Kad nauji metai būtų prasmingi, išsiaiškinkite savo vertybes

Esu psichologė ir kiekvieną kartą sausio pradžioje mėgstu užduoti žmonėms tą patį klausimą: ar bent įsivaizduojate, kaip norėtumėte nugyventi šiuos naujus metus? Labai daug žmonių šiuo laikotarpiu susimąsto apie ką tik praėjusių metų rezultatus ir išsikelia tikslus sekantiems.

Tačiau didžioji naujametinių pasižadėjimų dalis taip ir neišpildomi. Vos 8% žmonių vykdo numatytus planus. Dauguma laukia greitų rezultatų, tačiau realūs pokyčiai vyksta lėtai. Pernelyg griežti ir radikalūs pasižadėjimai, pernelyg ambicingi tikslai – kelias į žlugimą ir nusivylimą. Tikriems pokyčiams reikia realistiško veiksmų plano, pagrįsto žmogaus vertybėmis.

Vertybė – tai toks dalykas, kuris suteikia gyvenimui prasmę. Kuris stumia mus į priekį, už kurį verta pakovoti. Vertybėmis gali tapti sąžiningumas, draugystė, nuotykiai, meilė, šeima. Panašiai kaip kompasas, vertybės parodo mums gyvenimo kryptį.

Vertybės ir tikslai – anaiptol ne tapatūs dalykai. Tikslai – tai kažkas, ką galima išmatuoti, pasiekti, tikslai nieko negarantuoja. Kai išsikeliame konkrečius tikslus, neturime jokių garantijų, kad juos pasieksime. Pavyzdžiui, jeigu jūsų tikslas susirasti naują darbą, sudėtingesnį ir įdomesnį už dabartinį, gali taip atsitikti, jog tinkamo varianto nerasite ištisus metus. Bet jei susikoncentruosite į savo svarbiausias vertybes (šiuo atveju vertybė – profesinis tobulėjimas), galėsite patirti pasitenkinimą netgi iš dedamų šia kryptimi pastangų.

Pradėti naujus metus galima plaukiant pasroviui, o galima regėti prieš akis kokį nors įkvepiantį sumanymą.

Kokį regite gyvenimą naujais metais? Kokia kryptimi norėtumėte judėti? Į šį klausimą atsakyti nėra paprasta, dėl to pirmiausiai išsiaiškinkite savo vertybes. Tam reikia atsakyti į šiuos klausimus:

  • Kas man iš visų svarbiausia?
  • Jei man dabar būtų 80 metų ir atsigręžčiau į praeitį – dėl ko nepadaryto apgailestaučiau?
  • Kas man suteikia pasitenkinimo ir gyvenimo pilnatvės jausmą?
  • Jei būčiau tuo, kuo noriu būti – kaip elgčiausi, ką daryčiau?
  • Ar neprieštarauja mano poelgiai ir sprendimai mano vertybėms?
  • Jei draugams tektų mane aprašyti, ką jie atsakytų į klausimą, kaip aš leidžiu savo laiką?

Kai tik išsiaiškinsime tas vertybes, kurios mums brangios, galėsime pradėti žengti nedidelius, tačiau labai svarbius žingsnelius tas vertybes įgyvendinant. Ir šiuo atveju nugyvensime naujus metus prasmingai, neprieštaraudami tiems dalykams, kurie mums išties svarbūs.

Pabandom?

Pagal

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *