Bendravimas su manipuliatoriais

Manipuliatoriai labai mikliai įteigia mums kaltės jausmą, šantažuoja, grasina, pataikauja. Mes pildome visus jų įgeidžius ar įsakymus nuskriausdami patys save, tarytum būtume visiškai praradę valią. Tokie žaidimai neretai nuodija gyvenimą metų metus. Įsiminkite kelias saugumo technikos taisykles, kurias sukūrė komunikacijų strategijų specialistai.

Visada prisiminkite savo pagrindines teises

  • Jūs turite teisę reikšti savo jausmus, nuomones ir pageidavimus;
  • Jūs turite teisę susidėlioti savus prioritetus;
  • Jūs turite teisę pasakyti „ne” ir nejausti dėl to kaltės;
  • Jūs turite teisę gauti tai, už ką užmokėjote;
  • Jūs turite teisę reikšti savo pažiūras, net jeigu jos skiriasi nuo kitų žmonių pažiūrų;
  • Jūs turite teisę gintis nuo fizinių, moralinių ir emocinių grėsmių;
  • Jūs turite teisę tvarkytis gyvenimą taip, kaip jums pačiam geriau.

Visa tai – jūsų asmeninės erdvės ribos. Manipuliatoriai, grubiai šias ribas pažeidinėdami, visų išvardintų teisių, savaime aišku, nepripažįsta. Tačiau tik mes patys ir niekas kitas, esame atsakingi už savo gyvenimą.

Laikykitės distancijos

Bendraudamas, manipuliatorius pastoviai kaitalioja kaukes. Su vienu žmogumi jis pabrėžtinai mandagus, su kitais – iššaukiančiai grubus. Vienoje situacijoje – dedasi bejėge auka, kitoje – nepaprastai agresyvus. Jeigu pastebėjote, kad kažkam būdingi tokie kraštutinumai, laikykitės nuo to žmogaus saugiu atstumu ir stenkitės be didelio reikalo nekontaktuoti. Tokio elgesio priežastys dažniausiai labai sudėtingos ir slypi labai giliai, dar vaikystėje įgytoje patirtyje. Ištaisyti, perauklėti ar išgelbėti manipuliatorių – ne jūsų uždavinys.

Nepriimkite jo žodžių asmeniškai

Manipuliatoriaus uždavinys – sužaisti jūsų silpnybėmis. Nieko nuostabaus, kad greta jo pradedate jaustis nepilnavertišku ir netgi imsite pats save kaltinti dėl to, kad neatitinkate to žmogaus reikalavimų. Atsekite šiuos jausmus nuo pradžių ir prisiminkite, kad problema slypi ne jumyse. Jumis manipuliuoja, kad priverstų jaustis nepakankamai geru, vadinasi, pasirengusiu paklusti svetimai valiai, atsisakyti savo teisių. Apmąstykite savo santykius su manipuliatoriumi, atsakę sau į šiuos klausimus:

  • Ar rodo jis man nuoširdžią pagarbą?
  • Kiek pagrįsti jo lūkesčiai ir reikalavimai?
  • Kiek subalansuoti jūsų santykiai. O gal tik vienas iš jūsų dėl jų stengiasi, o antras iš to gauna naudą?
  • Ar trukdo šie santykiai jums sutarti su pačiu savimi?

Atsakymai padės suprasti, kur slypi problema – jumyse ar kitame žmoguje

Patikrinkite, užduodami klausimus

Manipuliatoriai visada kamuoja jus prašymais ar reikalavimais, versdami pamiršti pačius save ir tenkinti manipuliatoriaus poreikius. Išgirdę jums adresuotą eilinį nepagrįstą reikalavimą, perkelkite dėmesio centrą nuo savo asmenybės į manipuliatorių. Užduokite jam kelis klausimus patikrinimui, ir paaiškės, ar turi jis bent lašelį savikritikos:

  • Manai, kad tai protingas prašymas/reikalavimas?
  • Tavo manymu, tai sąžininga mano atžvilgiu?
  • Čia tavo klausimas ar tvirtinimas?
  • O ką aš iš to gausiu?
  • Tu rimtai manai, kad aš… (performuluokite jo prašymą/reikalavimą)?

Užduodami šiuos klausimus, jūs tarsi pastatote priešais manipuliatorių veidrodį ir jis pamatys tikrąją savo prašymo ar reikalavimo prasmę. Greičiausiai jis atsitrauks ir atšauks reikalavimus. Tačiau pasitaiko ir visiškai beviltiškų egzempliorių, kurie ir toliau atakuos. Šiuo atveju pasinaudokite toliau pateikiamais patarimais.

Neskubėkite!

Dar vienas mėgstamas manipuliatorių metodas – siekti kuo greitesnio atsakymo ar veiksmo. Kai trūksta laiko ir reikia skubėti, jiems lengviau jus valdyti ir siekti savo tikslų. Jeigu jaučiate, kad jis daro jums spaudimą ir skubina, panaudokite laiko faktorių savais interesais, nusistatykite distanciją tarp jo ir savęs. Šitaip išsaugosite situacijos kontrolę, pakaks viso labo pasakyti: „Aš pagalvosiu apie tai” Labai veiksmingi žodžiai. Padarykite pauzę, kad įvertintumėte visus pliusus ir minusus ir pasverkite: norite toliau apie tai kalbėti, ar geriau pasakyti „ne”.

Išmokite pasakyti „Ne”

Tai apskritai labai svarbus įgūdis bendraujant. Aiškiai suformuluotas atsisakymas leidžia tvirtai ginti savo poziciją, tuo pat metu išsaugant normalius santykius. Atminkite, kad turite pilną teisę susidėlioti savus prioritetus, teisę sakyti „ne”, nejausdami jokio kaltės jausmo ir turite teisę pasirinkti savo paties kelią į laimę.

Papasakokite jam apie pasekmes

Atsakydami į grubų įsibrovimą į jūsų asmeninę erdvę ir nenorą paisyti jūsų pasakyto „ne”, papasakokite manipuliatoriui apie jo elgesio pasekmes. Sugebėjimas prognozuoti ir įtikinamai formuluoti galimas pasekmes – viena stipriausiai veikiančių priemonių, leidžiančių išmušti manipuliatorių iš žaidimo. Tai įstumia jį į aklavietę ir verčia pagarbiau žvelgti į jus.

Duokite atkirtį

Kartais manipuliatorius griebiasi tiesioginių patyčių, bandydamas įbauginti auką ar jai pakenkti. Svarbiausia, ką tokiu atveju reikia prisiminti – šie žmonės kabinėjasi prie tų, kuriuos laiko silpnais. Kol esate pasyvus ir nuolaidus – esate potenciali auka. Daugelis manipuliatorių širdyje yra ganėtinai bailūs. Vos tik nusižiūrėta auka parodo tvirtumą ir ima ginti savo teises, manipuliatorius dažniausiai atsikabina. Šita taisyklė veikia bet kokioje bendrijoje: mokykloje, šeimoje, darbe.

Kaip rodo įvairūs tyrimai, dauguma skriaudikų patys yra prievartos ir smurto aukos. Šita aplinkybė, savaime aišku, nė kiek nepateisina jų elgesio, tačiau ją svarbu turėti galvoje, kad galėtume šaltakraujiškai žvelgti į jų atakas.

.



Naujienos iš interneto

Dvi užuojautos rūšys

Užuojauta - puikus dalykas. Tačiau užuojauta gali būti dvejopa. Dviejų rūšių. Pirmas…

Trys priežastys, kodėl tinginiai pasiekia daugiau

Jie meistriškai naudoja technologijas Norint optimizuoti procesus, visai nebūtina išrasti kažką naujo,…

Apie meilę sau

Pakankamai dažnai tenka skaityti ar girdėti raginimą „pamilk save“ arba „išmok mylėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *