Kaip per save keisti kitus

Mes vis skundžiamės artimaisiais, kad tie viską daro ne taip ir neteisingai. Tačiau priekaištai ir prašymai nieko nekeičia ir santykius užpildo nepasitenkinimas. Pažvelgus iš šalies, gali paaiškėti, kad ir mes patys darome tas pačias nuodėmes, dėl kurių kaltiname kitus. Rezultatai neguodžia. Ką gi daryti?

Atsikratyti nepasitenkinimo ir skandalų – tai pašalinti daugybę smulkių stresų, atsikratyti nuovargio ir depresyvių nuotaikų. Tačiau to negalima pasiekti barniais ar priekaištais. Vienintelis dalykas, kurio sulauksite, bus atsakomasis nepasitenkinimas ir protestas.

Vienintelė išeitis iš šios aklavietės – pačiam pasikeisti.

Kasdienybės aikido

Rytietiškas kovos menas aikido – tai ne šiaip būdas įveikti priešininką, tai ištisa filosofija. Esmė ganėtinai paprasta – žmogus neturi nei atakuoti, nei pasyviai gintis. Užuot tai daręs, jis prisitaiko prie priešininko ir įveikia jį. Perkėlus šią techniką į kasdieninį gyvenimą, gaunasi, kad galime lengvai išvengti skandalų bei nepasitenkinimo, šiek tiek pakeitę save.

Yra tokia teorija, skelbianti, jog žmogus kitame pirmiausiai pastebi būtent tas savybes, kiurių turi pats, ir tos savybės jį baisiai erzina. Jei kada teko sutikti į save labai panašų žmogų, turbūt pastebėjote šį reiškinį. Išeitis – užuot beprasmiškai niršus ant kitų, iš pradžių susimąstyti, ar neturite patys tokių pat trūkumų ir ydų?

Savęs stebėjimas

Žmonės su dideliu malonumu vadina kitus egoistais ir tuo pat metu užsispyrę burzgia lyg buldozeriai į priekį, visiškai neatsižvelgdami į kitų nuomones bei norus. Atrodo labai komiškai, kai susitinka du tokie visiškai kitų žmonių interesų nepaisantys buldozeriai ir ima kaltinti vienas kitą egoizmu.

Dar vienas pavyzdys: žmogus piktinasi, kad jo neišklauso, o pats tuo pat metu, kalbant kitiems, skrajoja padebesiais. Arba žmogus negaliu pakęsti, kai jam meluoja, o pats tuo pat metu periodiškai gudrauja ir nepasako visos tiesos. Tokių pavyzdžių galima pateikti labai daug.

Maloniausia šioje situacijoje štai kas: jeigu aptiksite savyje trūkumą ir pasistengsite pasikeisti, ištaisyti klaidą, pasikeis ir artimas žmogus.

Kodėl taip nutinka?

Vienareikšmiško atsakymo nėra, tačiau yra dvi prielaidos.

Visi žmonės – klaikūs komformistai. O tai reiškia, kad jie visą laiką perima iš kitų žmonių jų elgesio modelius, kalbėjimo ypatumus ir įpročius. Vaikystėje šis reiškinys ryškesnis, kadangi reikia mokytis iš aplinkinių elgesio žmonėse taisyklių. Suaugus, kitų mėgdžiojimas susilpnėja, tačiau iki galo neišnyksta. Žinomas psichologas Solomonas Ešas dar 1950 metais atliko eksperimentą, įrodęs, kaip stipriai žmonės linkę į komformizmą.

Paprasto testo metu 50% dalyvių atsakė neteisingai į daugumą klausimų vien todėl, kad likusieji dalyviai, kuriuos prieš tai atitinkamai painstruktavo, nurodydavo neteisingus atsakymus. 25% testo dalyvių neteisingai atsakė apskritai į visus klausimus, ir viskas dėl to, kad likusieji darė tą patį.

Dažnai sakoma, kad ilgą laiką kartu gyvenantys žmonės supanašėja. Taip yra iš tikrųjų, juk jie perima vienas iš kito įpročius, bruožus, charakterio savybes, daro tai dažniausiai visiškai nesąmoningai, juk niekas specialiai negalvoja: „O, kokia puiki kalbėjimo maniera, aš irgi dabar taip kalbėsiu!” Viskas gaunasi savaime.

Vadinasi, jeigu ištaisysite savyje kažkokį negatyvų aspektą, kuris erzina jus artimuose žmonėse, jie pasąmoningai tai nusikopijuos ir taip pat pasikeis į geresnę pusę.

Protas kuria pasaulį. Ne paslaptis, kad visi žmonės skirtingai regi pasaulį. Kaip matote realybę, tokia ji ir yra. Jūs perleidžiate per save objektyvią realybę ir suvirškinę rezultatą gaunate tai, ką laikote tikruoju pasauliu. Ir taip daro kiekvienas žmogus.

Tai štai, jeigu imate rūpintis kitais ir negalvojate, kokie jie visi nenaudėliai egoistai, pasaulio vaizdas šiek tiek pasikeičia ir žmonės automatiškai pradeda rūpintis tuo, kaip jūs jaučiatės ir ko jums reikėtų. Jeigu išties išmokote klausytis kito, kitas išmoksta girdėti jus.

Viskas, ką sutinkate gyvenimo kelyje – tai jūsų atspindys. Ir kuo panašesnis būsite į savo paties idealą, tuo daugiau sutiksite aplinkui žmonių, kurie taip pat bus į jį labai panašūs.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Dvi užuojautos rūšys

Užuojauta - puikus dalykas. Tačiau užuojauta gali būti dvejopa. Dviejų rūšių. Pirmas…

Trys priežastys, kodėl tinginiai pasiekia daugiau

Jie meistriškai naudoja technologijas Norint optimizuoti procesus, visai nebūtina išrasti kažką naujo,…

Apie meilę sau

Pakankamai dažnai tenka skaityti ar girdėti raginimą „pamilk save“ arba „išmok mylėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *