Kaip nesukti galvos dėl kiekvieno menkniekio

Nors visi mes pratę užsiciklinti ties viena ar kita situacija, yra žmonių, kurie tai daro pastoviai. Tai žmonės, linkę pernelyg ilgai ir detaliai apgalvoti įvairius klausimus, mintyse atkuria praeities įvykius ir pokalbius, vis iš naujo ir iš naujo persvarsto kiekvieną savo priimtą sprendimą, mąsto apie pačias įvairiausias katastrofas, kurios gali ištikti ateityje ar tiesiog dabar.

Pateikiame kelis būdus, kurie galbūt padės neužsiciklinti ties negatyviomis mintimis:

  • Atkreipkite dėmesį į tai, kokiu būdu negatyvios mintus įstringa jūsų prote;
  • Susikoncentruokite į problemos sprendimą;
  • Kritiškai pažvelkite į savo mintis;
  • Įtraukite į dienotvarkę apmąstymams skirto laiko;
  • Pasidomėkite sąmoningumo praktikomis;
  • Perjunkite kanalus.

Įkyrios negatyvios mintys – tai daugiau negu žodžiai: žmogaus sąmonę užvaldo katastrofiški vaizdiniai. Tokių žmonių smegenyse tarsi sukamas filmas apie automobilio avariją, ir filmas kartojamas iš naujo ir iš naujo, be pabaigos.

Įkyrios mintys trukdo imtis reikalingų veiksmų. Be to, jos pražūtingai veikia nuotaiką ir savijautą.

Polinkis perdėtai mąstyti turi du pagrindinius destruktyvius modelius: protinę „kramtomąją guma” ir nerimą.

„Kramtomoji guma” – nesibaigiančios mintys apie praeitį. Jas gali būti įvairios:

  • „Nereikėjo tada per susirinkimą šito sakyti. Visi tikriausiai nusprendė, kad aš idiotas”;
  • „Reikėjo likti ankstesnėje darbovietėje. Būčiau kur kas laimingesnis, nei dabar”;
  • „Tėvai neišmokė pasitikėti savimi. Nepasitikėjimas žlugdo gyvenimą”.

„Nerimas” – negatyvios, kartais tiesiog apokaliptinės mintys apie ateitį:

  • „Ryto aš susimausiu, jeigu pateiksiu šią prezentaciją. Žinau, kad pamiršiu viską, ką turiu pasakyti”;
  • „Paaukštins visu bendradarbius, išskyrus mane”;
  • „Puikiai žinau, kad man trūks pinigų, kai išeisiu į pensiją. Būsiu pernelyg senas ir ligotas, kad galėčiau papildomai dirbti, liksiu be jokių pajamų”.

Kaip ir bet kokių kitų įpročių atveju, norint pakeisti destruktyvius mąstymo modelius, tenka smarkiai padirbėti. Tačiau pastoviai praktikuojantis, galima priversti veikti smegenis kitu būdu.

Štai minėti būdai, kurie turėtų padėti neužsiciklinti ties negatyviu mąstymu:

Atkreipkite dėmesį į tai, kokiu būdu negatyvios mintus įstringa jūsų prote. Įkyrios mintys gali tapti automatišku įpročiu, kurio netgi nesuvokiame, net kai tuo užsiimame. Dėl to atkreipkite dėmesį, kaip mąstote, kada galima būtų pagaliau aptikti problemą. Kai sukate galvoje vieną ir tą patį įvykį vis iš naujo ir iš naujo, arba nervinatės dėl dalykų, kurių negalite kontroliuoti, prisipažinkite sau, kad užsiimate absoliučiai neproduktyvia veikla. Samprotauti naudinga tik tuo atveju, jei mąstymas veda į pozityvius rezultatus.

Susikoncentruokite į problemos sprendimą. Įstrigti problemoje beprasmiška, reikia ieškoti būdų jai spręsti. Jei galite bent šiek tiek kontroliuoti situaciją, pagalvokite, kokiu būdu galima būtų užkirsti problemai kelią arba pasukite smegenis, ieškodami galimų sprendimo variantų. Jei nervinatės dėl to, kad negalite kontroliuoti situacijos, pavyzdžiui, stichinės nelaimės metu, geriau pamąstykite apie strategijas kaip susidoroti su bėdų pasekmėmis. Susikoncentruokite į tuos dalykus, kuriuos kontroliuojate, tame tarpe ir į tai, kaip suvokiate situaciją ir į savo pastangas.

Kritiškai pažvelkite į savo mintis. Pakliūti į negatyvaus mąstymo spąstus labai paprasta ir lengva. Tačiau prieš pradėdami aimanuoti, kad tapsite benamiu valkata, kadangi laiku nesumokėjote už butą, pažvelkite į šitas mintis kritiškai – ar tikrai situacija tokia tragiška, ar neperdedate bėdos masto. Turėkite galvoje, kad emocijos labai trukdo pažvelgti į situaciją objektyviai. Ženkite žingsnį atgal ir panagrinėkite faktus. Kokie faktai byloja, kad tapsite benamiu? Kokie faktai byloja, kad kartą nesumokėjus už butą, jus išmes į gatvę?

Įtraukite į dienotvarkę apmąstymams skirto laiko. Kankintis nuo įkyrių minčių neproduktyvu, tačiau trumpai ir konkrečiai įvertinti situaciją – naudinga. Pagalvokite, ką galima būtų padaryti kitaip ir nuspręskite, kaip išvengti potencialių bėdų. Paskirkite 20 minučių laiko tokiems apmąstymams kiekvieną dieną. Šiuo laikotarpiu galite sau leisti pasijaudinti, „pergyvenant” nerimą keliančias mintis ir apmąstant viską, kas tuo metu šauna jums į galvą. Tačiau kai laikas baigsis, persijunkite į kitą režimą ir užsiimkite kitais reikalais. O jeigu kitu laiku vėl įsmuksite į įkyrias mintis, paprasčiausiai priminkite sau, kad teks palaukti sekančio „apmąstymų periodo”.

Pasidomėkite sąmoningumo praktikomis. Neįmanoma kuistis vakarykščiuose įvykiuose ar nerimauti dėl to, kas nutiks rytojaus dieną, jeigu gyvenate šioje dienoje, šiuo konkrečiu momentu. Sąmoningumas padės jums pajausti buvimą čia ir dabar. Kaip ir kiti įgūdžiai, sąmoningumas reikalauja praktikavimo, tačiau laikui bėgant jis smarkiai susilpnins polinkį negatyviai mąstyti ir baimintis.

Perjunkite kanalus. Paliepę sau liautis apie kažką galvoti, mes dažniausiai tik pabloginame situaciją. Kuo labiau stengiamės užkirsti kelią nepageidautinoms mintims, tuo didesnė tikimybė, kad jos šaus į galvą. Perjunkite kanalus smegenyse, užsiimdami kokia nors kita veikla. Fiziniai pratimai, pokalbis kita tema, darbas su sudėtingu projektu išblaškys įkyrias mintis. Užsiimkite kita veikla ir tai padarys galą negatyvių minčių uraganui.

Atkreipę dėmesį į tai, kaip mąstote, geriau suvoksite savo kenksmingus mąstymo įpročius. Šiek tiek praktikos – ir galėsite išmokyti protą mąstyti visiškai kitaip.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Dvi užuojautos rūšys

Užuojauta - puikus dalykas. Tačiau užuojauta gali būti dvejopa. Dviejų rūšių. Pirmas…

Trys priežastys, kodėl tinginiai pasiekia daugiau

Jie meistriškai naudoja technologijas Norint optimizuoti procesus, visai nebūtina išrasti kažką naujo,…

Apie meilę sau

Pakankamai dažnai tenka skaityti ar girdėti raginimą „pamilk save“ arba „išmok mylėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *