Problema. Kai kurie streso apimti žmonės tampa itin kritiški svetimai veiklai. Juos apsėda manija kontroliuoti laiką, švarą, tvarką. Jie siunta, stengdamiesi kontroliuoti viską aplinkui ir prikurdami begalę problemų kitiems. Ir nesupranta, kad tokiu elgesiu atstumia nuo savęs žmones. Jie gali realiai sulaukti pagalbos iš darbuotojų, kolegų, artimųjų, tačiau nenori įtraukti jų į darbą ir deleguoti jiems kokios nors veiklos.
Priežastis. Iš tikrųjų šiems „kontroliavimo maniakams” labiausiai trūksta, kad aplinkiniai pripažintų ir įvertintų jų sunkų darbą ir darbui paaukotą laiką. Jei tokio pripažinimo nesulaukia, pradeda siekti jo negatyviu elgesiu, kritikuodami kitų žmonių darbus. Svarbiausias dalykas, kurio jie nesupranta – kad kiti žmonės nėra kvaili ir nėra tinginiai. Reali problema yra ta, kad niekas negali kontroliuoti kito žmogaus ar aplinkui vykstančių įvykių. Kuo labiau stengiatės kontroliuoti, tuo labiau nirštate ir nusiviliate.
Jeigu tai jūs. Geriausias sprendimas – pripažinti, kad nesate pajėgus kontroliuoti nieko, išskyrus savo paties asmeninį elgesį ir mąstymą. Darykite savo darbą gerai, dalinkitės idėjomis, kai tai įmanoma ir palaikykite kitus, kad jie pasiektų geriausių rezultatų. Padarykite taip, kad visada turėtumėte laisvo laiko atsargą, kad netaptumėte įsitikinimo, jog jus galutinai užvaldė laikrodis, numatytų darbų sąrašas ir strateginis planas, auka.
Ar žinote, kad žmonės, kurie kritikuoja ir atakuoja kitus, daugiau už likusius rizikuoja širdies sveikata? Tyrimai rodo, kad priešiškumą transliuojantys žmonės turi daugiausia šansų patirti insultą ar širdies smūgį.
Kontaktai su tokiais žmonėmis. Reguliariai prašykite, kad jie išsakytų savo idėjas ir situacijos analizę. Planuokite darbą su jais, kai tik tai įmanoma. „Neišsprogdinkte” jų kalendoriaus ir nereikalaukite, kad jie mestų visus darbus vien dėl to, kad jums „dega” kažkoks projektas. Vertinkite jų darbą, detaliai papasakokite, kaip jų pastangos pagerino veiklos efektyvumą ir padėjo gauti gerų rezultatų. Suteikite jiems visą būtiną darbui informaciją. Niekada neslėpkite informacijos: tuo įžeidžiate jų intelektą ir atimate galimybę planuoti veiksmus.
Nenukrypkite nuo faktų. Venkite abstrakčių pokalbių „apie gyvenimą”, kuriuose dominuoja emocijos. Visada, kai yra galimybė, įspėkite juos apie pasikeitusius planus: šie žmonės nemėgsta siurprizų.