Apie asmenines ribas ir jų dėsnius

Kas tai per daiktas – riba?

Tai – linija, skirianti, pavyzdžiui, dvi valstybes.

O štai psichologiniu požiūriu asmeninės ribos – psichoanalitinė sąvoka, apibūdinanti išorinių poveikių įtakos mūsų sąmonei prieinamumo laipsnį. Tuo pačiu metu vidinės ribos atskiria tai, kas sąmoninga ir pasąmoninga. Asmeninės ribos atskiria du dalykus – tai yra mano, o tai – ne mano.

Štai keletas dėsnių, parodančių, kaip veikia mūsų ribos:

Dėsnis „Ką pasėsi, tą ir pjausi“

Jūs pasiliekate sau teisę nutraukti arba apriboti bendravimą su žmogumi, kuris su jumis blogai pasielgė.

Atsakomybės dėsnis

Viskas, kas vyksta jūsų ribų apibrėžtoje erdvėje – jūsų jausmai, mintys, norai, siekiai yra išimtinai jūsų pačių atsakomybės zona. Niekas kitas už tai neatsakingas.

Jėgos dėsnis

Svarbu surasti jėgų pripažinti problemas, kurių atsirado jūsų asmeninėje erdvėje ir ištaisyti jas, kai tik jų rasite.

Pagarbos dėsnis

Nesikėsinimas į svetimas ribas. Jei atsisakytite jėga laužtis į kitų žmonių asmeninę erdvę, tai ir kiti žmonės rečiau brausis į jūsų erdvę.

Melagingos motyvacijos dėsnis

Būtina suvokti, kad psichika gali surasti klaidingų ir melagingų priežasčių nenusibrėžti asmeninių ribų. Pavyzdžiui, jeigu žmonėms pasakysiu „ne”, jie su manimi nebendraus. Jie ims blogai apie mane galvoti. Dėl to smegenys pakiša klaidingą strategiją; „Tu turi visiems visada įtikti ir tapti jiems patogus”.

Proaktyvumo dėsnis

Žmonės su ką tik nusibrėžtomis ribomis labai dažnai tampa nesveikai aktyvūs. Jie pradeda kur reikia ir kur nereikia kaišioti savo nuomonę, gali elgtis agresyviai, įkyriai. Šis visiems nemalonus laikotarpis pasibaigia tada, kai ribos sutvirtėja ir žmogus jose pasijaučia saugus.

Pavydo dėsnis

Kai žmogus žiūri į kitus, kaip jiems viskas sekasi ir kaip pas juos viskas puiku, jis pernelyg toli nubrėžia savo ribas, siekdamas to, kas nepasiekiama. Dėl to jo asmenybė nepajėgia užpildyti visos „susigriebtos” erdvės ir žmogus pajaučia savyje „juodąją skylę”, kuri susiurbia visus jo jausmus ir energiją.

Aktyvumo dėsnis

Norint išlaikyti sveikas ribas ir jas vystyti, būtinas tam tikras socialinis aktyvumas ir darbas su savimi. Apleistos, paliktos be dėmesio, ribos vėl pradeda silpti ir pro jas vėl ima brautis svetimi žmonės.

Demonstravimo dėsnis

Parodydami kitiems savo ribas, jūs parodote aplinkiniams tikrąjį save ir sumažinate atsitiktinių įsibrovimų į jūsų teritoriją per neatsargumą, tikimybę.



Naujienos iš interneto

Skausmas turi būti išjaustas ir išgyventas

Žmonės dažnai kreipiasi į psichologus turėdami vieną tikslą - nedelsiant, tučtuojau numalšinti…

Paslaptinga civilizacija: pirminių Antarktidos žemėlapių šaltinių paslaptys

Antarktida - vienas paslaptingiausių mūsų planetos žemynų. Šis sniegu padengtas kontinentas vis…

Nesistenkite įtikti niekam, išskyrus save

Savo žmogui būsite brangūs ir vertingi tokie, kokie esate. Ir jums neteks…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *