasakojimų apie panašius nutikimus. Taip tik sustiprinsite jo paniką. Galiausiai gali tekti dar ir jus pačius, įsijautusius, guosti.
„Pats kaltas/Pati kalta!” Šiai kategorijai galima priskirti, pavyzdžiui, tėvų priekaištus: „Vėl prasti pažymiai? O aš tau sakiau nelindėti telefone, o mokytis” arba draugės žodžius: „Iškart supratau, kad su juo geriau neprasidėti”. Tai kažkas panašaus į jau gulinčio žmogaus spardymą. Žmogui nepadėsite, išvardindami jo padarytas klaidas. Tai greičiau signalas, kad „tu pats dėl visko kaltas ir čia aš tau ne padėjėjas”.
Reikia tiesiog turėti galvoje, kad kai žmogus pasakoja jums apie jį ištikusią bėdą, jis nelaukia iš jūsų situacijos analizės ir eksperto įvertinimo. Jam nereikalingas nuvertinimas ir nereikalingi patarimai.