Atpirkimo ožys. Kas juo tampa ir kodėl

Bet kokioje bendrijoje esama žmonių, kurie atsiduria hierarchijos viršuje. Juos gerbia, jie įtakingi, turi autoritetą. Taip pat yra ypatinga kategorija žmonių, kuriuos sąlyginai galima pavadinti „atpirkimo ožiais“. Ir tiems, kurie dėl pačių įvairiausių priežasčių patenka į šią nišą, išsikapstyti iš jos būna ne taip jau paprasta.

Kodėl tokiu tampama? Bet kuriam kolektyvui reikalingi nariai, kuriems galima būtų suversti visas negatyvias emocijas, o kartais ir padaryti kaltais dėl viso kolektyvo problemų. Ypač ryškiai tai pasireiškia nedarniuose, konfliktiškuose kolektyvuose, neretai – šeimose. Tinkama kandidatūra netyčia patenka į konkrečias situacijas, o visi kiti kolektyvo nariai, net nesusitarę, elgiasi atitinkamai – suverčia kaltę būtent šiam žmogui ir ima žvelgti į jį iš aukšto. Pažįstama situacija? Esmė čia ta, kad šis žmogus panaudojamas kaip žaibolaidis negatyvioms emocijoms sugerti, jis atlieka ganėtinai svarbų kolektyvui vaidmenį. Žmonės, deja, nėra tobuli ir kartais jiems reikia permesti dalį atsakomybės kitam žmogui arba pasiteisinti susiklosčiusiomis aplinkybėmis. Ir čia kaip tik pasipainioja žmogelis, kurį bendrija paverčia atpirkimo ožiu.

Tačiau anaiptol ne kiekvienam žmogui galima primesti tokį vaidmenį. Vaidmuo prilimpa, neretai – labai ilgam laikui, tačiau kartais potencialus atpirkimo ožys padaro kažką tokio, kas išstumia jį iš kandidatų rato, nežiūrint į visas kolektyvo pastangas.

Išsiaiškinkime, kokios žmogaus savybės leidžia patekti jam į kandidatus, o kokios neleidžia.

SAVĘS NEVERTINIMAS

Viena svarbiausių savybių, kurias galima pastebėti atpirkimo ožių charakteryje, yra savęs nuvertinimas. Jie jau patys yra pasirengę, kad aplinkiniai jų negerbtų, kadangi jaučiasi nepilnaverčiais. Priežastimi gali tapti nepalanki situacija šeimoje ar traumuojantys pergyvenimai bendraamžių kolektyvuose.

UŽSLĖPTOS AMBICIJOS

Bet kuris atpirkimo ožys, be to, kad save nuvertina, labai stipriai trokšta aukšto statuso kolektyve, jam norisi jausti pranašumą kitų atžvilgiu. Šis troškimas susiformuoja kaip atsvara realiai jo padėčiai žmonių bendrijoje – atstumto, nepriimto į žmogaus vaidmeniui. Kitaip sakant, svarbiausiu poreikiu tampa ne tiek noras užimti aukštą vietą hierarchijoje, kiek siekis perspjauti kitus.

O toliau prasideda įdomiausia. Kaip aplinkiniai žvelgia į žmones, kurie, iš vienos pusės, savęs nevertina, o iš kitos – nori jaustis pranašesniais už aplinkinius? Toks žmogus negerbiamas, kyla noras „pastatyti jį į vietą“, kuo kolektyvas su didžiausiu malonumu tučtuojau ir užsiima, tenkindamas jau savus poreikius.

NEPAGARBA KITIEMS ŽMONĖMS

Atpirkimo ožys piktas ant viso pasaulio ir ant visų aplinkinių, nejaučia niekam pagarbos ir, juo labiau, meilės. Tai dar viena charakteristika žmonių, patenkančių į šitą nišą. Jie nesėkmingai stengiasi išspręsti vidinį konfliktą, svajodami kada nors ateityje žvelgti į aplinkinius taip, kaip dabar aplinkiniai žvelgia į jį.

.



Naujienos iš interneto

Dvi užuojautos rūšys

Užuojauta - puikus dalykas. Tačiau užuojauta gali būti dvejopa. Dviejų rūšių. Pirmas…

Trys priežastys, kodėl tinginiai pasiekia daugiau

Jie meistriškai naudoja technologijas Norint optimizuoti procesus, visai nebūtina išrasti kažką naujo,…

Apie meilę sau

Pakankamai dažnai tenka skaityti ar girdėti raginimą „pamilk save“ arba „išmok mylėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *