Aš negaliu…

„Negaliu“ – tokią frazę galima išgirsti iš žmogaus, kuris negali (nenori) ko nors keisti savo gyvenime: „negali“ prašyti pakelti atlyginimo, „negali“ pradėti ryte bėgioti, „negali“ atmesti draugo prašymo ir pan. Kai sakome patys sau, kad kažko negalime, mes tarsi susiformuojame sau nuostatą, kad tai ne mūsų jėgoms, ne mūsų galimybėms.

Galėti – tai sugebėti kažką daryti. Ar galiu atsikelti 5 valandą ryto ir eiti pabėgioti? Taip, tam reikia nusistatyti žadintuvą, išsiropšti iš lovos, apsirengti ir pagaliau eiti pabėgioti. Ar galiu paprašyti padidinti atlyginimą? Taip, dėl to man reikia pasikalbėti su viršininku, aptarti atlyginimo sąlygas. Ar galiu nusipirkti butą? Taip, jei esu įgalus, man daugiau kaip 18 metų ir turiu atitinkamą pinigų sumą, o jeigu ne, tai ką man tokio padarius, kad uždirbčiau pakankamai pinigų? Ar galiu atsisakyti saldumynų? Taip, tam turiu sumažinti jų vartojimą, o paskui visiškai nustoti vartoti cukrų, šokoladą, miltus ir kt.

Kiekviename iš aukščiau pateiktų pavyzdžių žmogus gali (jis turi visus tam reikalingus fizinius duomenis) atlikti vieną ar kitą veiksmą, tačiau klausimas čia yra visai kitas – ar jis to nori?

Norėti – turėti noro ką nors padaryti. Kaip tik mūsų noras kažką padaryti ir taps lemiamu veiksniu – padarysime mes tai, ar ne. „Aš noriu“ reiškia žmogaus atsakomybės susigrąžinimą sau pačiam. Gyvenime mes dažnai sakome būtent „negaliu“ ir tokiu būdu atsikratome atsakomybės, tarsi nusikratydami ją nuo savo pečių.

Paklausykite, kaip skamba:

„Aš negaliu mesti darbo“ ir „Aš nenoriu mesti darbo“.

Pirmuoju atveju mes atsikratome suaugusio, subrendusio žmogaus atsakomybės. Atsakomybė – kai asmuo yra visiškai atsakingas už savo gyvenimą, už savo darbus, žodžius, veiksmus ir neveiklumą. Žmogus pats renkasi, nori ar nenori gyventi bėdoje: tai ne likimas, ne kažkieno įtaka, ne karma, ne paveldimumas ir pan.

Žmogus turėtų suvokti, kad jis pats sukūrė savo problemas, pats nulėmė savo nuotaiką ir gyvenimo modelį. Kol žmogus stengsis atsikratyti atsakomybės, manydamas, kad kažko „negali“, kol kalti liks, jo manymu, kiti žmonės, karma ir t.t., tol pokyčių nebus. Pokyčiai užgimsta iš žmogaus valios. Jeigu jūs prisiimate atsakomybę už savo gyvenimą, už tai, ką darote ir kalbate, tokiais momentais jūs pradedate geriau suprasti save, savo veiksmų priežastis, užmezgate su savimi kontaktą, štai čia ir prasideda realus asmeninis augimas bei pokyčiai.

Noriu jums pasiūlyti vieną pratimėlį šia tema:

1) Užbaikite nebaigtus sakinius, prasidedančius „Aš negaliu…“ Kitaip sakant, pratęskite sakinį ir parašykite, ko negalite padaryti. Galite paimti situacijas iš savo realaus gyvenimo.

Pavyzdžiui: „Aš negaliu pirmas eiti taikytis“.

2) Sekantis žingsnis – šaliname problemas, susijusias su atsakomybe: „negaliu“ keičiame į „nenoriu“. Visose savo frazėse išbraukite žodį „galiu“, o jo vietoje viršuje parašykite žodį „noriu“. Perskaitykite visas frazes su naujais žodžiais.

Pavyzdžiui: „Nenoriu pirmas eiti taikytis“. Kodėl? Ar tikrai nenoriu taikytis su antrąja puse po barnio?

Dabar galimi elgesio motyvai ir reikšmės atsiskleidžia visai kitu aspektu. Ir pasidaro aišku, kad „NENORIU valdyti situacijos ir aktyviai reguliuoti savo santykių bei elgesio“. Ir čia iškyla klausimas: „Ar aš tikrai to nenoriu? Šis klausimas reikalauja apmąstymo, savo elgesio, jo motyvų ir vėlesnių veiksmų/neveiklumo rezultatų analizės.

Po to, kai viskas bus pasverta, įvertinta ir patikrinta štai tokiais žodžių sukeitimais, bus jau visai netoli nuo „noriu“ ir „galiu“.

3) Visur užbraukite žodžio dalį „NE“. Perskaitykite, ką gavote. Dabar turite užduoti sau labai svarbų klausimą: „Ar jūs iš tiesų to norite?” Dar kartą perskaitykite savo frazes ir pabrėžkite žodį „noriu“.

Pavyzdžiui: „NORIU pirmas eiti taikytis“.

4) Ir, galiausiai, paskutinis žingsnis. Po žodžio „noriu“ pridėkite frazę „ir galiu“. Gausis „noriu ir galiu…“ – ir toliau pagal jūsų tekstą.

Pavyzdžiui: „Aš noriu ir galiu pirmas eiti taikytis“.

Kaip jums skamba jūsų naujos frazės? Kaip keitėsi jūsų mintys ir jausmai, palaipsniui keičiantis frazėms? Ar sudėtinga prisiimti atsakomybę už savo elgesį?

Jeigu jūs realiai norite kažką padaryti – padarykite tai.

.



Naujienos iš interneto

Dvi užuojautos rūšys

Užuojauta - puikus dalykas. Tačiau užuojauta gali būti dvejopa. Dviejų rūšių. Pirmas…

Trys priežastys, kodėl tinginiai pasiekia daugiau

Jie meistriškai naudoja technologijas Norint optimizuoti procesus, visai nebūtina išrasti kažką naujo,…

Apie meilę sau

Pakankamai dažnai tenka skaityti ar girdėti raginimą „pamilk save“ arba „išmok mylėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *