Liaukitės siekti. Išmokite paprasčiausiai gyventi

Rytas su kavos puodeliu. Feisbukas pasitinka pasveikinimu su Pasiekimų diena ir palinki dar didesnių pasiekimų. O aš turiu 15 minučių kavai, paskui – į seminarą, paskui – padirbėti. Paskui truputį pabūti su vyru, skambučiai, elektroninis paštas, kelios online konsultacijos. Tešla picai. Norisi filmą pažiūrėti.

Dar pabėgioti norėtųsi, tačiau lyja. O namuose visi vasariniai drabužiai ir batai išskalbti, išvalyti ir suslapstyti. Kinas, skalbimas, pica – šituos užsiėmimus galima suderinti. O juk aš neturiu vaikų. Ir darbo grafikas pakankamai lankstus. Ką papasakotų apie savo įprastą dieną vieno, dviejų, trijų vaikų mama? Dirbanti mama?

Kiekviena įprasta įprastos moters diena pilna didelių ir mažų pasiekimų. O juk prasideda viskas gerokai anksčiau, 5-6 metų amžiuje, kai tėvai kaip geniai kala tau į galvą pamokymus: būk gera mergaitė, gerai mokykis. Stok į universitetą. Ten irgi gerai mokykis. Apsigink disertaciją. Ar bent jau išmok anglų kalbą, šiandien be jos neįmanoma. Padaryk karjerą. Ištekėk. Laiku ištekėk. Pasigimdyk vaikų. Nesustorėk. Nepamiršk karjeros. Vyro. Vaikų. Tėvams reikia padėti. Praktikuok anglų kalbą. Be praktikos kalba užsimiršta. Skaniai gamink. Tvarkyk namus. Kitaip tu ne šeimininkė. Mokyk vaikus. Ugdyk. Nepamiršk vyro. O dar sutvarkyk kambarius, išplauk langus ir grindis, išblizgink virtuvę, išravėk lysves, pasodink po langais septynis rožių krūmus, perrink septynis pupelių maišus – atskirk baltas nuo parudavusių, tobulėk pati… Atpažįstate? Pelenė? Tiktai piktomis pamotėmis mes jau seniai išmokome būti pačios sau.

Šiuo metu daugiausiai dirbu su vaikais. Žinote, kiek neurozės požymių aptinku pas 6-7 metų mažylius? Būtinybės siekti neurozė. Jeigu lenktynėse dėl pasiekimų dalyvauja tėvai, jose negali nedalyvauti ir vaikai. Tėvai pergyvena: o ką, jei nepakankamai išugdys, pražiopsos kažką svarbaus moksluose ir tada vaikams bus sunku sėkmingesnių klasės draugų fone ir pačius tėvus visi laikys „blogais”. Nors šią diagnozę jie paskelbs patys sau, kadangi nemoka atsipalaiduoti, nėra pratę, nesugeba. Užtat puikiai įsisavino įgūdį išsikelti kosminio masto tikslus ir bėgti paknopstomis link jų.

Šeima, mokykla, darbas išmokė begalės naudingų ir nelabai dalykų. Maironio poemas iki šiol moku atmintinai. Žinau, kuriais metais buvo panaikinta baudžiava ir kada įvyko didžioji Prancūzijos revoliucija. Galiu atskirti baroką nuo rokoko. Žinau Hondūro sostinę. Tačiau nedeklamuoju Maironio, nevažiuoju į Hondūrą, neskaitau paskaitų apie architektūrą.

O dar žinau, kad langus reikia plauti du kartus per metus, pavasarį ir rudenį. To išmokė mama. Kitaip nebūsiu gera šeimininkė. Ir taip, žinoma – man nereikia plauti langų, tačiau iki šiol, į juos žvelgdama, jaučiu vidinį priekaištą: „kaipgi taip? Neišploviau…”

Kiekviena iš mūsų suras mažiausiai 15 „atmirusių” įgūdžių, kurių nenaudojame praktikoje tiesiog dėl to, kad jie nereikalingi ar nebeaktualūs dėl pasikeitusio gyvenimo būdo. Ir visi tie „neplauti langai” iki šio kelia vidinius priekaištus. Tačiau labai mažai kas turi vienintelį reikalingą įgūdį – pailsėti ir atsipalaiduoti. Parodyti sau dėmesį, išgirsti savo organizmą, išsiaiškinti, ko jis nori.

Viena mano klientė labai piktinasi dukters elgesiu: toji leidžia sau miegoti, kai vaikai jau atsikėlė. Ji nešoka iš lovos, nelekia gaminti jiems pusryčių, neužima jų kokiais nors reikalais. Ji paprasčiausiai ilsisi per savo išeiginę, leidžia sau padrybsoti lovoje porą papildomų valandų tuo metu, kai vaikai jau atsikėlę ir užsiima patys savimi. Klientei su jos į kaulų smegenis prasiskverbusiu pareigos jausmu, toks elgesys atrodo pasibaisėtinas. Pati ji šokdavo iš lovos dar neišaušus, rūpinosi vyru, vaikais, plovė, siuvo, skalbė, gamino valgį, į darbą lėkė, o dar pasidažyti reikia, dar manikiūras, „aš gi moteris, turiu gerai atrodyti”. Į mano nedrąsų „Juk tai puiku, kad dukra leidžia sau pailsėti ir ateina pas vaikus išsimiegojusi, su puikia nuotaika” klientė išpūtė akis ir pažvelgė mane kaip į beprotę. Pailsėti? Kaip taip galima? O kaip gi vaikai?… Juk aš privalau…

Neprivalote. Vienintelis dalykas, kurio reikia siekti – būti sveika ir laiminga. O ką tai reiškia – kiekviena pasirinks pati. Dėl to sustokite. Ir numokite ranka į visus tuos „pasiekimų genijus” iš Feisbuko, kurie aiškina, kad pernelyg mažai pasiekėte. Pavyzdžiui, neišplovėte langų. Langus išplaus lietus. Hondūro sostinės pavadinimą išmoksime kai nuspręsime ten nuvažiuoti. Vidurinę mokyklą baigia visi. Atestatas dulka namuose. Vaikai gali ir vieni porą valandų pažaisti. Anglų kalbą – tik tuo atveju, jeigu norisi ar reikia. O pica – tik tada, kai norisi.

Sėkmės.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Psichologiškai brandūs ir save mylintys žmonės daugumai aplinkinių yra nemalonūs

Būtent tokį paradoksą mes stebime aplink save. Stiprūs, nepriklausomi ir savarankiški žmonės…

Atsitiktinumų nebūna

Pats pirmas dalykas, kurį būtina padaryti - priimkite situaciją tokią, kokia ji…

Žemė prieš tris milijardus metų

Mokslininkai surado įrodymų, kad Žemę daugiau nei prieš 3 mlrd. metų dengė…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *