Džiaugsmas, kad kankinasi žmogus, kuriam pavydite – viena dažniausių žmonių emocijų

Žmonės retai prisipažįsta, jog jiems patinka, kai tie, kuriems jie pavydi, yra įskaudinti, tačiau mokslininkai tvirtina, kad tame nėra nieko nenatūralaus. Remiantis naujausiais tyrimais, pasitenkinimas pavydo objekto kančiomis yra viena labiausiai paplitusių emocijų.

Prinstono universiteto profesorės Susan Fiske ir Mina Sikara iš Carnegie Mellon universiteto eksperimentas parodė, kad beveik kiekvienas patiria malonumą, kai žlunga koks nors sėkmingesnis už jį žmogus.

Pirmajame etape tyrimo dalyviams buvo rodomos žmonių nuotraukos, sukeliančios įvairias emocijas – nuo ​​gailesčio (senų žmonių atvaizdai) iki pavydo (turtingų ir laimingų žmonių nuotraukos). Paskui paveikslėlius ėmė lydėti informacija apie įvykius, nutikusius juose pavaizduotiems žmonėms, pavyzdžiui, „loterijoje laimėjo 5 USD“ (pozityvi informacija), „taksi automobilis jį visą aptaškė purvais“ (negatyvi), „nusiprausė po dušu“ (neutrali).

Fiske ir Sikara išsiaiškino, kad sužinoję, jog pavydą sukėlusius žmones ištiko bėda, savanoriai patyrė teigiamas emocijas, o atvejais, kai nuotraukos sukeldavo kitas emocijas, net ir neigiamas, tokio efekto nepasitaikė. Jei apie pavydo objektus savanoriams buvo pasakyta kas nors pozityvaus, pavydas ir jį lydintys neigiami išgyvenimai tik stiprėjo.

Kaip paaiškino Susan Fiske: „Mūsų eksperimentas parodė, kad tokie jausmai, kaip pavydas ir piktdžiuga yra tiesiogiai susiję tarpusavyje ir šias emocijas vienokia ar kitokia forma jaučia beveik kiekvienas”. Anot mokslininkės, šis jausmas giminingas varžymuisi sporte: kiekvienas ledo ritulio ar futbolo puikiai prisimena džiaugsmą, kai jo komanda triuškinančiu rezultatu laimi svarbias rungtynes, o amžinas mėgstamo klubo varžovas nukrinta į paskutinę turnyrinės lentelės vietą. Žmonės gyvenime patiria maždaug tą patį, jei jų konkurentai (tegu ir įsivaizduojami) patiria nesėkmę arba bent jau apsitaško purvais nuo galvos iki kojų.

Pagal



Naujienos iš interneto

Psichologiškai brandūs ir save mylintys žmonės daugumai aplinkinių yra nemalonūs

Būtent tokį paradoksą mes stebime aplink save. Stiprūs, nepriklausomi ir savarankiški žmonės…

Atsitiktinumų nebūna

Pats pirmas dalykas, kurį būtina padaryti - priimkite situaciją tokią, kokia ji…

Žemė prieš tris milijardus metų

Mokslininkai surado įrodymų, kad Žemę daugiau nei prieš 3 mlrd. metų dengė…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *