Stipri asmenybė nepriklauso nuo aplinkinių nuomonės, jai nereikia pagyrų, kad suprastų, ko yra verta. Tačiau būna momentų, kai visgi vertėtų atsižvelgti į žmonių nuomonę. Netgi stambios kompanijos, paleisdamos į rinką naują produktą, atlieka vartotojų apklausas, tai kuo prastesnis, pavyzdžiui, tavo projektas? Kodėl neišsiaiškinus tikslinės auditorijos nuomonės apie tavo naują knygą, sumanymą ar tiesiog naują šukuoseną?
Didžiausia problema yra ta, kad aplinkiniai greičiausiai pritars viskam, ką pasiūlysi aptarti. Takto jausmas ir baimė įskaudinti verčia žmones pataikauti ir netgi meluoti. Ir viena, ir kita nepadės tau tobulėti. Tačiau yra keli būdai visgi išsiaiškinti teisingą nuomonę.
Teisingas klausimas – sėkmės garantija
Užuot tiesiog paklausus: „Kaip tau tai patinka?”, užduok konkretesnius klausimus: „Ką galėtum pasakyti apie mano knygos pagrindinio herojaus charakterį?” Ir geriau klausti ne kas patiko, o „Kas tau labiausiai nepatiko?”, „Ką pakeistum šioje vietoje?” Kartais žmogus, mėgindamas nuslėpti, kas jam nepatinka, sako kažką panašaus į: „Puikus produktas, bet man jis tiesiog netinka”. Dėl to klausk konkrečiai: „Ar pirktum šitą produktą? Kodėl?”
Atkreipk dėmesį ne vien į žodžius
Bendraudamas su žmonėmis, pasistenk ne tik klausytis, bet ir stebėti. Pavyzdžiui, jei skaitai ištrauką iš savo knygos, atkreipk dėmesį, kokiais momentais žmogus keičia pozą, siurbteli kavos ar užmeta akį į telefoną. Pasižymėk juodraštyje kiekvieną tokį momentą, tau reiks su juo padirbėti.
Arba, tarkime, turi tinklapį apie sportą ir sveiką mitybą. Paklausk draugų, kokius pratimus iš tavo įdėtų video jie patys išbandė, kokius patiekalus pasigamino.
Narsiai išklausyk bet kokias pastabas
Kritika ne visada būna teisinga, gali būti netgi kvaila ar skaudinanti, tačiau būtina stoiškai iškęsti bet kokias pastabas. Jei nori, kad žmonės labiau tavimi pasitikėtų ir nebijotų pasakyti tiesos, reaguok į kritiką palankiai ir su dėkingumu.
Vienas vienintelis tavo agresijos pliūpsnis ilgam įtvirtins aplinkiniams nuomonę, jog tu labai liguistai reaguoji į bet kokias pastabas ir žmonės visam laikui nustos dalintis su tavimi savo tikrąja nuomone.
Kreipkis į interneto bendruomenę
Tai turbūt pats žiauriausias ir negailestingiausias instrumentas, kadangi internautai nė negalvos tausoti tavo jausmų. Ten kiekvienas išsakys, ką galvoja ir jei nesi pasirengęs žiauriai kritikai, geriau atidėk internetinį variantą geresniems laikams.
Tarp trenktų trolių, stereotipiškai mąstančių žmogėnų ir tiesiog idiotų visada atsiras tokių, kurie pasidalins išties vertingomis pastabomis ir pradžiugins konstruktyvia kritika. Tačiau tai nereiškia, kad turi kreipti dėmesį tik į palankius atsiliepimus. Surask savyje jėgų prisipažinti, kad pasaulyje nebūna nieko idealaus.
Saugokite nemalonią tiesą į akis rėžiančius žmones kaip savo akį
Sąžiningas ir atviras vertinimas skaudžiai smogia savimeilei, dėl to žmonių, kurie rėžia tiesą, dažniausiai nemėgsta. Tačiau tik ne tu. Tau juk reikalinga tiesa. Sugalvoti kaip pagirti nėra taip sudėtinga, kaip atvirai ir sąžiningai įvertinti, be jokių pagražinimų.
Jeigu tavo aplinkoje yra tokių žmonių, vertink juos, gerbk ir įsiklausyk. Net jeigu kartais jie tave klaikiai siutins ir apskritai menkai susigaudo, tačiau tavo saviugdai ir tobulėjimui tokie žmonės – tikras lobis.