Kodėl „tiesiog atleisti” – prasta idėja?

Vienas blogiausių patarimų, kokį gali duoti žmonėms, turintiems traumuojančios patirties – „reikia tiesiog atleisti”. Paprasčiausiai atleisti. Štai taip – op! – ir atleidai! Ir tarsi nieko nebuvo, nieko neįvyko, suprantate? Nusišypsoti ir apsimesti, kad viskas gerai.

Liūdniausia, kad tiesiog atleisti rekomenduoja ne tik tolimi nuo psichologijos žmonės, bet ir kai kurie psichologai.

Kas čia ne taip?

Pirma. Psichologai nedalina patarimų ir neaiškina klientui, ką jis turi daryti ar jausti. Atleidimas rekomenduojamas kaip variantas nejausti neigiamų emocijų. Kitaip sakant, žmogus pasidalina savo skausmu, nuoskauda ar pykčiu, o jam pasakoma: „klausyk, drauguži, kam tau tai jausti? Ar ne geriau atleisti?” Tačiau toks triukas nesuveikia. Kol žmogus iki galo nepergyvens savo negatyvių emocijų, jos niekur nedings.

Antra. Per prievartą įpirštas atleidimas po traumuojančios situacijos – tai nuvertinimas. Žmogui pasakoma: koks skirtumas, kad tau kažkas padarė kažką blogo? Tai visiškai nesvarbu! Savo nepasitenkinimu tu gadini aplinkiniams nuotaiką.

Tai ką gi – apskritai neatleisti? Anaiptol. Atleidimas gali tapti realia išeitimi iš sunkios situacijos, jei bus laikomasi konkrečių sąlygų.

Žmogus padirbėjo su savo neigiamomis emocijomis ir paleido situaciją, dėl to jis dabar pats pasiruošęs atleisti.

Žmogus gavo kompensaciją už jam padarytą žalą. Kompensacija čia gali būti įvairi. Pavyzdžiui, atleidimui gali pakakti nuoširdaus atsiprašymo ir savo kaltės pripažinimo. Arba apskritai nereikia konkrečių veiksmų, tiesiog žmogus pajaus, kad situacija pagaliau tapo subalansuota.

Gali sumažėti įvykio reikšmė. Žmogus išanalizavo situaciją ir padarė išvadą, kad tai, kas nutiko, neaktualu.

Žmogus gali pamatyti situaciją kitame kontekste. Pavyzdžiui, mergina pyksta, kad vaikinas nekreipia į ją dėmesio ir nieko nesiūlo, jai atrodo, kad jis jos nesiekia, vadinasi, nemyli. O paskui ji supranta, kad viskas atvirkščiai – jis gerbia jos asmenines ribas ir būtent taip rodo savo meilę.

O ką, jei nesigauna atleisti? Taip irgi būna. Ką gi, jūs turite pilną teisę to nedaryti.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Psichologiškai brandūs ir save mylintys žmonės daugumai aplinkinių yra nemalonūs

Būtent tokį paradoksą mes stebime aplink save. Stiprūs, nepriklausomi ir savarankiški žmonės…

Atsitiktinumų nebūna

Pats pirmas dalykas, kurį būtina padaryti - priimkite situaciją tokią, kokia ji…

Žemė prieš tris milijardus metų

Mokslininkai surado įrodymų, kad Žemę daugiau nei prieš 3 mlrd. metų dengė…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *