Perspekticidas – nauja psichologinio smurto rūšis

Santykiuose naudojamas smurtas gali būti ne vien fizinis. Negatyvių psichologinių poveikių sąrašas jei ne begalinis, tai pakankamai ilgas. Į jį neseniai įtrauktas naujas terminas – perspecticide.

Analogų lietuvių kalboje kol kas nėra, netgi užsienio moksliniuose straipsniuose šis terminas naudojamas nedažnai. Tačiau tai nereiškia, kad ši psichologinio smurto rūšis turi mažai aukų. Smulkiau apie reiškinį leidiniui Business Insider papasakojo Liza Aronson Fontes (Lisa Aronson Fontes), tyrinėtoja iš Masačiusetso universiteto, knygos „Invisible Chains: Overcoming Coercive Control in Your Intimate Relationship” autorė.

Tai reiškinys, kai partneris-agresorius keičia aukos mąstymo būdą. Auka daugiau nebeturi savo nuomonės, idėjų, savos pozicijos. Ji mato pasaulį tokiu, koks naudingas smurtininkui, kadangi suvokti tiesą darosi nesaugu. Patį žodį sudaro dvi dalys – perspective ir galūnė cide, reiškianti nužudymą, sunaikinimą.

Faktiškai perspekticidas reiškia nesugebėjimą žinoti tai, ką žinai.

Kalba eina apie realybės pakeitimą. Fontes pasidalino šio reiškinio aukų istorijomis.

Asmeninė erdvė. Vienoje iš istorijų sutuoktinis draudė žmonai turėti savo dantų šepetėlį. Jis aiškino, kad šeimoje tokie dalykai turi būti bendri. Aukai buvo uždrausta asmeninė erdvė. Netgi maudytis vonioje ji turėjo atidariusi duris.

Totalinė kontrolė. Kitoje istorijoje vyras visą dieną miegojo, o naktį dirbo. Ir reikalavo to paties iš žmonos. Jis kontroliavo, kada ji miega, ką valgo, slapstė jos vaistus. Visa tai slėgė auką ir fiziškai ir psichiškai. Galiausiai ji jau nebeprisiminė kiek jai metų, kadangi visus savo gyvenimo aspektus kontroliavo ne ji.

Sekimas. Dar viena auka tikėjo, kad vyras skaito jos mintis. Realybėje sutuoktinis pastoviai sekė ją per videokameras.

Kita nukentėjusi partnerė tvirtino, kad vyras implantavo jai mikrofoną, kad tikrintų, kuo ji visą dieną užsiima. Jis kontroliavo jos veiklą kitais metodais, tačiau ji pasitenkino paaiškinimu apie mikrofoną. Moteris supratimo neturėjo, iš kur jis viską sužino. Tie, kuriems moteris apie tai pasakojo, laikė ją išprotėjusia ir tai dar labiau izoliavo ją nuo pasaulio.

Šiuose pavyzdžiuose visos aukos – moterys, tačiau nuo perspekticido neapdrausti ir vyrai.

Perspekticidas – anaiptol ne pirmoji emocinės prievartos stadija. Jis pasireiškia po ilgalaikio psichologinio poveikio, kai auka jau izoliuota nuo visuomenės ir jos vidiniai bei išoriniai resursai išsekinti. Dėl to geriausia atpažinti potencialų smurtautoją dar prieš tai, kai santykiai su juo tapo rimtais.

.



Naujienos iš interneto

Dvi užuojautos rūšys

Užuojauta - puikus dalykas. Tačiau užuojauta gali būti dvejopa. Dviejų rūšių. Pirmas…

Trys priežastys, kodėl tinginiai pasiekia daugiau

Jie meistriškai naudoja technologijas Norint optimizuoti procesus, visai nebūtina išrasti kažką naujo,…

Apie meilę sau

Pakankamai dažnai tenka skaityti ar girdėti raginimą „pamilk save“ arba „išmok mylėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *