Domino efektas. Kaip atsikratę vieno įpročio, galime pakeisti visą gyvenimą

Žmogaus elgesio įpročiai dažniausiai susiję tarpusavyje. Pavyzdžiui, panagrinėkime moters, vardu Dženifer, atvejį. Per du su puse dešimtmečio nuo suaugusio gyvenimo pradžios ji nė karto nepasiklojo lovos. Įprato, kad už ją tai daro mama.

Kažkuriuo momentu ji nusprendė duoti sau paskutinį šansą pasitaisyti ir keturias dienas iš eilės pati klojosi lovą. Lyg ir banalokas žygdarbis, tačiau ketvirtąjį rytą, atlikdama sau pačiai išsikeltą užduotį, ji papildomai susitvarkė kojines, paskui sudėliojo į lentynas po miegamąjį išmėtytus drabužius. Paskui atsidūrė virtuvėje, kur sukrovė visus indus iš kriauklės į indaplovę. Paskui užsėmė spintos tvarkymu, o baigėsi viskas tuo, kad pasistatė dekoratyvinę kiaulytę sau ant stalo kaip papuošalą.

Vėliau ji paaiškino savo veiksmus: „Mano kasdieninis įprotis pasikloti lovą aktyvavo ištisą smulkių buitinių užduočių seką. Pasijutau rimtai laiminga. Viskas prasidėjo nuo pasiklotos lovos, pratęsiau vonioje ir užbaigiau spintoje. O kiaulytė tapo vyšnaite ant torto, baigiamuoju akcentu. Pasijutau moterimi, kuri per stebuklą ištraukė save iš energiją iščiulpiančio buitinio chaoso Bermudų trikampio”. Dženifer savo kailiu pajuto domino efekto veikimą.

Domino efektas

Domino efektas skelbia, kad pakeitus vieną įprotį, aktyvuojasi grandininė reakcija, kurios dėka prasideda poslinkiai kitose sferose.

Pavyzdžiui 2012 metais atliktų tyrimų rezultatai parodė, jog tuomet, kai žmonės sutrumpina priešais televizorių praleistą laiką, jie tuo pačiu suvartoja mažiau kenksmingų produktų, turinčių daug riebalų ir cukraus. Vienas sveikas įprotis aktyvavo kitą, vienas domino kauliukas numušė sekantį ir procesas pajudėjo.

Jūs galite susikurti panašius modelius ir savo gyvenime.

Galite išsiaiškinti, kad įprotis dažnai tikrinti telefoną veda į įprotį landžioti po socialinius tinklus, kas veda į įprotį bukai sekti naujienų srautą, kas baigiasi pusvalandžiu neplanuotos prokrastinacijos.

Kaip teigia Stenfordo universiteto profesorius Džėjus Fogas: „Jūs niekada negalėsite pakeisti tik vieno elgesio elemento. Mūsų įpročiai glaudžiai vienas su kitu susiję, dėl to pakeitus vieną įprotį, prasideda pokyčiai kituose ir, kaip pasekmė, prasideda bendri didelio masto poslinkiai”.

Domino efekto esmė

Kiek suprantu, šis efektas suveikia dėl dviejų priežasčių.

Pirma. Dauguma įpročių, iš kurių sudarytas mūsų kasdieninis gyvenimas, susiję vienas su kitu. Tarp įpročių ir elgesio egzistuoja stiprus tarpusavio ryšys. Įpročių ir elgesio modelių giminingumas yra ta priežastis, dėl kurios jūsų sprendimai vienoje gyvenimo sferoje gali duoti netikėtų rezultatų kitose srityse, nepriklausomai nuo to, ką planavote.

Antra. Domino efektas pagrįstas vienu iš bazinių žmogaus elgesio principu: įpratimu ir veiksmų nuoseklumu. Pagrindinė šio principo idėja yra ta, kad jeigu žmonės laikosi kažkokios idėjos ar kokio nors tikslo, jie gyvena vertesnį gyvenimą.

Grįžtant prie pradžioje pateiktos istorijos, verta paminėti, kad kai tik Jennifer Lee Dukes pradėjo kiekvieną dieną klotis lovą, jos viduje ėmė formuotis idėja „aš esu tas žmogus, kuris palaiko namuose švarą ir tvarką”. Po kelių dienų ji pradėjo tobulinti ir plėsti šį vaizdinį į kitas buities sferas.

Domino efektas ne tik sukuria ištisas naujų elgesio modelių kaskadas, bet ir keičia asmenines pažiūras bei įsitikinimus. Nukritus kiekvienam atskiram domino kauliukui, mes pradedame tikėti naujais dalykais ir formuojame asmenybę, remdamiesi jau naujais įpročiais.

Domino efekto taisyklės

Domino efektas – ne šiaip su jumis vykstantis reiškinys. Jis gali staigiai ir stipriai aktyvuoti su kūryba susijusius įpročius. Esate visiškai pajėgus aktyvuoti gerų įpročių grandininę reakciją, kurdami naujus elgesio modelius, o tai veda į visą eilę pozityvių (ar negatyvių) pokyčių gyvenime.

Štai trys šio efekto taisyklės:

Pradėsime nuo to, kad jūs esate vienintelis žmogus, suinteresuotas pasiekti savo išsikeltus tikslus. Pradėkite nuo nedidelių pakeitimų savo elgesyje ir pastoviai keiskite save mažais žingsneliais. Tai leis ne tik pajausti pagaliau pasitenkinimą gyvenimu, bet ir atvers akis į tą žmogaus tipą, kokiu norėtumėte tapti. Nesvarbu kelintas iš eilės domino kauliukas nukrinta, svarbu kad jie jau krinta.

Išlaikykite tempą ir pereikite prie sekančio uždavinio, kad liktumėte motyvuotas. Tegu pirmasis impulsas neša jus tiesiai į sekančią elgesio permainą. Sulig kiekvienu pakartojimu, vis labiau priartėjate prie savo naujos asmenybės.

Jeigu abejojate, suskaldykite viską į smulkesnius gabalėlius. Kad suformuotumėte naują įprotį, stenkitės sustatyti savo domino kauliukus maksimaliai arti vienas kito. Domino efektas – tai progresas, pažanga, o ne konkretus rezultatas. Tiesiog išlaikykite tempą. Tegu procesas vyksta sava eiga, tegu vienas kauliukas automatiškai numuša kitą.

Kai vienas įprotis neatveda į eilinį elgesio pasikeitimą, taip nutinka dažniausiai dėl to, kad nesilaikote šių trijų taisyklių. Yra daug įvairių būdų priversti kauliukus kristi. Susikoncentruokite į vieną įprotį, kuris sukelia jums daugiausia nepatogumų ir tegu kauliukų kaskados nuvilnija per visą jūsų gyvenimą.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Dvi užuojautos rūšys

Užuojauta - puikus dalykas. Tačiau užuojauta gali būti dvejopa. Dviejų rūšių. Pirmas…

Trys priežastys, kodėl tinginiai pasiekia daugiau

Jie meistriškai naudoja technologijas Norint optimizuoti procesus, visai nebūtina išrasti kažką naujo,…

Apie meilę sau

Pakankamai dažnai tenka skaityti ar girdėti raginimą „pamilk save“ arba „išmok mylėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *