Dalinamas gėris auga

Ar matėte amerikiečių filmą “Sumokėk kitam” (“Pay it Forward”)? Siužetas jo toks: mokytojas duoda vaikams užduotį – sugalvoti, kaip padaryti pasaulį geresnį. Vaikai sugalvoja daug būdų, tačiau realiausia – dvylikamečio Trevoro “gerumo dauginimo lentelė”. Jis pasiūlė padėti trims nepažįstamiems žmonėms, o mainais jų paprašyti, kad kiekvienas iš jų taip pat padarytų ką nors gero kitiems trims žmonėms.

Išėjo tikra gerumo piramidė: iš vieno gero darbo išauga trys, iš trijų – jau devyni, iš devynių – dvidešimt septyni ir t. t. Įdomu tai, kad filmo siužetas ir pati gerumo dauginimo idėja įkvėpė daugybę žmonių visame pasaulyje, ir jie pradėjo daryti gerus darbus savo gyvenime. Svarbiausia – tai daroma nuoširdžiai ir be asmeninės naudos lūkesčių.

Įvairiose šalyse yra judėjimai tokiu pačiu pavadinimu – “Pay it Forward”, o atliekami geri darbai įvairiausi: ir pagalba tiems, kam jos reikia, ir netikėti geri smulkūs bei didesni darbai, tačiau sąlyga išlieka viena: už gerą darbą reikia atlikti tris gerus darbus kitiems žmonėms. Daugumai žmonių tai gali pasirodyti labai neįprasta – pavyzdžiui, kai už atrastą piniginę paprašoma ne atlygio, o padaryti gerus darbus kitiems.

Galbūt kam nors ši idėja atrodo naivi ir neveiksminga, galbūt kas nors padaro tik vieną kitą gerą darbą ir sustoja, tačiau abejingo ji nepalieka nei vieno. Tiek jaudinantis filmo siužetas, tiek pati idėja primena: gėrio, pagalbos, vienybės ir bendradarbiavimo dvasia yra mums visiems gyvybiškai reikalinga, ir mes visi tai intuityviai jaučiame.

Kodėl plinta tokie gerumo judėjimai? Psichologų teigimu, tai – mūsų laikmečio ženklas. Šiuolaikiniame pasaulyje gėrio ir savitarpio pagalbos principai nepopuliarūs, nes skatinama konkurencija ir varžymasis. Kai visuomenėje nepropaguojamas žmogiškumas, jo tiesiog nelieka. Tačiau gerumas (viena iš dorybių) “įdėtas” kiekvienam iš mūsų, todėl žmonės turi poreikį gyventi humanizmo principais – štai dėl to patys ir organizuoja tokią veiklą.

Taigi, net jei atrodo, kad šiandien pasaulis žiaurus ir šaltas, o žmonės abejingi, mes visuomet galime pradėti skleisti gėrį. Tai stebuklinga jėga, kuri išlaisvina nuo negatyvumo. Tik blogos mintys ir blogi darbai užgožia gėrį, o nuo jų šiurkštėja ir žmogaus širdis. Yra net įvardinimai: “akmeninė širdis”, “ledinė širdis”.

Žmogus su tokia širdimi yra šaltas ir abejingas, o jei ir turi jausmų, tai jie negilūs, paviršutiniški. Prisimenate pasaką apie Kajų su ledine širdimi? Ją sušildė nuoširdi Gerdos meilė ir gerumas. Tik darydami gerus darbus mes galime išvalyti savo sąmonę nuo pikto ir tikėtis pakeisti pasaulį į gerąją pusę. Kito kelio tiesiog nėra: gėris auga tik darant konkrečius darbus, kaip, beje, ir blogis.

Todėl indų Vedose sakoma: “Daryti gerus darbus yra kiekvieno pareiga” – jau nuo seno buvo žinomas būdas gyventi harmonijoje. Net paprastas žodžių “gerumas” ar “meilė” kartojimas padaro mus geresniais ir vysto protą pozityvumo linkme. O jeigu dar linkime kitiems gero, džiaugiamės kitų laime ir savo padarytais gerais darbais…

Kai kantriai padedame tiems, kam gal ir sunku padėti, kai užjaučiame sunkią akimirką, kai esame geri: draugiški, rūpestingi, supratingi – mes įkvepiame geriems darbams ir kitus. Taip mes sėjame gerumo sėklas, kurios vieną dieną tikrai išaugs ir sužydės gražiausiais žiedais. Niekas kitas to už mus nepadarys, kiekvienas tai turi pradėti daryti pats – tuomet dalinamas gėris augs.

Viltė

ruvi.lt



Naujienos iš interneto

Dvi užuojautos rūšys

Užuojauta - puikus dalykas. Tačiau užuojauta gali būti dvejopa. Dviejų rūšių. Pirmas…

Trys priežastys, kodėl tinginiai pasiekia daugiau

Jie meistriškai naudoja technologijas Norint optimizuoti procesus, visai nebūtina išrasti kažką naujo,…

Apie meilę sau

Pakankamai dažnai tenka skaityti ar girdėti raginimą „pamilk save“ arba „išmok mylėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *