Iš kur atsiranda girtuokliai

Pagrindine alkoholiko nuostata dažniausiai būna: „Negalvok!” Išplėstinis nuostatos variantas gali skambėti kaip: „Nesinaudok savo logika!”

Pavyzdys.

Vaikystėje berniukas dažnai girdėjo, kaip mama keiksnoja tėvą už jo tingėjimą ir neatsakingumą. Tuo pat metu jis pastoviai matė, kad ir mama ne darbštuolė, ir neretai visiškai neatsakinga buityje. Galvoje nuolat kirbėjo mintis apie motinos pretenzijų tėvo adresu absurdiškumą. Kai jis buvo dar visai mažas, paklausė mamos, kodėl ji pyksta ant tėčio ir vadina jį tinginiu ir neatsakingu už tai, kad nenušienavo žolės kieme, kai tuo tarpu virtuvėje pilna neplautų indų, o grindys namuose amžinai neplautos. Ir susilaukė aršios mamos reakcijos: „Dar kartą išdrįsi su manimi taip įžūliai kalbėti – gausi į kailį!”

Štai tokiu vaikui baisiu grasinimu susidoroti fiziškai, mama uždraudė jam naudotis savo proto dalimi, atsakinga už logiką. Ir kad nusipelnytų artumo, rūpestingumo ir saugaus egzistavimo garantijos iš motinos pusės, vaikas nustojo galvoti apie kai kuriuos konkrečius dalykus. Šita nuostata iš pasąmonės atkeliavo į sąmonę ir pavirto elgesio modeliu, kuris, laikui bėgant, pasipildė dar keliais lozungais: „Geriau vieną kartą pamatyti, nei šimtą kartų išgirsti” ir „Netempk gumos, eik ir daryk”. O tai vėlgi nuostata kuo mažiau galvoti.

Augdamas, berniukas labai žiauriai slopino savyje bet kokias tokio pobūdžio mintis. O tapęs suaugusiu vyru, pastebėjo, kad jam kur kas lengviau susitvarkyti su sunkiomis situacijomis ir nemaloniomis mintimis, pasitelkus alkoholį. Tokiu būdu, išgėrinėdamas jis ir toliau realizavo nuostatą: „Negalvok!” Kiekvieną kartą sunkioje situacijoje jis buvo linkęs išgerti, užuot apgalvojęs susidariusią situaciją, kuri išmušė jį iš vėžių.

Darbe jam pakako sunkių momentų, su kuriais galėjo susidoroti, jei būtų panaudojęs savo logišką suaugusio žmogaus proto dalį, tačiau pasirinko kentėti nuo problemų darbo laiku, ignoruojant jų sprendimus. Nekantriai laukdamas darbo dienos pabaigos, kad bėgtų namo ar į vietinį bariuką, kur galės išgerti ir nustumti į šalį visas mintis ir visus nerimus sulig kiekviena nauja taurele.

Vidinės nuostatos „negalvok!” šaltinis – pasąmonėje užsislėpusi nuostata „Su manimi kažkas negerai”. O kadangi jausti, jog su tavimi kažkas negerai labai sunku ir baisu, kad nesikankintum, žymiai paprasčiau jį ignoruoti, paslėpti sudėtingą situaciją nuo savęs paties. Alkoholis puikiai tinka spręsti vidiniams konfliktams, sumenkindamas kasdieninių problemų svarbą ir reikšmingumą. Kaip nebūtų gaila, nemalonumų alkoholis nepanaikina, dėl to šiuo keliu pasukusio žmogaus laukia problemos tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime.

Paprastai nuostata „Negalvok!” žengia drauge su nuostatomis „Nežiūrėk į mane”, „Nekalbėk apie mane” ir, galiausiai, „Nekalbėk apie save”.

Alkoholikams sunku kalbėti apie save, ypač kompanijoje, dėl to jiems reikalingas palaikymas, saugi aplinka, kuria jie galėtų pasitikėti ir kurioje galima būtų pakalbėti.

Taip pat dažna situacija, kai alkoholikas bijo „prasiplepėti”, kad neužsitrauktų bėdos, o taip pat nutyli svarbias situacijas. Toks elgesys irgi rodo negatyvų požiūrį į mąstymą.

Nežiūrint į tai, kad alkoholikui atsiriša liežuvis ir jis tampa pakankamai plepus, kai išgeria, įsiklausius į jo kalbų prasmę ir nuoseklumą, galima pastebėti, kad visos kalbos sukasi ratu. Tokio pobūdžio bendravimo lengvumas ir tempas susijęs su užgniaužtų jausmų bei emocijų išsilaisvinimu, o ne su sugebėjimu adekvačiai ir sistemingai mąstyti ir kalbėti apie save.

Tokiu būdu gaunasi, kad griežtos ir netgi žiaurios tėvų nuostatos įsiviešpatavo suaugusiame žmoguje iki tokio laipsnio, kad jis bijo mąstyti netgi tam, kad išsaugotų susiklosčiusią, ir taip jau nelinksmą situaciją. Ir situacija nepasikeis, kartosis naujose darbovietėse, kol žmogus nesuras visų tų jame slypinčių nuostatų bei draudimų, ir jų neįveiks.

Rekomenduočiau išsiaiškinti ir kovoti su vidinėmis baimėmis ir žiauriomis nuostatomis psichologo kabinete. Psichologas pajėgus palaikyti, teisingai interpretuoti ir padėti surasti bei atskleisti savyje anksčiau taip sunkiai pasiekiamus prisiminimus, kurie atvedė į sudėtingas situacijas ir pasekmes. Specialistas padės visa tai pergyventi ir pakeisti gyvenimą.

.



Naujienos iš interneto

Dvi užuojautos rūšys

Užuojauta - puikus dalykas. Tačiau užuojauta gali būti dvejopa. Dviejų rūšių. Pirmas…

Trys priežastys, kodėl tinginiai pasiekia daugiau

Jie meistriškai naudoja technologijas Norint optimizuoti procesus, visai nebūtina išrasti kažką naujo,…

Apie meilę sau

Pakankamai dažnai tenka skaityti ar girdėti raginimą „pamilk save“ arba „išmok mylėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *