„Laikykite atokiau nuo jus erzinančių žmonių“, – ragina Pietų Kalifornijos universiteto mokslininkai, tyrę, kaip bendravimas su nemaloniais žmonėmis veikia smegenis.
Pasirodo, kai pamatote nesimpatišką žmogų, psichikos procesų greitis gerokai sulėtėja, ir jei normalioje situacijoje galvoje įsijungia taip vadinamas „veidrodžio efektas“, leidžiantis adekvačiai suvokti, kas vyksta, tai žvelgiant į žmogų, kuris erzina, šis procesas sutrinka. Pilkoji medžiaga pradeda veikti lėčiau, dėl to suvokiame mums nemalonaus asmens veiksmus gerokai lėčiau.
Ankstesni tyrimai parodė, kad priklausymas tai pačiai rasei ar išorinis panašumas taip pat gali turėti įtakos smegenų veiklai: žmonės linkę labiau pritarti tiems, kurie, jų nuomone, turi su jais kažką bendro. Norėdami tai įrodyti, mokslininkai surinko dvi žydų vyrų savanorių grupes, kurių pusė buvo pristatyta antrajai grupei kaip neonaciai, o kita pusė – kaip paprasti garbingi piliečiai. Kai antrosios grupės tiriamieji buvo šalia neva neonacių, „veidrodžio efektas“ jų smegenų prefrontalinėje žievėje neveikė – tai parodė kompiuterinės tomografijos duomenys. Dalyvaujant antrajai pirmosios eksperimento dalyvių grupės pusei – žmonių, kurie, pasak eksperimento legendos, neturi nacistinių polinkių – kontrolinės grupės atstovų smegenys dirbo „normaliu režimu“. Tokiu būdu, pasak mokslininkų, jie gavo įrodymų, kad socialiniai veiksniai turi didelę įtaką žmonių mąstymui ir suvokimui.