Nereikia skusti kaktuso

Kiekvienas iš mūsų dažnai girdi kritiką savo adresu, kritika gali būti susijusi su darbu, kokiais nors įsipareigojimai, išvaizda, gyvenimo būdu – sąrašą galima tęsti iki begalybės. Aplinkiniai, o ypač artimi giminaičiai, draugai ir kolegos ar kaimynai labai mėgsta užsiimti šiuo reikalu. Tik mes skirtingai priimame ar nepriimame tą „vertingą” kritiką, viskas priklauso nuo to, kas kritikuoja. O sudėtingiausia yra ne išklausyti kritiką ramiai, be konflikto, o neimti jos giliai į širdį. Nepulti, vos išgirdus kritišką pastabą, perdirbinėti savęs iš ramunės į rožę.

Pateiksiu pavyzdį iš vakarykščio pokalbio su klientais. Nuo mažens mama tvirtino dukrai apie tai, kad ji nemoka priimti kritikos, neklauso patarimų, piktai reaguoja ir greitai susierzina, jeigu kažkas pasako jai „ne”. Dėl to dvi artimiausios viena kitai moterys dažnai barėsi, nesutarė. Dabar mergaitė užaugo, tačiau situacija nepasikeitė, tiesiog mergaitė tapo savarankiška ir nepriklausoma, o štai neigiamos reakcijos į kritiką lygis tik išaugo.

Ir aplinkybės susiklostė taip, kad suaugusi, savarankiška mergaitė atėjo pas psichologę, kad taptų, kaip ji pati išsireiškė, „ne tokia kieta ir griežta”, t.y., kad taptų nuolaidesnė, nesusierzintų dėl kritikos ir reaguotų į ją adekvačiai. Tokių charakterio pavyzdžių ji matė pakankamai, dėl to ir nusprendė pakeisti savo, kaip jai įkalė į galvą, „blogą” charakterį.

O man iškart į galvą šovė metafora: „nereikia skusti kaktuso”. Juk iš tikrųjų, mielieji, įsivaizduokite, kuo pavirs gražus, prašmatnus, ryškiai žalias kaktusas, jeigu paimsime skustuvą ir nuskusime jį plikai.

Gausis nesąmonė, ne puikus kaktusas. Tai bus tiesiog žalias pagalys. Apgailėtinas ir niekam nereikalingas. Tai kuriems galams, sakykite man, reikia skusti tuos nuostabius, unikalius spyglius, dėl kurių kaktusas ir buvo pavadintas kaktusu? Skusti kvaila? Štai apie tai ir kalbu. Net nemėginkite nieko kardinaliai keisti savo charakteryje, stiliuje ir elgesyje – JEIGU JUMS APIE TAI PASAKĖ APLINKINIAI. Iš pradžių pažvelkite iš šalies, pagalvokite, ar tikrai vertėtų ir kodėl aš būtent taip elgiuosi, kodėl būtent taip reaguoju, nuo ko bandau apsiginti, ar įmanoma būtų elgtis kaip nors kitaip?

Svarbu nepulti kaip akis išdegus keisti savęs vien dėl to, kad kažkam iš aplinkinių tai bus labai patogu. Svarbu, išgirsti save, išanalizuoti ir priimti. Pačiupinėti tą susierzinimą, visus tuos savo spyglius. Paliesti, apžiūrėti ir priimti kaip faktą. Juk jeigu tai priimsite, tada galėsite pasakyti patys sau „taip, aš išties turiu tokių bruožų, teigiamų ir neigiamų, taip, jie egzistuoja, jie visi mano ir aš esu sudarytas būtent iš visų šitų bruožų. Aš suprantu, kad juos turiu, aš galiu juos pajausti, paliesti, o tai reiškia, kad dabar galiu juos transformuoti. Aš pajėgus tai padaryti. Net pats/pati to noriu.”

Ir kai priimsite, pajausite, kai suprasite, kas esate, nuo ko ginatės, kodėl būtent taip, o ne kitaip elgiatės, tada visai kitaip reaguosite į pastabas apie save. Be to, suteiksite žmonėms galimybę parodyti savus spyglius ar savus įvairiausių spalvų žiedus. Jumyse atsiras resursų priimti tame tarpe ir meilę. Vadinasi, tapsite stipresni ir laimingesni.

Išvada paprasta. Jeigu turite problemų su reagavimu į kritiką, įsiklausykite, užsirašykite, vizualizuokite ir transformuokite. Juk tasai, kuris save pažįsta ir priima save tokį, koks jis yra, apsiginkluoja sugebėjimu priimti bet kokią kritiką. Dabar jis gali priimti ir kitą žmogų su visais jo pasireiškimais.

Mylėkite ir vertinkite tuos savo spyglius, žiedelius, lapelius, tada ir svetimus pamilsite bei priimsite. Suteikite kitam žmogui galimybę išreikšti save. Iš esmės viskas, ką jums sako kitas žmogus, viskas, kas jam jumyse nepatinka ir netinka – viso to jis kol kas dar nepriėmė, nesuprato ir netransformavo savyje. Jam irgi norisi būti unikaliu, stipriu, nuostabiu kaktusu, balta ramune ar egzotiška rože.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Dvi užuojautos rūšys

Užuojauta - puikus dalykas. Tačiau užuojauta gali būti dvejopa. Dviejų rūšių. Pirmas…

Trys priežastys, kodėl tinginiai pasiekia daugiau

Jie meistriškai naudoja technologijas Norint optimizuoti procesus, visai nebūtina išrasti kažką naujo,…

Apie meilę sau

Pakankamai dažnai tenka skaityti ar girdėti raginimą „pamilk save“ arba „išmok mylėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *