Vos viena daugumos žmonių nelaimių priežastis

Netikėkite, kad negalite galvoti. Protas – tai ne erudicija ir ne žinios. Būti protingu – reiškia, galvoti, o ne daug žinoti. Kai manote, jog mažai žinote ir dėl to nelaikote savęs protingu, jūs patenkate į perfekcionizmo spąstus.

Dauguma žmonių yra nelaimingi tik dėl vienos priežasties, dėl kurios kiti – atvirkščiai – jaučiasi laimingi. Ta priežastis labai paprasta – jie kvaili.

Šitas tekstas skirtas pirmiesiems. Kvailumo nėra, jeigu jūsų smegenys sveikos. Vadinasi, kvailumas turi kitų priežasčių.

Pirma. Jūs galite nežinoti, tačiau nepaisant to būti protingas. Dėl kažkokios priežasties jūsų aplinka vaikystėje nesuteikė jums galimybės sužinoti apie savo protinius sugebėjimus. Galbūt jie nežinojo apie savus atitinkamus sugebėjimus ir jie nuskriaudė jus be jokios piktos valios. Kartais ši bėda eina iš kartos į kartą.

Antra. Jeigu būta piktos valios. Galbūt jūsų tėvams buvo nenaudinga, kad išmoktumėte galvoti. Priežasčių čia gali būti keletas. Viena iš jų – tėvams nepakeliama, kad vaikas protingesnis už juos. Tėvus-narcizus turi kone trečdalis žmonių. Visi jie šildėsi savo šlovės spinduliuose ir neleido jums jų pranokti. Pavydas – ir Afrikoje pavydas. Kita priežastis irgi ne tokia jau reta. Jums negalima buvo galvoti, nes galėjote prisigalvoti, ko nereikia. Pavyzdžiui, galėjote suprasti, kad iš jūsų tyčiojasi arba jumis naudojasi. Ar dar blogiau – galėjote atskleisti kokią nors šeimyninę paslaptį. Bet kokiu atveju jūs gavote tėvų signalą: „Negalvok”. Ir jis iki šiol veikia kaip piktas užkeikimas. Suaugę, atsidūrę situacijoje, kai reikia tiesiog viso labo pagalvoti, jūs paprasčiausiai atjungiate smegenis. Kai kažkas akivaizdžiai jus apgaudinėja ir pakanka užduoti vieną klausimą patikrinimui, jūs kaip užhipnotizuotas leidžiate save apmauti. Paskui galite atsipeikėti, tačiau jau per vėlu.

Trečia. Jums nepatinka galvoti. Nejaučiate iš to jokio malonumo. Tie, kurie žino mąstymo skonį, supras, apie ką kalbu. Tas jaudulys, kai išnarplioji galvosūkį, toji ekstazė, kai išsprendi sunkų uždavinį – visa tai jums nepažįstama. Paprastai kalbant, didžiąją gyvenimo dalį, kai galėjote patirti didžiulį malonumą, jūs praleidote tuščiai. Šioje vietoje vertėtų užduoti klausimą mokytojams, kuo jie ten užsiėmė savo laiku mokykloje.

Ketvirta. Turėjote negatyvios patirties. Jūsų pirmieji mąstymo eksperimentai, tokie natūralūs kiekvienam vaikui, liūdnai baigėsi. Žinau nemažai istorijų apie agresyvias ar kompleksus, baimes, traumas kenčiančias močiutes, kurioms teko auklėti anūkus. Arba apie labai užimtus tėvus, kuriuos labai išgąsdino jūsų eksperimentai. Jiems buvo žymiai ramiau, kai neišsiskirdavote iš kitų vaikų tarpo.

Penkta. Supainiojote nekaltumą su naivumu. Būti naiviu – reiškia negalvoti. Nesusimąstyti, nesikapstyti, neanalizuoti, neieškoti priežasties-pasekmės ryšių. Tai daryti gėda, nemalonu, nesaugu. Būti naiviu jums reiškia būti nekaltu. Kitaip sakant – švariu, jaunu ir beveik šventu. Štai tokie kognityviniai iškraipymai. Supainiotos sąvokos.

Šešta. Ten, kur jūs augote, būti protingu reiškė pakilti aukščiau kitų, išsiskirti. Išsiskirti iš kitų šiame pasaulyje nesaugu. Visi pamename sudegintų ant laužų iškilių žmonių istorijas. Žodžiu, mąstyti apie save, apie tai, kaip sutvarkytas pasaulis, toje aplinkoje, kurioje užaugote, tikriausiai buvo paprasčiausiai nepriimta.

Septinta. Būti protingu – reiškia būti atsakingu. O tai kelia baimę. O ko norėti iš kvailelio?

Aštunta. Yra žmonių, kurie mano, jog tenka rinktis – jausmai arba protas. Tai netiesa. Galima rinktis ir viena, ir kita.

Norėčiau padėkoti Erikui Bernu, kuris tvirtino, jog visi žmonės pajėgūs mąstyti. Vis iš naujo tuo įsitikinu. Ir kiekvieną kartą, kai suprantu, jog žmogus pajėgus mąstyti, aš tramdau save, kad netapčiau gelbėtoju. Visada turiu galvoje, kad tas žmogus pats renkasi, kokiu jam būti.

Dėl to netikėkite, kad negalite mąstyti. Protas – tai ne erudicija ir ne žinios. Būti protingu – reiškia, galvoti, o ne žinoti. Kai galvojate, jog mažai žinote ir dėl to nelaikote savęs protingu, jūs patenkate į perfekcionizmo spąstus. Ko nors nežinoti – visiškai normalu. Žinoti ir būti protingu – visiškai skirtingi dalykai. Nenormalu nesistengti sužinoti, jeigu reikia, t.y. negalvoti, neįjungti smegenų.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Dvi užuojautos rūšys

Užuojauta - puikus dalykas. Tačiau užuojauta gali būti dvejopa. Dviejų rūšių. Pirmas…

Trys priežastys, kodėl tinginiai pasiekia daugiau

Jie meistriškai naudoja technologijas Norint optimizuoti procesus, visai nebūtina išrasti kažką naujo,…

Apie meilę sau

Pakankamai dažnai tenka skaityti ar girdėti raginimą „pamilk save“ arba „išmok mylėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *