Konsultacijų metu vis paklausiu žmonių: „Ko jūs iš tikrųjų norite?” O vietoje atsakymo – tyla ir susimąstęs žvilgsnis.
Tik nedaugelis žmonių žino, ko iš tikrųjų nori, o jeigu ir pabando tai suformuluoti, žodžiai gaunasi kažkokie paviršutiniški, migloti ir viskas baigiasi fraze „na, kažko panašaus…”.
Ir viskas dėl to, kad nebuvome išmokyti ko nors iš tikrųjų norėti, buvome mokomi tik to, ką „reikia” daryti.
Mūsų pokalbiuose nuolat skamba žodis „reikia”, „privalau”, „privalai”, nuolat akcentuojama pareiga ir prievolė. Žmogus jau nebegali daryti to, kas jam patinka, kadangi bijo kažką prarasti, nusivilti ar nuvilti, bijo, kad jį pasmerks….. Kaip dažnai ryte atsikeliate tik todėl, kad privalote tai daryti – darbas, mokykla, namų ruoša ir t. t..
Žmonės bijo savo norų, kadangi bijo į pirmą vietą iškelti save (mylėti save), nes, jų nuomone, tik egoistai gyvena savo labui. Žmogus baisiai bijo mėgautis savo gyvenimu, juk žymiai lengviau būti auka ir kankintis.
Manipuliatoriai labai mėgsta naudotis visais tais „privalau”, kad įbruktų savo aukoms melagingus troškimus, melagingus tikslus ir poreikius, kurių realiai tiems žmonėms visai nereikia.
Iš kitos pusė, „privalau” – tai ne visada yra kieno nors kito noras, jį užprogramuoja dar ir auklėjimas. Ir jis gali reikštis žmoguje kaip protestas arba kaip būtinybė. Kartais mes nenorime ko nors daryti, bet tai būtina mūsų pačių labui. Pavyzdžiui, nenorime rytais daryti mankštos, tačiau tai būtina mūsų sveikatai.
Taigi kam to reikia? O mums reikia tik to, ko niekas kitas už mus nepadarys. Mūsų „reikia” turėtų būti susiaurintas iki to, kas svarbu konkrečiai mums, atmetus bet kokį melagingą manipuliacinį „tu privalai”.
Jeigu žmogus gyvena nesuprasdamas, ko iš tikrųjų nori, jis gyvens kitų žmonių norų sąskaita, vadinasi, galima drąsiai teigti, kad jis paprasčiausiai atsisakė savo paties gyvenimo.
Štai kodėl taip svarbu išmokti suprasti savo norus ir poreikius, suvokti, kas iš tikrųjų jums gyvenime yra svarbu ir ko šiam gyvenimui reikia… O taip pat svarbu išmokti suprasti, kur yra riba tarp jūsų gyvenimo, jūsų norų ir kitų žmonių gyvenimo bei norų.