Jiems visada viskas blogai

Kiekvienam teko bent kartą gyvenime sutikti žmonių, kurie koncentruojasi į nesėkmes ir išlieja negatyvo purvą aplinkiniams ant galvų. Pabendravus su tokiu žmogumi pablogėja nuotaika, pradingsta noras su juo dar kada nors bendrauti. Kiekvienam pasitaiko sudėtingų periodų gyvenime ir laikyti negatyvą viduje – irgi kenksminga. Tačiau čia kalba eina apie tuos individus, kurie pastoviai viskuo nepatenkinti, stabiliai jaučiasi nelaimingais, gyvenime jiems „viskas blogai” ir jie visada džiaugiasi galimybe pasidalinti savo nelaime. Kodėl kai kurie žmonės elgiasi kaip amžini nevykėliai? Ar verta bandyti juos suprasti ir kaip teisingai bendrauti su šiomis niūriomis asmenybėmis?

Atsikratyti negatyvo. 

„Viltį praradusio” nevykėlio tipas. Kaip dažnai sutinkate žmones, kurie ateina į draugišką susitikimą, o šis pavirsta juodžiausia diena be jokių prošvaisčių? Žmogus iš pradžių nenoromis, o paskui su vis labiau stiprėjančiomis emocijomis kalba apie tai, kad „išeities nėra”. Ir tai vyksta per visus susitikimus. Kažkuriuo momentu pradedi galvoti, kad kažkas čia ne taip. Į visus pasiūlytus išeičių variantus žmogus net neišbandęs iškart atsako „ne”. „Tu nesupranti”, „Aš kažką panašaus jau bandžiau”, „Tai nepadės” – frazės įtraukia kaip sūkurys ir tau galiausiai kyla noras bėgti iš čia kuo toliau. Neretai tokios mintys atsispindi jūsų veido išraiškoje ir pašnekovas sako: „o, kaip aš tave užkankinau, atleisk, nenorėjau” – ir čia kus užlieja dar ir kaltės jausmas dėl savo „nepadorių” minčių.

Ko jie siekia? Toks žmogus nesąmoningai pritraukia į save dėmesį ir gauna leidimą nieko nedaryti, nieko nespręsti. Visi turi smegenis ir kažkuriuo momentu žmogus pradeda suprasti, kad jis paprasčiausiai nieko nedaro su savo gyvenimu ir kad problemos sprendimas reikalauja pernelyg daug pastangų. Pabendravęs su jumis ir gavęs patvirtinimą, kad „vis dėlto blogai”, jis gali ramiai eiti namo ir be jokio sąžinės graužimo gyventi toliau pagal savo scenarijų. Lygiagrečiai toks „draugas” užpylė jus visu jame iki to laiko susikaupusiu negatyvu, pasikrovė „baterijas” ir gali visiškai pakenčiamai gyventi toliau.

Įsitvirtinimas. 

Nevykėlio tipas „Bejėgis”. Pažįstamas susitinka su jumis ir klausinėja apie gyvenimą. Kažkuriuo momentu papasakojate jam apie savo sėkmę, pasiekimą ar kažką teigiamo, pozityvaus, kas nutiko jūsų gyvenime. Ir iškart pasipila frazės: „matai, kaip tau sekasi”, „matai, kaip tau visi padeda”, „matai, kokia pas tave puiki šeima, draugai”, „sekasi tau – ir namą turi, ir mašiną, darbą…” Jūs pasijaučiate kaltas. Dėl ko? Kodėl? Per tokius pokalbius darosi baisu pasakoti apie save, pradedi nevalingai traukti iš atminties momentus, kai tau buvo blogai, kad neišsišoktum ir neskaudintum „vargšo” pašnekovo savo pasisekimais.

Ko jis siekia? Greičiausiai žmogus nesąmoningai siekia parodyti, kad jūs nenusipelnėte visų tų pergalių ir pasiekimų. Tokiu būdu jis įsitvirtina, patvirtina „globalios neteisybės šiame baisiame pasaulyje” teoriją ir atsikrato atsakomybės už savo asmeninį gyvenimą.

Bėgimas nuo atsakomybės. 

Nevykėlio tipas „Blogietis”. Tokia asmenybė pakankamai intelektuali, atvirai nevaizduoja aukos ir netgi gali užpykti, jeigu kažkas ją tokia pavadins. Pokalbio metu šis žmogus į bet kokią pastabą ar į prašymą dažnai reaguoja fraze „su manimi tau nieko nesigaus, aš blogas ir sugadintas”, „aš gi blogas, ko tu iš manęs nori?”, „na va, dabar tu užpykai, aš gi tau sakiau”, „man geriau būti vienam, niekas negalės pamilti tokio, kaip aš”, „aš nenormalus” ir t.t. Ir jūs tuojau pat puolate įtikinėti: „ne, ne, tu save neteisingai vertini, nepakankamai save myli, tavo ankstesnis partneris buvo paprasčiausias kvailys, aš tave suprantu”…

Ko jis siekia? Šis žmogus dažniausiai vaizduoja save aplinkybių, blogų tėvų auka. Jis atvirai kaulija, kad jo pagailėtų, ir tuo pat metu agresyviai reaguoja į atvirą užuojautą ir vis dėlto nesiliauja kartoti, kad jis „blogas”. Tokiu būdu gauna patvirtinimą, kad yra unikalus, ypatingas ir vėlgi atsikrato visos atsakomybės. Juk jis iškart pasakė, kad blogas! Ko iš jo norėti? Patys kalti. Patys su juo prasidėjote. Jus įspėjo. Ir kažkuria prasme šis žmogus teisus, juk tikrai įspėjo.

Kaip teisingai elgtis su „amžinais nevykėliais?

Pagal šia teoriją bendravimas vyksta pasiskirstant vaidmenis: gelbėtojas – persekiotojas – auka. Jeigu bendraujate su „auka”, reiškia, imatės „gelbėtojo” vaidmens, o visuomenė, gyvenimas, aplinkybės tampa „persekiotoju”, „skriaudėju”.

Kai išsiaiškintume situaciją, svarbu pripažinti savo vaidmenį ir turėti noro pasitraukti iš šio žaidimo. Aprašyto trikampio modelis pavojingas tuo, kad gelbėtojas labai dažnai tampa persekiotoju, auka – gelbėtoju, persekiotojas – auka ir t.t. Jeigu prieš jus stovi žmogus-auka, tai kažkur kitur, su kitu žmogumi, jis gali būti persekiotojas, kažkur – gelbėtojas ir jis turi visus reikalingus resursus problemai spręsti. Jūsų „gelbėtojiška” pozicija dažniausiai paverčia jus pačius to žmogaus auka, kadangi dėl jo manipuliacijų prarandate pasitikėjimą savimi, energiją, pagarbą ir savigarbą.

Jeigu tvirtai nusprendėte liautis žaisti šitą žaidimą, atsakykite sau į kelis klausimus:

  • Kam man reikalingas šis žmogus?
  • Ką gaunu iš bendravimo su juo?
  • Kaip norėtųsi su juo bendrauti?
  • Ar įmanoma bendrauti kitokiu būdu?
  • Ar esu pasirengęs švaistyti jėgas to žmogaus problemų sprendimui? Kam man reikia klausytis jo istorijų?

Svarbiausia tokiame bendravime – sąžiningumas su pačiu savimi. Tik prisipažinę, kad paslapčia ar atvirai norisi būti „gelbėtoju”, galėsime atsikratyti šio vaidmens ir išsilaisvinti iš šio scenarijaus.

Ar būtina nutraukti santykius su tokiu žmogumi?

O jeigu tai giminaitis ar kitas artimas žmogus? Tada svarbu suprasti, kad jūs nesate atsakingas už kito žmogaus gyvenimą, jeigu tai ne jaunesnis kaip 18 metų vaikas. Kiekvienas žmogus turi savo gyvenimo uždavinius ir jūs neturite teisės jų spręsti vietoje to žmogaus, netgi jei jums atrodo, kad žinote geresnį sprendimą.

Jeigu bendravimo atsisakyti negalima, uždavinėkite žmogui tiesius klausimus: „Kuo konkrečiai galiu tau padėti? Ką tu pats pasirengęs padaryti?”

Atminkite, kad gyvenimas – tai jūsų pasirinkimas ir tik mes patys esame už jį atsakingi.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Dvi užuojautos rūšys

Užuojauta - puikus dalykas. Tačiau užuojauta gali būti dvejopa. Dviejų rūšių. Pirmas…

Trys priežastys, kodėl tinginiai pasiekia daugiau

Jie meistriškai naudoja technologijas Norint optimizuoti procesus, visai nebūtina išrasti kažką naujo,…

Apie meilę sau

Pakankamai dažnai tenka skaityti ar girdėti raginimą „pamilk save“ arba „išmok mylėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *